Advert

Kuzey Irak'ta neler oluyor

Barzani'den ikinci adım

Kuzey Irak'ta neler oluyor

Adalet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Vecdet Öz, referandum yaparak atacağı ikinci adımın mesajını veren Barzani’nin bugün yaptığı açıklamayla asıl niyetini de ortaya koyduğunu söyledi
Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılan referandum krizi ile ilgili siyasilerden açıklamalar gelmeye devam ediyor
Son dönemde yapmış olduğu olumlu çıkışlarla siyasette yak seslerini hissettiren Adalet Partisi’nden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Genel Başkan Prof. Dr. Öz, Kuzey Irak lideri Barzani’nin bugün gündeme yansıyan açıklamalarını ‘Barzani 1 Kasım tarihinde başkanlık ve parlamento seçimine gideceklerini belirtmiştir. Bu açıklama artık Kuzey Irak'ta fiili bir devlet kurulduğunun beyanı ve kurulmuş olan bu devletin yönetim organının seçimi anlamına gelmektedir.’ dedi.
Prof. Öz, açıklamasında, ‘Kısacası Barzani artık yeni komşumuzdur ve AKP hükümetinin, İran ve Irak'ın caydırıcı önlemleri bir işe yaramamıştır. Türkiye ve bu konuda müttefik olduğu İran ve Irak için artık tek çözüm birlikte askeri bir müdahaledir. Tarafların acilen bir araya gelip ortak bir karar alarak son adımı atmaları üç ülke için de hayati önem arz etmektedir.’ dedi.
Askeri seçeneğin tartışmalara tek çözüm olduğunu da belirten Prof. Öz, ‘Türk devletinin kararlılığı ve itibarı açısından, bölgenin istikrarı ve geleceği açısından, bölgede yaşayan Türkmen'lerin varlığı açısından seçenek çok önemlidir. Bu adım atılmazsa hiç şüpheniz olmasın ki ardından gelecek karşı adım Türkiye ve Suriye'de benzer çalışmaların başlatılması ve sonunda bu üç yapının tek devlet altında birleştirilmesi olacaktır. Nihai adım ise İsrail'le bütünleşmek ve 'Arz-ı Mevud' projesidir.’ şeklinde konuştu.

 

prof. dr. vecdet öz barzani iran ırak askeri müdahale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşar'dan unutulmaz konser
Yaşar'dan unutulmaz konser
Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde
Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde