Advert

Kürtün barajında alabalık olsam

Gayri resmi kayıtlara göre yıl bazında dört bin ton alabalık üretiliyor

Kürtün barajında alabalık olsam

Kürtün Barajında gayri resmi kayıtlara göre yıl bazında dört bin ton alabalık üretiliyor. Ne yazık ki ilçe üretimden payına düşen istihdamı bir türlü elde edemiyor
Yaklaşık 20 yıla dayanan bir mazisi var kafes balıkçılığının. Kürtün ilçesi ve çevresinde önemli sayılabilecek geçim kaynaklarından bir tanesi. Oysa bu kadar önemli bir sektörün artısı ilçeye uzanamıyor. Rize, Ordu, Trabzon üçgeninde faaliyet gösteren üreticiler kendi bölgelerindeki potansiyele rağmen alabalığı Kürtün ilçesinden dışarıya pazarlayarak kazanç sağlıyorlar.

KÜRTÜN İLÇESİ NEDEN YOK?
Baraj kenarına Bayburt’tan oltasıyla alabalık tutmaya gelenler dahil olmak üzere ilçe de  yaşayan ahali ise bu soruyu soruyor. Devasa üretimden payımıza düşeni neden alamıyoruz. Defalarca bu konu üzerinde ilgili makamlara iletilen istekler, şu ana kadar cevapsız kaldı.

ÜRETİM TAMAM SORUN BİTTİ Mİ
Kafes balıkçılığının en önemli sorunlarından bir tanesi pahalı yem. Barajdan üretilen alabalık ise uzun süre muhafaza edilecek şekilde saklanmalı ancak böyle bir düzenleme henüz ilçe şartlarında yok. İl dışından gelen üreticiler belli bir ağırlığa gelen alabalıkları Ordu, Trabzon, Rize üçgeninde satışa çıkarıyor elde edilen bir başka bilgi ise alabalıklar yurt dışına bile ihraç ediliyor.

KÜRTÜN CAMİASI
KARADENİZDE GÖÇ ÖNLENMEK İSTENİYORSA İŞ SAHASI ŞART

Küçük ölçekli istihdama dönük kafes balıkçılığı ilçede taraftar bulamazken ilçenin ileri gelenleri de yıllardır işsizlik sorunu ile uğraşan bölgenin ancak sorunun çözümü ile refaha kavuşabileceğimi ifade ediyorlar. Kürtün ilçesinin son dönemde bu noktada unutulduğunu bile söylemekten geri kalmadılar.

kürtün kafes balıkçılığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP Genel Başkanı Aksakal
DSP Genel Başkanı Aksakal
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması