Advert

23. Uluslararası Kuşburnu - Pestil Kültür ve Turizm Festivali

Gümüşhane'de başladı

23. Uluslararası Kuşburnu - Pestil Kültür ve Turizm Festivali

Gümüşhane Valiliği ve Gümüşhane Belediye Başkanlığı’nın ortak organizasyonuyla bu yıl 23.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Kuşburnu-Pestil Kültür ve Turizm Festivali’ etkinlikleri, Sema Doğan Parkı önündeki alanda bulunan Pestil-Köme Anıtı’nın açılışı, şenlik meşalesinin yakılması ve kutlama komitesi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.


Festivalin açılış etkinliklerine Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Bahri Bayram, Vali Yardımcısı Selçuk Yosunkaya, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, GTSO Başkanı İsmail Akçay, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Gümüşhaneli katıldı.
Etkinlikler kapsamında ilk olarak Sema Doğan Parkı önündeki Pestil-Köme Anıtı’nın açılış kurdelesini beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kesen Vai Memiş, şenlik meşalesinin yakılmasının ardından Belediye Başkanı Ercan Çimen ile birlikte kutlama komitesi adına Gümüşhane Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirdi.
Gümüşhane Valiliği önündeki törenin ardından, GTSO tarafından yaptırılan ve 50 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun pestili olma özelliği taşıyan ay yıldız işlemeli pestille birlikte kortej eşliğinde Atatürk Caddesi’ndeki festival alanına geçen Vali Memiş ve beraberindekiler, burada Gaziantep, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Gürcistan halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izlediler.


Halk oyunları gösterileri sonrası, festivalin açılış töreninde Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Sayın Cihan Pektaş’ın selamlama konuşmalarının ardından yaptığı konuşmada, bu festivali Gümüşhaneli hemşehrilerimizin eğlence dolu 3 gün geçirmesine vesile olarak gördüklerini dile getiren Vali Okay Memiş, “Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin öğretilerinin de bir tezahürü olarak sevgi, saygı ve hoşgörü ortamında ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.


Gümüşhane’nin son 15 yılda yaklaşık 7.5 milyar Türk lirası maliyetle gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan yatırımlar sayesinde adeta kabuğunu değiştirmekte ve gelecek vaat etmekte olduğuna dikkat çeken  Vali Memiş, “Bizler, bu değişimin de etkisiyle 2017 yılını, yüzlerce yıldır bir madenci şehri olan Gümüşhane’mizin bu kadim sektörle birlikte kalkınmadaki diğer iki önemli önceliği olan turizm ile organik tarım ve hayvancılık sektörlerinde atılım yılı olarak görüyoruz. Bu kapsamda, festivalimize ismini de veren pestil-kömenin en önemli ham maddesi olan cevizin tamamının kendi üreticilerimizden temin edilmesi amacıyla fernor-fernette türünden 50 bin ceviz fidanını geçtiğimiz mart ayında toprakla buluşturduk. Bu sayede, yıllık 5 bin ton ile Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli pestil-köme üreticisi konumunda bulunan ilimiz, 5 yıl içerisinde kendi cevizini tamamen kendisi üretir duruma gelecektir.” diye konuştu.
Birçok alanda olduğu gibi festivalin diğer önemli ayağı olan turizm konusunda da çalışmaların tüm hızıyla devam etmekte olduğunu ifade eden Vali Memiş, “Başta Limni Gölü, Örümcek Ormanları ve Tomara Şelalesi olmak üzere, hepsi ülkemizdeki diğer örneklerinden farklı olarak bugün dahi bâkir doğa harikaları olan, adeta yalancı cennet görünümündeki turizm destinasyonlarımızda yol, tesis ve peyzaj çalışmalarımız büyük oranda tamamlanmıştır. Ayrıca, yüzyıllar boyunca bir hoşgörü yerleşimi olan tarihî Süleymaniye Mahallesi’ndeki restorasyon çalışmalarının yakın bir gelecekte tamamlanmasıyla, hem tarih hem de inanç turizmi açısından önemli bir merkez de Gümüşhane’ye kazandırılmış olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa’nın da en uzun tüneli olacak olan 14,5 kilometrelik Yeni Zigana Tüneli ve diğer ulaşım yatırımları bitirildiğinde Gümüşhane’miz, Türkiye’nin en ulaşılabilir turizm bölgesi haline gelecektir.” dedi.
Gümüşhane’nin temiz ve sakin doğasıyla, şehir hayatının stresinden uzaklaşarak rahat bir nefes almak isteyenler için harika bir liman olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Vali Memiş, Gümüşhane’de bu yıl içinde rekor düzeyde yerli ve yabancı turisti ağırlayacağımıza olan inancının tam olduğunu ve güncel rakamların da bu inancını destekler durumda olduğunu belirtti.


Protokol konuşmalarının ardından yöresel sanatçılar konseriyle devam eden 23. Uluslararası Kuşburnu-Pestil Kültür ve Turizm Festivali’nin ilk gün etkinlikleri, Koray Avcı konseriyle sona erdi.

 

TC Gümüşhane Valiliği
 

 

23. Uluslararası Kuşburnu - Pestil Kültür ve Turizm Festivali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...