Advert

Işık, 'Türkiye'de Gümüşhane nüfus başına en çok yatırımı alan il'

Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin 7.si Maltepe Sahili Etkinlik Alanında başladı

Işık, 'Türkiye'de Gümüşhane nüfus başına en çok yatırımı alan il'

Zafer ÇOBAN

 

Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin 7. Maltepe Sahili Etkinlik Alanında başladı.
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, GÜSİAD Başkanı Yüksel Yalçın, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş etkinliğin birinci gününde açılış programında yer aldı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.


Tanıtım Günlerinin ev sahibi GÜDEF adına Genel Başkan Tahsin Söğüt açılış konuşmasını yapmak için kürsüye geldi.
Söğüt, konuşmasında 7. Tanıtım Günlerinin ilk kez Anadolu yakasında organize ettiklerini söyledi.
Geçmiş dönemlerde Feshane’de yapılan tanıtım günlerine dikkat çeken Söğüt Maltepe Sahili etkinlik alanında yapılan tanıtım günleri programının zorluğuna dikkat çekti.
Federasyon yönetim kuruluna ve etkinliğin düzenlenmesi adına katkı veren tüm belediye başkanlıklarına teşekkür eden Söğüt, ‘İstanbul’da bulunan mevcut 174 il, belde, köy derneklerimizle iletişim içerisindeyiz. Yönetim kurulu olarak 1. İla 1.5 ay arasında bugün için mücadele verdik ayrıca Valiliğimiz başta olmak üzere GTSO, Belediye Başkanlığımız GÜSİAD, ŞEKAV’tan gerekli desteği de aldık’ dedi.
Söğüt federasyon olarak İstanbul’da Gümüşhane’nin tanıtılması anlatılması için mücadele verdiklerini de sözlerine ekledi.
Söğüt, sözlerini şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz ile 15 Temmuz darbesi sırasında kamyonuyla darbeci askerlere direnen Şerife Boz’u tanıtım günlerinde ağırladıklarını söyledi.

GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt’ün konuşmasının ardından sırasıyla GTSO Başkanı İsmail Akçay, belediye ve belde başkanları birer selamlama konuşması yaptı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’de selamlama konuşmasında, ‘Gümüşhane tanıtım günlerinde hasret gidereceğiz, organizasyonun zorluğunu biliyoruz. Bizde iki yıldır terör nedeniyle yapamadığımız festivalimizi bu yaz mevsiminde yaptık’ dedi. Çimen organizasyondan ötürü federasyon genel başkanı Tahsin Söğüt’ü kutladı.
Gümüşhane’nin değiştiğine dikkat çeken Çimen, şehre gelen hizmetlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve milletvekillerine teşekkür etti.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş’te şehrin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi olacak olan ve bu manada ciddi yatırımlar yapılan turizm konusunda 2017’yi şehir adına atılım yılı olarak gördüklerini söyledi.
Vali Memiş, ‘Limni Gölü, Karaca Mağarası, Örümcek ormanları, Tomara şelalesi olmak üzere bakir doğa harikaları olan adeta yalancı cennet görünümünde ola turizm destinasyonlarımızla ve yaylalarımızda yol tesis ve peyzaj çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Yüzyıllar boyunca bir hoşgörü yöresi olan ilimiz merkezindeki tarihi Süleymaniye Mahallesindeki yenileme çalışmalarına başladık altyapı çalışmalarını bitirdik hem tarihi hem de inanç turizmi açısından çok önemli bir destinasyonu ilimize kazandırmış olduk. Tüm bunlara ek olarak Salyazı havaalanı tamamlandığında dünyanın 2. Avrupa’nın en uzun tüneli olacak olan 14.5 kilometrelik uzunluğunda yeni Zigana tünelini de, diğer ulaşım yatırımları da bitirildiğinde Gümüşhane’miz en ulaşılabilir turizm bölgelerinden biri haline gelecektir. Temiz ve sakin doğasıyla şehir hayatının stresinden uzaklaşarak rahat bir nefes almak isteyenler için harika bir liman olma potansiyeline sahip ilimiz de bu yıl içinde rekor düzeyde yerli ve yabancı turist ağırlayacağımıza olan inancımız tamdır ve güncel rakamlarda bu inancımızı destekler niteliktedir.'dedi.


