Advert

Trabzon'daki marketlerde ürünlerimiz yok satıyor

Vali Memiş Boyluca Köyü’nde organik çilek hasadı gerçekleştirdi

Trabzon'daki marketlerde ürünlerimiz yok satıyor

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, beraberinde İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle merkeze bağlı Boyluca Köyü’nde 6 dönüm alanda çilek üretimi yapan Yüksel Yılmaz’ın bahçesinde çilek hasadı yaptı.

Çilek hasadının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, 2017 yılı çilek hasadını bugün başlattıklarını kaydeden Vali Memiş, “İl Özel İdaremiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleri, İl Müdürlüğümüzün önderliğinde toplamda 41 bahçeye çilek dikimi gerçekleştirdik. Bu sene de 17 bahçede çilek tarımını geliştirmek üzere dikim gerçekleştirdik ve bu ay itibariyle de hasada başladık. Hakikaten Gümüşhane’mizin bu havzası iklim özellikleri, rakımı ve coğrafyası itibariyle bu tür tarıma çok elverişli. Belki tarım arazimiz alan olarak çok fazla değil ama var olan tarım arazilerimizin meyvelerine kattığı lezzet olağanüstü. Bu bölgede dikilen bütün sebze ve meyvelerimizin aroması bir başka lezzetli. Bunu, hasadını yaptığımız ürünlere olan talepten anlıyoruz. Trabzon’daki marketlerde ürünlerimiz yok satıyor. Gümüşhane’deki bütün marketlerde bizim bu 41 bahçemizde üretilen çilekler satılıyor. Talepleri neredeyse karşılayamıyoruz.” şeklinde konuştu.

Karadeniz’in sahiliyle mukayese edildiğinde Gümüşhane’nin güneş gibi çok önemli bir nimeti olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Bizim güneşimiz meyvelerimize, sebzelerimize çok ayrı bir lezzet katıyor. Bugün sahilde yağmur yağarken Gümüşhane’de yaz iklimi meyve ve sebze yetiştiriciliği açısından çok daha uygun. Biz desteklerimizi sürdüreceğiz. Ben göreve başladığımda İl Özel İdaresi’nden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze verdiğimiz destek 500 TL civarındaydı. Bunu ikiye katladık ve 1 milyon TL’ye çıkarttık. Allah izin verirse 2017-2018’de hedef büyüttük ve % 100 artışla 2 milyon TL daha sırf sübvanseyle destekleyeceğiz çiftçilerimizi. Biliyorsunuz sizlerle birlikte 50 bin ceviz fidanı dikmiştik. % 99’u tuttu fidanların. Çok başarılı bir dikim gerçekleştirdik. Allah nasip ederse pestil - kömecilerimizin en önemli girdileri olan ceviz üretimini 5 yıl içerisinde Gümüşhane’den temin edeceğiz. Yine Kelkit’te yapımına başladığımız Hayvan İhtisas OSB’nin bütün işlemleri tamamlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi. Önümüzdeki aylarda Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım planına alarak ihalesinin yapılmasını hedefliyoruz. Eylül ayında inşaata başlayacağız ve 20 bin hayvanı orada konuşlandıracağız.” diye konuştu.

Çileklerin tamamen organik olarak üretilmesinin ayrı bir değer olduğunu ifade eden Vali Memiş, çilek üreticilerinin sadece bu yılki kazançlarının 500 bin TL olduğunu belirterek, “Bu rakam başlangıç için çok iyi bir rakam. Çileğe yapmış olduğumuz sübvansiyon fazlasıyla karşılığını buldu ve çiftçilerimiz para kazanmaya başladı. Bu görmüş olduğunuz arazide bir üretim var, sadece tüketim değil. Sadece tüketen bir toplum olan ülkeler maalesef emperyalist ülkelerin oyuncağı oluyor. Biz 2023 hedeflerine ulaşmak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturmak istiyorsak mutlaka üreten ülke olmak durumundayız.” dedi.

Çilek hasadının ardından Vali Memiş, kendi talimatıyla başlatılan Ceviz Eylem Planı kapsamında Gümüşhane iklimine uygun olduklarını tespit edilen fernor ve fernette çeşitlerinden oluşan 50 bin ceviz fidanının bir bölümünün dikildiği 7 dönümlük bir bahçede incelemede bulunarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve bahçe sahibinden bilgi aldı.

Boyluca Köyü’nün ardından Torul ilçesine bağlı İnkılap Köyü’ne geçen Vali Memiş, burada, 2015 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Örtü Altı Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla kurulan seralarda incelemede bulundu.

 

 

TC Gümüşhane Valiliği

vali okay memiş çilek hasadı boyluca köyü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100 yaşına kadar yaşamanın formülü gen testinde saklı
100 yaşına kadar yaşamanın formülü gen testinde saklı
Gitmeyin kurultaya
Gitmeyin kurultaya