Advert

Müfredata büyük darbe

Çakır: Ayrıştırıcı ve bilimsellikten uzak

Müfredata büyük darbe

CHP Gümüşhane İl Başkanlığı, İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, yeni eğitim öğretim yılında Atatürk ilke inkılapları dersinin müfredattan çıkartılmasına karşı olduklarını ifade etti

Çakır, konuya ilişkin açıklamasında Atatürk’ün kişiliği, bilime verdiği değer ve eğitim alanında yaptığı çalışmaları hatırlatırken, şu ifadelere yer verdi:

MÜFREDATA EN BÜYÜK DARBE
Son 15 yılda Türkiye Cumhuriyetimizde her alanda yaşanan bozulmalar ve gerilemeler eğitim sisteminde had safhaya ulaştı. Her yıl değişime uğrayan eğitim sistemi bu son müfredatta eğitime ve gelecek nesillere en büyük darbeyi vurmuştur.


ATATÜRK EĞİTİME ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERMİŞTİR

Mustafa Kemal Atatürk çok iyi derecede Fransızca, orta düzeyde Almanca ve İngilizce biliyordu. Kayıtlı 3997 kitap okumuştur. 13 kitap yazmıştır. Yazdığı bu 13 kitap içinde bir geometri kitabı bile vardır. Ayrıca Türk dili ve tarihi ile ilgili birçok çalışmalar yapmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün eğitime çok önem verdiğini bu birkaç örnekten anlayabiliriz. 
Eğitim için verdiği mücadelenin çok daha fazlasını ülkenin bağımsızlığı ve çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için vermiştir. 


AYRIŞTIRICI VE BİLİMSELLİKTEN UZAK
Yeni müfredatla birlikte Atatürk' ün temellerini attığı çağdaş eğitim günümüzde adeta gerici, ayrıştırıcı, pozitif bilimlerden uzak, Atatürk ilke ve inkılaplarını yok sayan bir hale gelmiştir. Seçmeli din derslerinin zorunlu hale gelmesi ise laik eğitimi yaralayan bir etken olmuştur. Elbette din eğitimi gereklidir. Doğru din eğitimi ancak doğru müfredat, bilgi ve kişilerle sağlanabilir.

 

KADINI İKİNCİ SINIF BİREY GÖSTEREN İFADELER

Örneğin; yeni müfredatla çocuklarımızın kitaplarına giren ayrıştırıcı, kadını ikinci sınıf bireylermiş gibi gösteren ifadelerin kabul edilmesi olanaksızdır. Ders kitabında geçen " Annelerin görevleri" kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine sahip çıkması ve kocasına itaat etmesidir ve bu itaat ibadet sayılır ifadeleri kadını sosyal yaşamdan geri çekip, eve hapseden ve kadını kendi kararlarını vermekten aciz esir bireyler gibi göstermektedir.


AİLE
EVRİM TEORİSİ
CİHAT KAVRAMI


Yine ders kitaplarında geçen "Erkekler güç ve kuvvet yönünden ileri olduğundan ailenin sorumluluğu birinci dereceden onlara yüklenmiştir. Aile reisi erkek olmakla birlikte bu müessenin işleyişinde ve muhafazasında kadının da önemli rolleri vardır." İfadesi ataerkil bir düşüncenin sonucudur. Ayrıca laikliğin olduğu ülkemizde yeni müfredatın ders kitaplarında ateist müşrikle yapılan evliliklerin yasak olduğuna yer verilmiştir. 

Müfredattan evrim teorisi çıkarılmıştır. Cihat kavramı kitaplara girmiştir. Öte yandan 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından Atatürkçülüğü ve Atatürk inkılaplarını öğreniyorum ve Atatürk ilke ve inkılapları bölümleri çıkartılmıştır. 

 

DOĞRU MÜFREDAT VE ATATÜRK
Doğru bir müfredat ve kitapta bulunması gereken değer ve ilkeler göz ardı edilmektedir. Bu değerlerin en büyüğü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun ilke ve inkılaplarıdır. Toplumsal açıdan ise kadın ve erkek eşitliği, laiklik, birleştirici değerler, insanları dil, din, ırk gibi sınıflandırmak yerine sırf insan olduğu için sevgi ve saygı hak eder gibi daha çok birçok değerin eğitimde eksik olması gelecek nesillere için çok tehlikelidir. 

 

OECD VERİLERİNE GÖRE EĞİTİMDE BAŞARI ORANLARI
Her dönem değişen eğitim ve sınav sistemi ise verilen eğitimi çıkmaza sokmaktadır. OECD verilerine göre 15 yaş öğrencilerin 65 ülke içindeki sıralamasında: Türkiye Fen bilimlerinde 43, Matematikte 44, okuma yeterliliğinde 42, genelde 45. sırada yer almaktadır. Bu kötü sıralamalar elbette çocuklarımızın suçu değil. Bu eğitim sistemini ve müfredatını elinde bulunduran cahil ve bulundukları makamı hak etmeyen kişilerin suçudur. 


ÇAĞDAŞ LAİK  AKILCI EĞİTİM

Gelecek nesli yetiştirecek olan çağdaş, laik, akılcı ve eğitimli ailelerin ve öğretmenlerin çok büyük görevleri vardır. Mustafa Kemal" öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır." sözüyle bu konuya dikkat çekmiştir. Eğitim nasıl olursa olsun aileler ve öğretmenler çocuklarını fikri ve vicdanı hür, kültürel değerlere, Atatürk ilke ve inkılaplarına, Cumhuriyete, pozitif bilimlere, insani değerlere ve medeniyete, özgürlüklere, bağımsızlıklara sahip çıkan, dili, dini, ırkı ne olursa olsun insana değer veren bireyler olarak yetiştirmelidir. Ülkemizin yarınları ancak böyle çocuklar sayesinde güzel, güneşli ve adil olur.

belgin tungul çakır müfredat atatürk oecd chp il kadın kolları başkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Şair Zihni Kent Ormanında Dede Korkut Coşkusu
Tortum Gölü Cam Teras Projesi
Tortum Gölü Cam Teras Projesi