Advert

Bektaşoğlu'ndan 'hukuk' vurgusu

Adli yıl açılışı öncesinde önemli mesajlar

Bektaşoğlu'ndan 'hukuk' vurgusu

Adli yıl açılışı nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, ‘Hukuk sadece yazılı kuralları içeren bir kitap, ne de o kitaba göre bir bina içerisinde çeşitli türde suçlar işleyenlerin yargılanması demek değildir. ’dedi. 

Her yıl büyük tartışmalar arasında yapılan adli yıl çerçevesinde kişisel görüş ve düşüncelerini sıralayan Bektaşoğlu, hukuk sözcüğüne dikkat çekti.

Bektaşoğlu, hukuk sözcüğünü ‘Bir düzenin adıdır. Bütün canlıların doğuşlarından başlayarak, devletle, yaşamla, birbirleriyle olan ilişkilerini etik, evrensel değer ve erdemlerle düzenler.’ şeklinde tanımladı. 
CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi:

 

LİYAKATA DAYANMAYAN ATAMALAR


‘Ülkemizde ne yazık ki, hukukun bütün alanlarını alt ve üst yapısındaki karar verici, kanun yapıcı organlarını siyaset kurumu belirliyor. 
Siyasal iktidar,  bugüne kadar adli ve idari yargıda kendine bağımlı bir sistem kurma hevesi ve arzusuyla yaptığı düzenlemelerle, kendi siyasi görüş ve anlayışına uygun, liyakata dayanmayan atamalarla yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdı.  


CEMAAT MİLİTANLARININ CUMHURİYETE VE DEMOKRASİYE YÖNELİK TERÖR EYLEMİ

Bu dönemdeki atamalarla yargının kılcal damarlarına yerleştirilen ve özel yetkilerle donatılarak korunan cemaat militanlarının demokrasi ve cumhuriyetimize yönelik 15 Temmuz terör eylemine tanık olduk.  
Ancak bu dönemden hiç ders alınmamış gibi yargının üzerindeki siyasetin vesayeti sürdürülmek istenmektedir. 
Dolayısıyla yargıya güven duygusu sarsılıyor, yargı kararları tartışmalı hale geliyor ve adalet sarayları binlerce adalet mağduru yaratıyor.  
Bu dönem sona erdirilmelidir. 

 

KRİZ VE KAOS DERİNLEŞİR

Anayasaya bağlılık başta olmak üzere, bütün yasa ve yönetmeliklere yargı kararlarına uyma hukuk düzeninin temel şartı olduğunu unutmadan; kapısından siyasetin girmeyeceği, içindeki yargıçların siyasetçinin emrinde olmayacağı kararların etki altında kalınmadan, korkmadan alındığı adliye binaları oluşturmalıyız. 
Bunlar sağlanmadığı sürece kriz ve kaos derinleşir,  ülkemizde toplumsal barış, demokrasi, hak ve özgürlükler korunup gelişemez ve hukuk düzeninden hızla uzaklaşırız. 


BİZ CHP OLARAK

Biz CHP olarak; adaleti en yüce ve kutsal bir kurum olarak kabul ediyoruz. Adaletli bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. 
Esas duruşta durmayan, düğmesiz cüppesinin yakasını kavuşturmayan, kimsenin karşısında eğilmeyen, alkışlamayan, vicdanına adalet duygusundan başka bir şey sıkışmamış, hukukun üstünlüğüne inanan, cumhuriyet adına görev yapan, kararlarını etkisiz verebilen bağlantısız, bağımsız,  hak, hukuk ve adaletin tarafında olan, bir yargıdan yanayız. 
Bunda birleşen bütün hukukçuların, yargı mensupları ve adliye çalışanlarının, cezaevi personelleri, infaz koruma memurları ve hukukun diğer paydaşlarının ve halkımızın yeni adli yılını kutluyorum. 
Başarılar diliyorum.

bülent yener bektaşoğlu chp hukuk adli yıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Tortum Gölü Cam Teras Projesi
Tortum Gölü Cam Teras Projesi