Advert

Türk bayrağının logolaştırmasına tepki

Yeni bir bayrak mı öneriyorsunuz?

Türk bayrağının logolaştırmasına tepki

Bektaşoğlu Başbakan’a Sordu: “Bayrağın yıldızını animasyonla değiştirmek suçtur. yeni bir bayrak mı öneriyorsunuz?”  

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle hazırlanan görsellerde ve TRT ve bazı özel kanallarda Türk bayrağının logo haline getirilmesine tepki gösterdi. 

Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bektaşoğlu, bunun kanuna aykırı bir eylem olduğunu belirterek gerekli işlemin yapılmasını istedi.  

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAYRAĞI BELLİDİR, DEĞİŞTİRMEK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR” 
CHP Milletvekili Bektaşoğlu önergesinin gerekçesinde, TRT ve bazı özel kanalların ekranlarında Türk Bayrağı’nın şekil, biçim ve özünü değiştirerek elde edilen bir logo kullandıklarını belirtti. Aynı logonun15 Temmuz hain kalkışmasını anlatan bazı afişlerde de kullanıldığını söyleyen Bektaşoğlu, şu görüşleri dile getirdi: “Bayrağımızın ortasında yer alan yıldızın ‘15’ rakamıyla animasyon tekniğiyle değiştirilmesiyle oluşturulan bu logo, bayrağını ve o bayrağı oluşturan ay ve yıldızı canından kutsal bilen Türk milletini rencide etmiştir. 
Pek çok yurttaşımız bu nedenle suç duyurusunda bulunmuşlar, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından da tepkilerini dile getirmektedirler. 
Bu şekilde ‘bayrakla oynama’ olarak nitelendirilecek yaklaşım, o bayrak uğruna; Çanakkale’ de, Kurtuluş Savaşında,  Doğu ve Güneydoğu’da, sınırlarımız ötesinde terörle mücadele sırasında, son olarak da FETO’cu hainlerin demokrasi ve cumhuriyetimizi hedef alan hain işgal girişimi sırasında şehit olan 249 yurttaşımızın aziz hatıralarına saygısızlıktır. 
Bayrağımıza karşı organize bir eylemle karşı karşıya olduğumuz görülmektedir. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı bellidir. Türk bayrağı da her hangi bir bayrak değildir. Rengini şehitlerimizin kanlarından, şeklinin öyküsünü ise, cephede o kanların üzerine vuran ay yıldızdan almaktadır. 
Amacı ne olursa olsun bir onu değiştirmek, kimsenin haddine değildir”. 

“TÜRK BAYRAĞI YERİNE YENİ BİR BAYRAK MI ÖNERİYORSUNUZ?” 
Milletvekili Bektaşoğlu, Başbakan’a şu soruları yöneltti: 

1 - Türk Bayrağının, logo haline getirip değiştirilerek kullanımını engelleyen, bu konudaki kanunu hatırlatan bir genelge yayımlayacak mısınız?

2 - TRT ve diğer özel kanalların ve diğer kuruluşların 2893 sayılı Türk Bayrağını Koruma kanununda belirtilen bayrağımızın, “amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz”  ve, “Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz”  şeklindeki madde hükümlerine aykırı davrandıklarını düşünmekte misiniz?   

3 - Bu Kanunun “ tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır “ hükmüne uygun davranacak muhatap kurum ve kişi kimdir? İlgililer hakkında gerekli idari ve adli bir işlem yapacak mısınız?

4 - Türk Bayrağı’ndan 15 Temmuz logosu elde edilmesi ve bunun ekranda kullanılması kim ya da kimlerin talimatıyla gerçekleşmiştir?

15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümü anma programında bu şekilde bir önermeniz mevcut mudur? Ekranlar dışında başka hangi materyallerde değiştirilmiş Türk Bayrağı kullanılmaktadır?  

5 - Türk bayrağı yerine yeni bir bayrak mı önermektesiniz?” 

 

bülent yener bektaşoğlu türk bayrağı başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Tortum Gölü Cam Teras Projesi
Tortum Gölü Cam Teras Projesi