Advert

Yürüyüşün etkisi hükümeti sarstı

CHP fındık için adalet yürüyüşünü başlattı

Yürüyüşün etkisi hükümeti sarstı
CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, hükümet tarafından 2017 için açıklanan fındık taban fiyatına ilişkin Ordu’dan Giresun’a sürecek Adalet Yürüyüşü hakkında açıklamalarda bulundu
Bektaşoğlu, ‘Fındığın hak ettiği değeri bulması için milletvekillerimiz, halkımız, fındık üreticileri ve bazı STK’ların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz yürüyüşümüz Ordu - Giresun karayolu güzergâhında, sürüyor.  Çarşamba günü fındığın başkenti Giresun’da, genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı bir mitingle yürüyüşümüzü taçlandıracağız.’ Dedi. 
 
 
CHP Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi:
 
“YÜRÜYÜŞÜN ETKİSİ HÜKÜMETİ SARSTI” 
Bu tarihi yürüyüşümüz, daha ilk günden yarattığı etkiyle hükümeti sarsmış, bize göre yetersiz olsa da TMO üzerinden yapılan alımları gözden geçirmeye bazı önlemler almaya, hatta alınan fındığın bedelini ödemeye zorlamıştır. 
Daha önce fiyattan ‘üretici memnun, üretici mutlu’ gibi açıklamalarıyla tanıdığımız Sayın Bakan Eşref Fakıbaba’yı, şimdi de emek mücadelesi verenlere, fındıkta da adalet için yürüyenlere ‘enerjilerini boşa harcıyorlar’ sözleriyle saldırmasını, adeta alay etmesini kınıyor ve görevini yapmaya davet ediyorum. 
Bakan CHP’nin yürüyüşünün de baskısıyla ‘tüm fındığı alacağız’ diyor. İyi de nasıl? Kaldı ki şu andaki sorun fındığın alınması değil, nasıl ve hangi fiyata alınacağıdır.
 
“MAĞDURİYETİ GİDERERECEK OLAN YENİ BİR YABAN FİYATTIR”
CHP olarak, üreticimizden aldığımız güçle AKP’ye verdiğimiz fındık rahatsızlığı sürecektir. 
Bu göstermelik önlemleri kabul etmiyoruz. 
Üreticinin mağduriyetini önleyecek ve sorunu çözecek olan şey, geçen sezonki fiyatın yerine; serbest piyasayı düzenleyecek yeni bir taban fiyatın açıklanması ve Fiskobirlik’in de alımlar için görevlendirilmesidir.  Hükümetin yapması gereken budur. Bu karar hemen, piyasaya yoğun bir fındık akışının olduğu bugünlerde alınmalıdır. 
 
 
“FINDIKTA FERRERO POLİTİKASI TERK EDİLMELİDİR” 
Yine ayrıca, fındık üreticisi ve fındık bölgesindeki illerin daha fazla mağdur olmaması için 9 TL’ye yakın bir maliyeti olan fındığın kilosuna en az 15 TL fiyat istiyoruz.  Çok zor, umutlu değiliz ama; AKP, fındık baronlarının, uluslararası firmaların, yerli ortaklarının, alivrecilerin oluşturduğu fiyatta daha fazla ısrar etmemelidir  Ferrero politikasını terk ederek, üreticimizi, fındık manavlarını , yerli sanayicimizi ve ülkemizin çıkarlarını korumalıdır. Bunun için mücadelemiz sürecektir. 
Yürüyüşümüze katılanlara, destek verenlere teşekkür ediyor, Giresun Fındık mitingine tüm halkımızı davet ediyorum.
bülent yener bektaşoğlu fındık için adalet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...