Advert

'Bu kentin geleceği var'

1. Uluslararası Gümüşhane Sempozyumu Başladı

'Bu kentin geleceği var'

Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla başlayan sempozyumda yurt içi ve yurt dışından 100’ün üzerinde bilim adamı ve araştırmacı bildiri sunacak.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Gümüşhane yöresine ait halk oyunları gösterileri üniversitenin ekibi tarafından sahnelendi.
 
Sempozyumda konuşan Vali Okay Memiş, Gümüşhane Üniversitesi’nin her ile bir üniversite projesinin en güzel ve en doğru örneklerinden birisi olduğunu ve geleceğe ümitle bakan bir üniversite kadrolarının bulunduğunu belirterek, “Bu kentin geleceği var. Dağların arkasında yaşayan insanları düşünen yönetici ve liderlerimiz var. Bundan 20-30 yıl önce Trabzon’a bir 6 saatte ulaşılırken artık bir saatte ulaşma şansına sahibiz. Adeta tüneller kentiyiz. 52 tünelle Türkiye’de en fazla tüneli olan şehiriz. Dağlar deliniyor, insanlar birbirine kavuşuyor. Son 15 yılda 8 milyar TL yatırım aldı Gümüşhane. Türkiye’de kişi başına en fazla kamu yatırımı alan il Gümüşhane” dedi.
 
Salonda bulunan öğrencilere hitaben “sizler bizlere ailelerinizin emanetisiniz” ifadelerini kullanan Vali Memiş, “Sizleri mutlu kılmak, can ve mal emniyetinizi, huzurunuzu temin etmek bizim görevimiz. Amacımız sizleri burada yaşarken başka üniversitelere imrenmeden, başka kentlere imrenmeden yaşamanızı temin etmek. Biz Valilik olarak her zaman üniversitemizin yanındayız. Öğrencilerimiz buradan güzel hatıralarla ayrılırsanız Gümüşhane için büyük kazançtır. İki yıl içerisinde buranın yurt problemi kalmayacak. Bin kişilik devlet yurdu ve iki bin kişilik özel sektör yurdu başlıyor. İlimiz madencilik şehri. İsmi değerli madenle anılan tek vilayetiz. Bu madenler bin yıldır işleniyor. Romalılardan beri maden çıkarılıyor. Dünyada Gümüşhane coğrafyası en değerli madenlerin olduğu yerlerden birisi olarak kabul ediliyor. 4 büyük firma şuan çalışıyor ve ciddi istihdam sağlıyor. Sadece madenlerimiz değil zenginliklerimiz var. Turizm alanlarımız da çok önemli ve bakir. Karadeniz bölgesinde en fazla yaylaya sahip olan il Gümüşhane. Gümüşhane’nin çok düzgün insanları var. Burada huzuru bir şekilde yaşamanızı istiyoruz. Bunun için gerekiyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.
 
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de konuşmasında bu tür sempozyumlara ellerinden gelen tüm katkıları sunduklarını belirterek, “Bizler sizler için gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Bu tür sempozyumlara elimizden gelen tüm katkıları sunuyoruz. Bizim tek işimiz yol ve kaldırım yapmak değil bu tür sempozyumlara katkıda bulunmak. Gümüşhane hoşgörü ve huzur kenti. Bunu şehrin her noktasında hissedersiniz” dedi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

 


.

1. Uluslararası Gümüşhane Sempozyumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şiran küçük bir köydü şimdi şehir oldu
Şiran küçük bir köydü şimdi şehir oldu
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi