Advert

CHP’nin 94. kuruluş yıldönümü Gümüşhane’de kutlandı

Çakır: 'Cumhuriyet Halk Parti’mizin 94. Yaşını büyük gurur, onur ve coşkuyla kutlamaktayız.’

CHP’nin 94. kuruluş yıldönümü Gümüşhane’de kutlandı

Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, Merkez İlçe Başkanı Tekin Saraçoğlu, Kelkit İlçe Başkanı Nevzat Canpolat ve partililerin yer aldığı kutlama programı çerçevesinde ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu.

İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşma da, Atatürk’ün Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili sözlerini hatırlatarak ‘Benim 2 büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir diyerek cumhuriyetin ulvi ve manevi muhteviyatını partimizin değerleriyle özdeş gören Mustafa Kemal, çoğulcu demokratik yapının ve devrimlerin yılmaz savunuculuğunu ve vazifesini bizlere emanet etmiştir.’ dedi .

Konuşmasında ‘CHP daima var olacak, gericiliğin önüne daima set olmaya devam edecektir.’ diyen Çakır, ‘CHP kuruluş felsefesinde belirttiği gibi esaret zırhını kıran, mazlum milletlere yol gösteren siyasi bir olgudur aynı zamanda. Ülke bütünlüğünün savunulmasında tek karış vatan toprağına düşecek düşman emellerinin Trablusgarplardan, Anafartlara uzanan cansiperhane savunulmasındaki kahramanlık destanıdır.’ ifadelerini kullandı.

Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

CHP Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi ayrıcalıklı tarihsel miraslarının yanında; özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü ve demokrasi kavramlarıyla da ilkesel ve toplumun tümünü kucaklayan sosyal bir birlikteliktir.

Emperyalizm çarkının dişlileri bizim gibi stratejik ve gelişmekte olan ülkelere aman vermeden saldırmaya; böl, işgal et ve yönet mantığıyla yok etmeye her zamankinden daha fazla cüretkarlar. 

Mevcut siyasi iktidarların çıkarlarını kendilerine kalkan tutan bu güçler, iç ve dış terör örgütlerini ülkemize ve bütünlüğümüze kast ettirerek kargaşa ve kaos ortamı yaratıp, sinsi planlarını uygulamaktan vaz geçmemektedirler. 

CHP işte bu ahval ve şeraitte sahiplenilmesi gereken tek ve yegâne siyasi olgudur. Toplumun temeline inen bağımsızlık ruhunu sosyal adalet ve 6 okla taçlandıran tek güç CHP dir.  

Adalet ve hukuka olan bağlılığımızla, katılımcı ve demokrasiye olan inancımızla, çağdaş ve laik yönetim tarzımızla, devrimci ve sosyal ilkelerimizle tüm halkımıza sesleniyorum. “CHP ye sahip çıkmak ülkene sahip çıkmaktır”… 
Neden mi? partimiz; Saltanatı kaldırıp hilafete son vermiştir. Laiklik ilkesiyle din ve devlet işlerini birbirinden ayırıp yurttaşlarını etnik köken, din, dil, ırk gibi farklılıklarıyla ayrıştırmayıp bütünleştirmiştir. Hukuk ve Eğitim gibi alanlarda gerçekleştirdiği alt reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni bütünleştirip demokratik Cumhuriyet’imizi kurmuştur.
Bu yüzdendir ki Gümüşhane'de de partimizin tüm il ve ilçe örgüt üyeleri her zaman ve her koşulda bu değerlerle birlikte tam bağımsız Türkiye için dimdik ayaktadır.

Ülkemiz derin ve sancılı bir dönemden geçiyor. Saltanat ve saray müdavimleri, düşünsel ve icmal hayatımızın sınırlarını sürekli daraltmakta, adalet ve hukuka olan ihtiyacımız devinimsel olarak artmaktadır.

Ama unutulmamalıdır ki adalet her dönemde, her koşulda istisnasız aranılacak yegâne ihtiyaçtır. Millet olma temelinin istisnasız koşuludur. 

Bu bağlamda ülkemizdeki baskı ve iptidai durumlar karşısında; ebedi yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık ve hürriyete olan düşkünlüğü ve idealizmini temel alarak; Cumhuriyet ve bağımsızlık uğrunda can veren tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. 

Tüm baskı ve teşhirlere karşı fikrinden ödün vermeyen siz değerli partili arkadaşlarımla birlikte; Cumhuriyet Halk Parti’mizin 94. Yaşını büyük gurur, onur ve coşkuyla kutlamaktayız.’

Konuşmanın ardından daha sonra il başkanlığında 94. Yıl anısına partililer tarafından pasta kesildi.
İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, partiye katılımlar nedeniyle yeni üyelere rozetlerini taktı, üyelik kayıtlarını gerçekleştirdi.

begin tungul çakır 94. yıl kutlamaları nevzat capolat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Yaşanan selde o anları anlattı
Yaşanan selde o anları anlattı