Hukuksuzluğa karşı savaşa devam

Genel Sağlık İşsürgüne 'dur' dedi

Hukuksuzluğa karşı savaşa devam

Genel Sağlık - İş, hukuka aykırı geçici görevlendirme sürgününü durdurdu

Ürgüp Devlet Hastanesinde veri hazırlama ve kontrol İşletmeni olarak görev yapan Genel Sağlık - İş Sendikası üyesi, çalışmış olduğu iş yerinde bazı hukuka aykırı işlemlere ‘hayır’ dediği için, keyfi, usulsüz ve hukuka aykırı bir şekilde Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine, Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince geçici olarak görevlendirildi.

Genel Sağlık-İş Sendikası üyesi ve temsilcisinin 8 ay boyunca başka bir ilçeye sürgüne gönderilmesi işlemine karşı Genel Sağlık - İş Sendikası tarafından Kayseri 1. İdare Mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açıldı.  Mahkemece işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu tespiti yapılarak, “sürgünün” yürütmesi durduruldu.

Kayseri 1. İdare Mahkemesi verdiği yürütmenin durdurulması kararında;
“Bakılan davada: Nevşehir İli, Ürgüp İlçesi Devlet Hastanesinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak görev yapan davacının, Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine 10.04.2017-31.12.2017 tarihleri arasında 8 ay 21 gün süre ile resen geçici görevlendirmesinin yapıldığı, davacının yeni görevine 17.04.2017 tarihinde başladığı, yasal düzenlemeler uyarınca taşra teşkilatlarında yapılan görevlendirmelerin bir mali yılda her seferinde üç ayı toplamda altı ayı geçmemesi gerekirken bu durumun davalı idare tarafından dikkate alınmadan işlem tesis edildiği sonucuna ulaşıldı. 

Bu durumda yukarıda yer verilen Yönetmelik hükmünde taşra teşkilatlarında yapılan görevlendirmelerin bir mali yılda her seferinde üç ayı toplamda altı ayı geçemeyeceği düzenlemesine aykırı olarak 8 ay 21 gün süre ile yapılan geçici görevlendirmeye ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmedi.

Öte yandan, dava konusu işlemin uygulanması halinde davacının asıl görev yerinden farklı bir ilçeye gidecek olması nedeniyle davacı bakımından, telafisi güç zararlara neden olacağı da açıktır.” ifadelerine yer verildi.

Genel Sağlık - İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, "Kısa bir süre önce yine Ürgüp Devlet Hastanesinde Çevre Sağlık Teknisyeni olarak görev yapan Sendikamızın bir başka üyesinin, Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Sendikamızca, Kayseri 2. İdare Mahkemesinde dava açılmış ve bu davada da Mahkemece, idari işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti. Kayseri 1. ve 2. İdare Mahkemeleri, üyelerimizi kurumdan uzaklaştırmak amacıyla tesis edilen “geçici görev” adı altındaki sürgünlere geçit vermedi..

Genel Sağlık-İş olarak, sağlık hizmetlerinin aksamaması için istisnai bir uygulama olması gereken geçici görevlendirmelerin hukuk tanımaz, liyakatsiz idareciler eliyle sürgün mahiyetinde kullanılmasını kınıyoruz. Sağlık Bakanlığından geçici görevlendirme kurallarına aykırı uygulamalar yapan idareciler hakkında idari soruşturma başlatmasını üyelerimiz adına talep ediyoruz.” dedi.

 

zekiye bacaksız genel sağlık iş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bizim de diyeceklerimiz var..
Bizim de diyeceklerimiz var..
Türk - Av genel kurulu tarihi kararlara imza attı
Türk - Av genel kurulu tarihi kararlara imza attı