Advert

Bektaşoğlu: Milli Fındık Politikası İstiyoruz

MHP fındık araştırma komisyon kurulması için önerge verdi. CHP destekledi, AKP reddetti…

Bektaşoğlu: Milli Fındık Politikası İstiyoruz

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “Fındık her haliyle önemli bir ürün ama hala üretim ve ihracat sürecini kapsayan bir Milli Fındık Politikası yok.  Bu ürünün ve dolayısıyla üreticinin kaderini yabancı alıcılar ve onlar adına alım yapanlar belirlemektedir. AKP’de buna çanak tutuyor” dedi.

 

“AKP’NİN FINDIK POLİTİKASINDAN KAYBIMIZ 100 MİLYON DOLAR” 
TBMM’nin dün gerçekleşen genel kurulunda, MHP Milletvekili Erhan Aydın  tarafından verilen fındığın sorunlarının araştırılması için  komisyon kurulması önergesi görüşüldü. Önergenin lehine CHP gurubu adına konuşan Bektaşoğlu, AKP’nin fındık politikasını eleştirerek, şunları söyledi: “Fındık, sanayi, tarım ve ihracat ürünüdür. Bu özelliğiyle tektir. Ülkemize 2 milyar dolar döviz girdisi sağlıyor. 8 milyon kişi, 6 ilin ekonomisi ve yaşamı bu ürüne bağlı. Ama  2 sezon önce 20 TL’ye de satılan fındık, geçen sezon 16-17 TL’ye indi.  Bir yabancı firma piyasada tek olduğu için maniplasyon yaparak fiyatları 8 TL’ye kadar düşürdü. AKP buna tüm ısrarlarımıza rağmen müdahale etmedi, seyirci kaldı. Böylece üreticinin cebine ve bölgemize kiloda ortalama 7 TL daha az para girdi. Ülkemizin, üreticimizin kaybı 100 milyon dolar civarında..” 

 

BEKTAŞOĞLU: “AKP FINDIĞIN YENİ ZAPSULARINI YARATTI” 
Bektaşoğlu, fındığın şu anda maliyetine satıldığını, TMO’nun geçen sezonki fiyattan alım yapmasının bunda etkili olduğunu belirterek “Fındığın yeni Zapzularını yarattılar. 2007 yılından sonra en büyük fındık alıcısı ve mamul üreticisi olan Ferrero, Türkiye’de tekelleştirildi. Bu firma önce yerli alıcılarla ortaklık kurdu ardından da kendi fabrikalarını oluşturdu. Trabzon’da 8 fabrikası var. Serbest piyasayı kendi istediği fiyatlarla oluşturup, manavlar üzerinden alım yapıyor. Bakan bir de ‘üretici fiyattan memnun diyor. Mutlu diyor. Maliyetine fındık satan üretici nasıl mutlu olur” 
Konuşmasında “CHP iktidarında fındık hak ettiği değeri, üretici emeğinin karşılığını alacaktır” diyen Milletvekili Bektaşoğlu, sözlerini “fındığın ve üreticinin, ülkemizin, fındığın yerli sermayesinin hak ve menfatlerini savunan tek parti CHP’dir. Genel başkanımız ve bölge milletvekillerimiz her fırsatta konuyu gündeme taşıyor. Geçen yıl fındık çalıştayı yaptık. Bu yıl fındık için yürüdük. Genel başkanımızın katılımıyla fındık mitingi yaptık. Fındık mücadelemiz sürecek. Fındık için de adalet istiyoruz” ifadesini kullandı
Bektaşoğlu sözlerini “artık fındık üreticisi AKP’ye desteğini gözden geçirecektir. Karadeniz'den doğan bu parti Karadeniz'den batacaktır. Bitişine de mağdur ettikleri fındık üreticisi karar verecektir”diye bitirdi. 

 

CEMAL ÖZTÜRK: FINDIK ÜRETİCİSİNİN YANINDAYIZ 
AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise önergenin aleyhine konuştu. Öztürk, “fındıkta sorunlar elbette var. Bu sorunlar geçmişte de vardı, bugün de var, gelecekte de olacaktır çünkü fındık gerçekten çok önemli bir ürünümüz ama bu sorunları aşmak için Hükûmetimiz canhıraş şekilde uğraşıyoruz. Hükûmetimiz fındıkta müstahsilimizi desteklemeye devam ediyor ve gelecekte de devam edecek. Bu seneki tartışmaların arızi olduğunu, geçici olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bu piyasa fiyatları, inanıyoruz ki Toprak Mahsullerinin ilan ettiği müdahale fiyatının da üstüne çıkmak zorunda kalacak çünkü Türkiye'de, doğru, rekolte yüksek ama gerek İtalya'da gerek Gürcistan'da beklenen rekoltenin olmadığını bütün piyasa biliyor. Müstahsilimiz rahat olsun, hükûmetlerimiz her zaman yanındaydı, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edecek” dedi.
Araştırma komisyonu kurulması önergesine AKP ret oyu verirken, CHP ve MHP kabul yönünde oy kullandı. 

 

bülent yener bektaşoğlu mhp chp cemal öztürk fındık araştırma komisyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...