Advert

Ne olacak bu bal üreticisinin hali?

Değişen hava koşulları bal üreticisini vurdu

Ne olacak bu bal üreticisinin hali?

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yıllardır bal üretimi yapan birliğin başkanı Recep Görgülü, 2017 sezonunu istedikleri gibi tamamlayamadıklarını söyledi.

Görgülü, en büyük nedeni değişken hava koşulları olarak gösterirken, ‘Ramazan ayına kadar soğuk, Ramazan ayından sonra aşırı sıcak havalar bal üretimini vurdu geçen yıl bir kovanda ortalama 15 kilogram alınan bal hasadı bu sene dört ila beş kilograma kadar düştü, ne yapacağımızı şaşırdık’ dedi.

 

KOVANLAR SİPİKOR YAYLASINDA

Görgülü, 2017 sezonuna kovanların Sipikor yaylasında hazırlandığını belirtirken, istenilen düzeyde alınamayan verimden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Türkiye’nin en verimli bal üretimi için Sipikor Yaylasına işaret eden Görgülü, görülen hava değişkenliğinin üretimde yaşanan düşüklüğün ana etkeni olduğunu kaydetti.

 

UMUT MARMARİS’TE

Sezonun iyi geçmemesi nedeniyle rotayı Marmaris’e çam balına çevirdiklerini belirten Görgülü, Ekim ayında ilçeye gideceklerini söyledi. Başkan Görgülü, ‘Marmaris’te de üretim iyi geçmezse bizi hakikaten zor günler  bekliyor’ dedi.

 

BORÇLAR ERTELENSİN

Başkan Görgülü, bal hasadından sonra verimin az olması nedeniyle üreticilerin borçlarının ertelenmesini istediklerini ifade etti.

Görgülü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bu amaçla gereken başvuruyu yaptıklarını sözlerine ekledi.

 

 

recep görgülü kelkit bal üreticileri birliği marmaris
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem Zayıflatıyor
Yaşanan selde o anları anlattı
Yaşanan selde o anları anlattı