Advert

Bir müze bir şehrin kaderini değiştirebilir mi?

Dr. Metin Akagün yanıtladı

Bir müze bir şehrin kaderini değiştirebilir mi?

Akagün (Eskicioğlu) Konağı restore edildi. Konak, Gümüşhane Üniversitesi’nin hizmet binası olarak hizmet verecek.
Dr. Metin Akagün, aynı zaman da Gümüşhane’de maden ve mineroloji müzesi olarak, öne çıkacak konak için ‘önemli bir çalışma sonucu müze şehre kazandırılacak’ dedi.
Dr. Metin Akagün, konağın üniversite adına  hizmet binası ve alt kısmının maden müzesi olarak dizayn edileceği belirtirken ‘(Eskicioğlu) konağı için yönelttiğimiz, ‘Bir müze bir şehrin kaderini değiştirebilir mi?’ sorusunu da yanıtladı..
‘Gümüşhane zaten asırlardır madenler şehri olarak biliniyor. Baktığımızda çeşitli madenlerin varlığından zaten söz edebiliriz. Osmanlı döneminde Canca Kalesinde Osmanlı altın sikkelerinin bu şehirde basıldığını biliyoruz. Akagün (Eskicioğlu) konağı da restorasyon çalışması sonucunda il özel idare tarafından üniversiteye devredildi. Üniversite konağın bir bölümünü hizmet binası olarak kullanacak, alt kısım ise maden ve mineraloji müzesi olarak hizmet verecek. Maden ve mineroloji müzesi burada aslına uygun bir şekilde dizayn edilerek kendisini gösterecek; doğrusu Gümüşhane şehri için önemli, anlamlı bir eser olacak’ dedi.

dr. metin akagün gümüşhane maden ve mineroloji müzesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!
Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!
Türkiye otoyol kalitesinde 30’uncu sırada
Türkiye otoyol kalitesinde 30’uncu sırada