Advert

İdlib Operayonu ne anlama geliyor?

Barzani'nin Akdeniz hayali. Rusya'nın Lazkiye askeri üssü. Hatay tehdidi

İdlib Operayonu ne anlama geliyor?

Türkiye güneyde yine sıcak bir çatışmanın içerisinde mi olacak? Suriye’de devam eden iç savaşla birlikte haritaların yeniden çizilmek istendiği Ortadoğu’da Türkiye tehditlerle boğuşuyor.

Siyasi iktidarın yanlış dış politikaları bu hızlı dönüşüme ve tehlikeli serüvene ayak uyduramayınca gün geçmiyor ki bölgeden tehlikeli haberler gelmesin.

Bu çerçevede sıcak çatışma ihtimalinin kuvvetli olduğu Rusya ve İran’ın da desteklediği İdlib Bölgesi muhtemel harekâtı ne anlama geliyor?
 

Yrd. Doç. Dr. (E.) Kurmay Albay Haydar Ateş, İdlib’de neler oluyor? sorusunu yanıtladı…


EL NUSRA SAF DEĞİŞTİRİNCE

İdlib’de kontrol kimde? Önce onu söylemek gerekiyor. İdlib’de şu anda ana kontrolü Türkiye’nin de desteklediği OSÖ bünyesinde olduğu söylenen El Nusra Örgütü var, bu terör örgütü var, El Nusra daha sonra saf değiştirip El Kaide tarafına geçti. Maalesef IŞİD’le benzer bir terör örgütüdür. Terör örgütleri süratle böyle yer değiştirirler.

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ

İdlib bölgesi şu açıdan önemli özellikle El Nusra’nın burayı elinde tutması kontrolünde tutmasının temelinde daha sonra YPG’nin PKK’nın devamı olan terör örgütü ile birlikte burayı ele geçirip Barzani’nin YPG’nin kontrolündeki bölgeden Suriye’nin kuzeyinden İdlib’den Akdeniz’e açılmasını sağlamak. Bu bakımdan İdlib önemli.

BARZANİNİN DERDİ AKDENİZE İNMEK

Suriye hükümeti şu anda maalesef yıpranmış ordusuyla kontrolü sağlayamamış durumda El Nusra hâkim. İdlib’in kontrolü ise Rusya şu anlamda rahatsız eğer İdlib üzerinden YPG Akdeniz’e açılırsa Rusya’nın Lazkiye’deki askeri üssünü tehdit edecek durumda. Dolayısıyla Rusya YPG’nin İdlib’den yararlanmasını istemiyor. Barzani YPG kontrolünün Afşin üzerinden Hatay’da Akdeniz’e açılmasını istiyor. Burada öyle bir durum var

TÜRKİYE İÇİNDE ÖNEMLİ

Türkiye açısından İdlib önemli. Neden? YPG’nin Akdeniz’e açılmasını engellemek gerekiyor. Ve bu nedenle de buraya şu anda OSÖ Türkiye sınırlarına geçerek hudut kapılarından geçerek alınan bilgilere göre bu bölgeye operasyona başladı Türk topçu birlikleri de burayı destekliyor yaklaşık 45 ila 50 kilometrelik bir bölgeden bahsediyoruz harekâtın yapıldığı bölge.

RUSYA DESTEKLİYOR: LAZKİYE ASKERİ ÜSSÜ

Rusya’da da bu operasyona katılıyor Türkiye’nin içeride kontrolü sağlaması önemli. Türkiye tabi burada bi çok sorunu başına dert açtı burayı da başına bela aştı. Evet, İdlib’e OSÖ ile birlikte bi şekilde girecektir. El Nusra’ya karşı operasyon yürütecektir burası çok sayıda terör örgütünün olduğu bir bölge Türkiye burada uzun süre yıpranacaktır. Yine burada iç güvenlik harekâtı gibi şehir içerisinde meskûn mahal harekâtı ile uzun süre yıpranacaktır. OSÖ Türkiye desteği ile operasyon yürütecektir.

ABD OPERASYONU KUZEY IRAKTAKİ SON GELİŞMELER ÇERÇEVESİNDE DESTEKLEDİ

Neden İdlib operasyonu bir anda gündeme geldi? ABD, Türkiye’nin İdlib’e yönelik operasyonunu sınır güvenliği konusunda destekliyorum dedi. Gerçekten hatırlayalım bi kaç gün önce Irak’ın kuzeyinde oluşum içerisinde olan referandum ve bağımsızlık peşinde olan Barzani’ye karşı sözleri eylemlerinde bulundu. Burada fiili olarak eyleme geçmiş değil ABD sen bura ile fazla uğraşma İdlib’de desteklerim burada desteklemem mesajı veriyor. Bu bölgede İdlib’e ABD’nin desteği var. Neden buradaki operasyona Rusya’nın da müdahalesi var. Türkiye bir çatışma halinde iken Rusya’da çepeçevre bu bölgede güvenlik sağlamaya çalışacak. Türk kamuoyunun dikkatide Kuzey Iraktaydı bu vatandaş ne yapmaya çalışacak Barzani’ye karşı ne işlem yapılacak derken konu hemen bir anda Afrin’e geldi. Neden Türkiye Barzani’ye yönelik henüz bir yaptırımda bulunmadı. 

TEMELİNDE BARZANİ VAR

İdlib olsun Afrin olsun buradaki operasyonların temelinde Barzani’nin Irakın kuzeyindeki sözde bağımsız ya da federal olacak bünyesine alacağı bu yapı vasıtasıyla Akdeniz’e açılma hevesi var. Temelinde Barzani var. 

GİDİN BATAKLIĞI KURUTUN

İdlib ile uğraşacağınıza, Afrin’le uğraşacağınıza gidin bataklığı kurutun gidin Barzani’yi temizleyin oradaki kontrolü İran Irakla birlikte ortadan kaldırın ne İdlib diye bir derdimiz kalır ne Afrin diye bir derdimiz kalır ne de Suriye’nin kuzeyindeki 950 kilometrelik YPG ya da PKK ile ilgili bir bölge güvenlik sorunumuz kalır.

 

HATAY MESELESİ

Eğer Türkiye bataklığı kurutmazsa Barzani’yi bertaraf etmezse bu Suriye’nin kuzeyinde uğraşacakları bölgedeki YPG PKK terör örgütleriyle uğraşacakları Afrin önemli bir sorun olarak karşısına çıkacaktır. İblib bir sorundur, Türkiye hatta Hatay sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

 

 

haydar ateş idlib operasyonu abd barzani rusya iran türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...