Vali Memiş, konuşmasında pestil ve köme üreticilerine katkı sağlama adına 50 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduklarını belirtirken, pestil köme üretiminde 5 bin ton ile rekoru elinde bulunduran Gümüşhane’nin kendi cevizini kendisinin üreteceğini söyledi.


Vali Memiş, konuşmasında ayrıca ‘Araköy ekmeğini, zironu, organik balımızı, Gümüşhane ekmeğimizi, Kelkit fasulyesini tatmanızilin sizi Gümüşhane’ye davet ediyoruz’ diye konuştu.


Gümüşhane’nin nüfus yapısına da değinen Vali Memiş, ‘merkez nüfusunun 180 bin dışarıda yaşayan 600 bin nüfusu ve 23 bin üniversite öğrencisi ile doğası tarihi ve devam eden tüm yatırımlarıyla geleceği olan bir iliz. Bu etkinlik vesilesiyle herkesi Gümüşhane’yi ziyaret etmeye teşvik fırsatlarından da yararlanarak işadamlarımızı yatırım yapmaya Gümüşhane’nin geleceğinde pay sahibi olmaya davet ediyorum’ dedi.


Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ta Gümüşhanelilere seslendi.


Işık, konuşmasına Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz ve 15 Temmuz’da hain darbeci askerlere kamyonu ile direnen Şerife Boz’a hoş geldiniz diyerek başladı.

Bakan Işık, şunları söyledi:


‘İstanbul’dayız İstanbul bir dünya şehri binlerce kültüre medeniyete evsahipliği yapmış bir şehir. Napolyon diyor ki, dünya bir tek devletten müteşekkil olsaydı hiç kuşkusuz başkenti İstanbul olurdu. Böyle muhteşem bir şehirde Gümüşhanelisi doğduğumuz yeri ata toprağımızı tanıtmak için bir aradayız


Gümüşhane’nin neyini tanıtacağız neyi meşhur dersek altınıyla gümüşü ile meşhur zaten adını da gümüş yataklarından alıyor.  Ama Gümüşhane altınından gümüş kaynağından çok değerli bir kaynağa sahip o da insan kaynağı. Gümüşhane insanı hakikaten altın ile gümüş ile biçilemeyecek kadar ölçülemeyecek tartılamayacak kadar değerli bir insan.'


'Bu kültür çok önemli bir kültür bizim mayamızda Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi o öğrettiği öğreti var. Bizim mayamızda millet için değerler için gözünü kırpmadan canını feda eden anlayışı var. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim o yerin ilçenin beldenin ilin insanlarıyla hemen kaynaşmış.’

 


Hemşerilerine sılayı rahim çağrısın da bulunan Başbakan Yardımcısı Işık,  kendisinin de bunu gönül rahatlığı ile yaptım dedi. Tatil için geldiği Gümüşhane’deki yaşadıklarını protokoldeki dinleyenlerle paylaştı


Gümüşhane’nin nüfus başına en çok yatırım alan illerinden biri olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Işık, ‘Allah hepinizden razı olsun ama bu güzellikleri Karaca Mağarası gibi Süleymaniye Bölgesi gibi bölgeleri ulaşılabilir kılmak çok önemli bu noktada da Gümüşhane Valiliğimizin milletvekillerimizin ve belediye başkanlarımızın desteği ile ortaya koyduğu performans ile her türlü takdirin üzerinde. Gümüşhane son yıllarda çok büyük atılımlar yaptı. Üniversitesi ile turizmi ile ticareti ile büyük bir atılım yaptı. Özellikle Gümüşhane kamu yatırımlarıyla bir cazibe merkezi haline geldi. Şimdi yeni bir sıçramanın eşiğindeyiz, inşallah cazibe merkezi programı devreye girdiğinde bunlardan en çok istifade edecek illerimizden biride yine Gümüşhane’miz olacaktır. O zaman Gümüşhane imalat sanayinde de iddialı hale gelecektir bu noktada çalışıyoruz.’ diye konuştu.

 

fikri ışık başbakan yardımcısı vali okay memiş güdef tahsin söğüt gümüşhane tanıtım günleri maltepe ziron pestil ceviz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...