Advert

Özkan Uğur

Mazhar’ın ileri seviye aşk şarkılarını söyledik

Özkan Uğur

Neredeyse 50 yıldır birlikteler. MFÖ, yarım asra dayalı dostluğun adeta sembolü gibi duruyor.


Türk pop ve rock müziğinin sevilen grubu MFÖ, Zorlu PSM Studio’da gerçekleşen Red Bull Canlı Sahne konser serisinin ilk konuğu oldu. Sosyal medya aktivasyonuyla seçilen 200 kişinin katıldığı ve canlı yayınlanan konser öncesi grup, kulislerinde Dream TV Genel Yayın Yönetmeni Şafak Ongan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. MFÖ, Şafak Ongan’a 50 yıla yaklaşan birlikteliklerinden, başarılarının sırrından, yeni albümleri ‘Kendi Kendine’den ve Canlı Sahne’ye olan heyecanlarından söz etti. Aralarındaki dostluğun her şeyden önemli olduğunu belirten ekip üyeleri, söz konusu müzik olduğunu birbirlerini acımasızca eleştirdiklerini de dile getirdi. 

Neredeyse 50 yıldır birliktesiniz, üstelik aktif olarak. Yeni şarkılar çıkarıyor, turne yapmaya devam ediyorsunuz. Bu başarının sırrı ne?

Özkan Uğur: Bizim için arkadaşlık, dostluk her şeyden önce geliyor. Ayrıca yaptığımız müziğin farklı ve üç sesli oluşu da çok değerli. Güzel melodilerin yanında Mazhar’ın o çok güzel sözleri bence en önemli şey.

Mazhar Alanson: Kavga dövüş de oldu, kardeş kavgası tabii. Hepimizde olgunluk dönemi dediğimiz şey var. Ben sözlerde olgunlaştım, Fuat bestesinde titizleşti, hassaslaştı, Özkan çok ilerledi.

Onlar olmazsa zaten bu birlikteliğin bunca yıl sürekli ileriye gitmesi zor olurdu değil mi?

Mazhar Alanson: Tartışmalarımız zaten hep müzik üstüne. Bir tek geçen gün kostüm için tartıştık o kadar (gülüyorlar). Birbirimizi eleştirebildiğimiz için ileriye gidebiliyoruz. Genelde insanlar birbirlerini pohpohlarlar, bizdeyse tam tersi, eleştirilerimiz acımasızdır.

Fuat Güner: Esasında o tartışmalar da işin tadı tuzu. Güllük gülistanlık yürüse belki grup o verimli ilerlemeyebilirdi.

Bu albüm (Kendi Kendine) son yıllarda yaptığınız albümlere nazaran daha farklı, sanki eskilerden kalmış klasik şarkılarla ortak hisler taşıyor.

Fuat Güner: Biz kendi kendimize bir şeyler yapmayı özlemişiz. Neredeyse hiç başka müzisyen yok, çoğunu biz çalıyoruz. Şarkıların besteleri ve sözleri üzerine eğildik, hiç bozmadan, fazla aranjeyle duygulardan uzaklaşmadan tamamen akustik bir kayıt yaptık.

Özkan Uğur: Bu albümde hiç elektronik enstrüman kullanmadık. Mazhar'ın sözlerinin çok büyük katkısı oldu. Aşk şarkıları ama ileri seviyede aşk şarkıları.

Mazhar Alanson: Hepimizde olgunluk dönemi dediğimiz şey var. Ben sözlerde olgunlaştım, Fuat bestesinde titizleşti, hassaslaştı, Özkan çok ilerledi. Yıllar önce ilk başladığımızda, İkinci Cihan Harbi’nden biraz sonra, enstrümanlarımıza hakim değildik. Fuat da, Özkan da enstrümanlarıyla başka bir ilişkideler.

Eskiye dönüş var dedim ama sözlerde günümüzü yakalamışsınız. Sosyal medya göndermeleriyle günümüz ilişkilerini gözler önüne sermişsiniz.

Özkan Uğur: İkili ilişkilerde herkes telefonlara gömülmüş durumda. Orada var oluyorlar, yüz yüze gelince herkes farklı frekanslarda.

Red Bull Canlı Sahne’de az sayıda talihli insan sizi bu alanda izledi. Binlercesi de canlı yayından takip etti. Çoğu muhtemelen siz müziğe başladığınızda henüz hayatta değillerdi ama şarkıları tek bir ağızdan söylediler. Nasıl hissettiriyor bu size?

Fuat Güner: Geçenlerde bir anneanne, onun kızı ve onun kızı hep beraber şarkıları söylerken karşımızda oturuyorlardı. Bu harika bir his.

Mazhar Alanson: Şarkıları evimizin bir köşesinde yapıyoruz. Sonra o şarkıyı bir kitlenin karşımızda tek bir ağızdan söylemesi işin paradan da önemli olan kısmı.

Ele Güne Karşı albümünüz geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yapılmış en iyi albüm seçildi. Nasıl bir duygu?

Fuat Güner: Yaptığımız şeylerin boşa gitmediğini görmek, insanların gönlünde böyle yer tutmak çok hoş bir şey.

mazhar alanson fuat güner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Muharrem İnce
Muharrem İnce
Şiran küçük bir köydü şimdi şehir oldu
Şiran küçük bir köydü şimdi şehir oldu