Advert

Hatay’da Aba Güreşinde Er Meydanı

Hatay’da Uluslararası Aba Güreşinin Türkiye seçmeleri gerçekleşecek.

Hatay’da Aba Güreşinde Er Meydanı

Seçmelerde başarılı olan güreşçiler, 2 - 3 Eylül günleri yine Hatay’da yapılacak 8. Uluslararası Aba Güreşi Dünya kupası şampiyonasına katılma hakkı elde edecekler. 
Dünya Federasyonu Eş Başkanları Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof.Dr. İbrahim Öztek, Uluslararası  Aba Güreşini dünyaya yaymak için tüm gayretleri ile ve bilimsel projeler üreterek başarıdan başarıya koşuyor. 
10 yıldır Aba güreşini, Uluslararası Aba Güreşi ismi ile yaptıkları Dünya Kupası Şampiyonaları, Türkiye çapındaki etkinlikleri, Avrupa ve Asya’daki kıta şampiyonaları ile 5000 yıllık Türk güreşini, tarihin sayfaları arasından dünyaya sergiliyorlar. 
Bu yıl Türkiye’de yapılan etkinlikler yanı sıra Almanya’da ve Romanya’da yapılan turnuvalarla da Aba güreşi Avrupa’da da bir numaralı güreş sporu olma yolunda. Zira kuralları çok basit. Çeşitli oyunlarla sırtı yere getirilen yeniliyor ve güreş bitiyor. Yarışmalar, Tüm güreş sporcularına, judoculara, kuraş, alış, Kırım, Kazak ve Türkmen güreşi sporcularına hatta Rusların Sambo, İsviçrelilerin Pantolon güreşine açık. Prof. Dr. İbrahim Öztek’in verdiği bilgilere göre yıllar önce Türk sporcuları başpehlivan olurken, artık Uluslararası Aba Güreşini öğrenen Macar sporcu geçen yıl, ondan önce de Moğol sporcu başpehlivan olmuş. Bu yıl şampiyonaya 36 ülke geleceklerini bildirmişler. Bu çok büyük bir organizasyon. Bunun için kendisi de Aba güreşçisi olan Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir belediyesinin spor kompleksi içine 2500 kişilik Mersah denilen 2500 kişilik özel bir Aba Güreşi yarışma alanı inşa ettirmiş. Eski Judo Karate Kuraş Aykido Vuşu Kungfu federasyanları başkanı olan Öztek, hem şampiyon milli sporcu olarak, hem de  etkin spor adamı olarak tüm deneyimlerini Uluslararası  Aba’ya aktarıyor. Antrenör ve hakem yetiştiriyor, organizasyonların başarılı geçmesi için sürekli seminerler veriyor. Son olarak da Judo ve Kuraş sporunda internasyonal hakemlere Uluslararası  Aba Güreşi hakemlik semineri vererek, kaliteyi artırma gayreti içinde.  İki aydır seminer gören 15 hakemden sınavda başarılı olan altısı A, B, C kategorilerinde Uluslararası Aba Güreşi hakem diplomasına sahip oldular. 

Başarılı hakemlerden  
1. Aydın Öztek (A), 
2. Ahmet Apaydın (A), 
3. Sinan Akar (B), 
4. Ali Yalçınkaya (B), 
5. Serap Beşe (C), 
6. Sinan Arıkan (C)
eski milli sporcu, zamanında Federasyon asbaşkanlıklarında bulunmuş, mühendis ağırlıklı yönetici ve iş adamlarından oluştu. 

Hafta sonunda Federasyon Asbaşkanı Muzaffer Ilıcak, Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Karagöl ve Kırkpınar editörü, Ful spor sahibi gazeteci olimpian spor adamları da başarılı bir organizasyon için Hatay’da olacaklar. 

 

prof. dr. ibrahim öztek aba güreşleri hatay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP Genel Başkanı Aksakal
DSP Genel Başkanı Aksakal
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması