Advert

Çınaraltı Sohbetleri Lüleburgaz 2017

Ağaoğlu yaparsa zindan yapar

Çınaraltı Sohbetleri Lüleburgaz 2017

Lüleburgaz’da katıldığı bir söyleşide konuşan gazeteci-yazar Enver Aysever Türkiye’nin beton fetişisti dönemine girdiğini belirterek “Türkiye’de bu işi Ağaoğlu yapıyor ama Ağaoğlu yapınca zindan yapıyor” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında ikincisi gerçekleştirilen ‘Çınaraltı Sohbetleri” programına katılan gazeteci-yazar Enver Aysever ve tarihçi Sinan Meydan, haber spikeri Celal Pir’in moderatörlüğünde halkla sohbet etti. Trakya’nın siyasal fay hatları konusunda soruları yanıtlayan konuşmacılar halkın bu tarz etkinliklere ihtiyacı olduğunun altını çizdiler. 

Enver Aysever: Namuslular ve namussuzlar
Çevre il ve ilçelerden katılımın da olduğu programda yoğun ilgi ile karşılaşan konuşmacılardan Enver Aysever, dünyadaki her şeyin tartışılabileceğini belirterek şunları söyledi: “Antakya’lı Alevi bir ailenin çocuğuyum. O coğrafyada bulundum. Suriye, Irak meselesi çok nettir; ya sınıf bilinci olacak ya da farklı türlerde sömürülmeye maruz kalınacak. Ben sınıfsal bakan biriyim. Verilecek bir tek Türk bir tek Kürt olmamalı. Milliyetçiliği biraz arttırırsanız ırkçı olursunuz. Ben hem Uğur Mumcu’yum hem de Hrant Dink’im. Ayrılacaksa insanlar namuslular ya da namussuzlar diye ayrılsın. Beton fetişisti bir döneme giriyoruz. Türkiye’de bu işi Ağaoğlu yapıyor ama Ağaoğlu yapınca zindan yapıyor. İnsan bilgeleşmek isterse, ağaca bakacak, suya bakacak, insana bakacak. Dünyadaki herkes ve her şey tartışılabilir. Tartışmak için önce ölçü koyacaksın. Cehaletle ölçü olmaz, yobazlıkla öçlü olmaz, gericilikle ölçü olmaz”

Sinan Meydan: Türkiye’ye emperyalist diyenlerin alnını karışlarım!
Konuşmasında Sakarya savaşının önemine değinen tarihçi Sinan Meydan ise Trakya’nın siyasal fay hatları konusunda şunları söyledi: “Lüleburgaz’a yakışır işler yapılmış. Burası en derin fay hattı; Sakarya kaybedilseydi bugün bu topraklar Yunanistan’a bırakılacaktı. İstanbul’un işgaline karşı ilk direniş örgütlenmesini Lüleburgaz yaptı. Şu anda örtülü işgal yaşanıyor. Yeniden bir Lüleburgaz Kongresi’ne ihtiyaç vardır. Parti tartışmalarını bırakıp yeniden millet olma zamanı gelmiştir. Modern ortamda millet olmak yeni bir kavramdır. Milli mücadele sırasında amaç önce Gelibolu’yu sonra Anadolu’yu kurtarmaktı. Millet olmak omuz omuza gelmekti. Bizi etnik milliyetçilikle ayırıyorlar. Türkçe ortak anlaşma aracıdır. Son yıllarda bize birlikte yaşama duygumuzu kaybettirmeye çalışıyorlar. Ya Mustafa Kemal’in formüllerine sıkı sıkıya sarılacağız ya da Suriye ve Irak gibi etnik çatışmalarla bizi öldürmelerine göz yumacağız. Üçüncü bir seçenek yok. Kürtler ve Türkler bir arada yaşamak zorundayız. Yeniden ümmetçilik tezleri gündeme getiriliyor. Türkiye’ye emperyalist diyenlerin alnını karışlarım.”

Emin Halebak: Sırada ekonomik ve kültürel fay hatları var
Programlarında bir ağacın altında, bir çay bahçesinde evdeki gibi sohbet etmenin memnuniyetini belirten Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak “bu etkinlikleri Trakya’nın ekonomik ve kültürel fay hatları konu başlıkları ve alanında değerli isimlerle devam ettireceğiz” dedi. 

Çınaraltı Sohbetleri Lüleburgaz 2017 engin aysever sinan meydan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu küçücük meyvede büyük faydalar saklı!
Bu küçücük meyvede büyük faydalar saklı!
​Muharrem İnce
​Muharrem İnce