Advert

‘İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projesi’

Engin Tilkici yazdı

‘İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projesi’

Eyy Gümüşhane! duy sesimizi projemiz hazır. İşsizliğe karşı iş eğitimleri projesi
                                                                 

PROJE ÖZETİ
Yarı kıymetli taşlar olarak adlandırılan süs taşları bugün sadece mücevher yapımında değil, artık güzellik sektöründen sağlık turizmine kadar geniş bir kullanım alanına sahipler.

Süs taşı madenciliğinin yeterince gelişmediği ülkemizde bu taşların çıkarımının ülkemiz rezervlerinin yüzde 1’ine bile gelmediği belirtilmektedir.

Ülkemizin Süs taşları konusundaki potansiyelin kullanılmasıyla birlikte birkaç yılda en az 1 milyar dolar civarındaki paranın ekonomiye kazandırılması ayrıca orta vadede 120 bin kişiye bu alanda iş istihdamı sağlanacaktır.

15 yaş ve üstü işsiz bireylere istihdam sağlama, genelde ise ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir.  

İş ve iş bulma olanağı zor olan bölgemizdeki vatandaşlarımıza bu alanda yeni bilgi ve beceriler kazandırılarak bu alanda iş eğitimlerinin verilmesi ve böylelikle bulundukları bölgeye ve topluma sosyal ve ekonomik katkıda bulunarak sürdürülebilirliği olan bir eğitim ve istihdam merkezi oluşturulması düşünülmektedir

Düşünülen Proje Kapsamında Gümüşhane Valiliği veya İlçe Kaymakamlıkları, Köylere hizmet Götürme Birliği tarafından, ‘İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projemiz Tahsis Edilecek Eğitim Merkezimizde yapılması düşünülen bu çalışmalara İlçe halk eğitim merkezi müdürlüğü de kurs ve eğitimlerle destek vereceklerdir. Tüm mücevher taşları ve endüstriyel taşların büyük bir çoğunluğunun yurtdışından ithal edildiği dikkate alındığında, bu projeyle Ülkemizde bu alanda yeni bir başlangıç oluşturulacak olup mücevher işlemeciliğinin bilimsel alana taşınmasın da gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

‘İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projesi’ adıyla başlatmayı düşündüğümüz bu projeyle günümüzde dezavantajlı bölgeler olarak kabul gören kırsal alanda yaşayan işsiz insanlarımıza mesleki eğitim ve iş becerisi kazandırarak Mücevher taşları ve yarı değerli mücevher taşları işleme yöntemleri (Kabaşon-Simetrik ve Asimetrik formlar),Süs taşı arama ve madenciliği, Kişiye özel takı tasarımı bilgi ve becerileri kazandırılması hedeflenmektedir.

Bölgede yaşayan İşsiz vatandaşlarımız bu konuda yapılacak çalışmaları yakından takip etmekte ve kendilerine yeni iş alanları oluşturacaklarına inanmaktadırlar.

Mücevher işleme eğitimleri ile kendi işyerlerini açmaları ve katma değeri yüksek bir nihai ürün üreterek bölgesel ekonomik kalkınmada pay sahibi olmaları hedeflenmektedir

Rezerv ve çeşitlilik açısından zengin olan ve İlçemizin çoğu yerinden çıkan bu Yarı Değerli Taşların işlenerek bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması ve yeni istihdam alanı oluşturulabilmesi için kurulması düşünülen atölyemizin gerekli makine ve teçhizatın alınmasında doğrudan desteklenmesi önem arzetmektedir.

Bölgede mevcut olan mücevher taşları, eğitim merkezimizde kursiyerlerce işlenerek, kişiye özel tasarımı, süstaşının arama ve madencilik kriterleri, Yarı Değerli mücevher taşlarının işlenmesi geliştirilecek ve değerlendirilecektir.

 

                                           
PROJENİN AMACI

Projenin temel amacı, İşsizliğin azaltılmasına karşı yöre insanımıza yeni meslek ve iş alanları oluşturarak bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı sağlamaktır.

GÜMÜŞHANE’mizin  sanayisinin gelişmemiş olması, nüfusunun az ve iş imkânlarının çok az olması sürekli göç vermesine neden olmaktadır. Bu da bu yörenin giderek küçülmesine ve ekonomik olarak zayıflamasına neden olmaktadır.

Projemizin gerçekleşmesi durumunda, özellikle yöre insanımıza rehberlik ederek onlara Yarı Değerli Süs Taşları alanında bilgi ve beceri kazandırarak yeni iş alanları oluşturulmasın sağlanacağını düşünülmektedir.

Onların üretici olmalarını sağlayacak mesleki becerileri kazandırmak için çalışmalar yapmak, bazı kuruluş ve kişileri bu yöne kanalize etmek, mesleki eğitimlerine katkı vermek üzere, İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projesi-Mücevher Taşları ve İşlemeciliği, Yarı Değerli Mücevher Taşları İşlemeciliği, SüsTaşı Arama ve Madenciliği, Kişiye Özel Takı Tasarımı Uygulama ve Teknikleri Eğitimi  (LAPIDARY) projesi hazırlanmıştır. 


Bu projenin gerekliliğini görerek, bir mesleği olmayan, işsiz ve tüketici konumundaki gençlerin sosyal ve ekonomik üretim faaliyetlerini sürdürebilmeyi hedeflemiş ve bu doğrultuda, bu proje hazırlamıştır.


İlk aşamada 20 kişiyi ve bunların eğitimin tamamlanmasından sonrada tekrar 20 kişilik gruplar halinde talepler doğrultusunda kursiyerleri mesleki eğitimden geçirmeyi amaçlayan bu projede, öncelikle 15 yaş üstü işiz gençlerimizden özelliklede kadınlarımızdan GÜMÜŞHANE’de İŞKUR’ a işsiz olarak kayıtlı olanlar içerisinden "Mücevher Taşları İşleme-Yarı Değerlil Mücevher Taşı İşleme-Kişiye Özel Takı Tasarımı-Süstaşı Arama ve Madenciliği’’ çalışmasını yapabilecek yeterliliğe sahip olan kişiler seçilecektir.


Proje uygulama süreci içerisinde, eğitilmeleri, becerilerinin geliştirilmesi ve niteliklerinin yükseltilmesi sağlanmaya çalışılacaktır.

Proje kapsamında eğitim almış kursiyerler, bölgedeki mücevher taşı çeşitlerinin kalitesini belirlemek üzere yetişmiş eksper konumunda olacaktır ve taşların belgelenerek, rezervi, çeşit ve özellikleri, envanteri ve kaynak haritası gerçek veri niteliğine kavuşacaktır. 


Bu proje hayata geçirildiği takdirde Süleymaniye Kenti’mizin,Gümüşhane’mizin tanıtımı ile İlgili bir bütünlük arzedecektir.HER ŞEY GÜMÜŞHANE İÇİN.Projemiz hazır görev      
bekliyoruz.

28.07.2017

 

Engin TİLKİCİ

 

‘İşsizliğe Karşı İş Eğitimleri Projesi’
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP Genel Başkanı Aksakal
DSP Genel Başkanı Aksakal
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması
GÜSİAD Başkanı Yalçın'ın Burs Açıklaması