Advert

CHP Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu

Sivas, Erzurum Kongresi ve Lozan kararlarını koruyacağız

CHP Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, yaptığı açıklamada, Erzurum Kongresi’nin, Lozan Anlaşması ve 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı. 

Erzurum Kongresini, tarihin dönüm noktası olarak nitelendiren Bektaşoğlu,  'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' başlangıç maddesiyle özetlenen bu kongre, tarihimizin bir dönüm noktasıdır. Türk halkı, bu kongreden ve bu maddeden aldığı güçle gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye ülküsüyle istiklal savaşını başlatmış; can ve kan vererek destansı bir zaferle sonuçlandırmıştır” dedi.

Lozan Anlaşması’nın imzalanmasının 94’üncü yıldönümü olduğunu hatırlatan CHP Milletvekili “bu anlaşma Türkiye Cumhuriyetinin tapu belgesidir. Bu anlaşmayla ülkemizin varlığı kabul edildi. Başta Atatürk ve İnönü olmak üzere ulusumuza onurlanacağı bir geçmiş bırakan atalarımıza, şehitlerimize rahmet diliyorum.Ruhları şadolsun” ifadesini kullandı.

 

“DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR” 
Bektaşoğlu, açıklamasında Basın Bayramı’na ilişkin olarak şunları söyledi: “Bu anlamlı günde, basın hak ve özgürlükleri için mücadele eden, bedel ödeyen, görevini, etik değerlere bağlı kalarak layıkıyla yapan, kamu adına denetim sorumluğunu yerine getiren, kalemini  satmayan, kiralamayan, hiçbir güç karşısında eğilmeyen gerçek gazetecilerin, basın emekçilerinin bu anlamlı gününü kutluyorum. 
Sırf gazetecilik yaptığı için, görüşlerini açıkladığı için iktidar tarafından susturulan cezaevlerine atılan gazetecilere özgürlük diliyorum. 

Demokrasinin güvencesi olan basın özgürlüğünü ortadan kaldıran faşizan uygulamaları kınıyorum”. 
Bülent Bektaşoğlu “Sivas ve Erzurum kongresinin temel hükümlerinden, kurtuluş savaşı ülküsünü koruyacağımızı ve demokrasinin güvencesi basın özgürlüğünden asla vaz geçmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyorum” ifadesini kullandı. 

  

bülent yener bektaşoğlu erzurum kongresi lozan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP Genel Başkanı Aksakal
DSP Genel Başkanı Aksakal
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması