Advert

Karadeniz’e beyaz örtü

Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Artvin’in yüksek kesimlerinde köy yolları kapandı

Karadeniz’e beyaz örtü

Doğu Karadeniz’de dün sabah etkisini artıran kar güzel manzaraların ortaya çıkmasının yanında günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Artvin’in yüksek kesimlerinde köy yolları kapandı. Ovit Dağı Geçidi’nde ise araçlarında mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı
Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Yağış hayatı olumsuz etkilerken, Trabzon'un Hayrat ilçesinin yüksek kesimlerinin karla kaplanmasıyla yiyecek bulamayan tilkiler köylere indi. Evlerinin önüne kadar gelen tilkiler kimi vatandaşları korkuturken, kimileri de yaban hayvanlarının görüntülerini cep telefonlarıyla kaydetti. Of ilçesi Sarmaşık köyünde etkili olan şiddetli fırtına ve kar yağışı ise köydeki birçok elektrik ve telefon direklerinin devrilmesine yol açtı.

ARAÇLAR YOLDA KALDI

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavron ve Badara Yaylası ise dün sabah saatlerinde beyaza büründü. Bölgede kar kalınlığı 10 cm'yi buldu.
Kar nedeniyle kentin 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı Geçidi ulaşıma kapandı. Kar yağışının sürdüğü ve kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığı Ovit Dağı Geçidi'nde Erzurum ve Rize tarafında çok sayıda otomobil yolda kaldı. Bölgede ekipler iş makineleriyle kapanan yolda çalışma başlattı. Karayolları yetkilileri, araç sürücülerinin yanlarında zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmalarını istedi.

ZİGANA KARLA KAPLANDI

Gümüşhane'nin yüksek kesimlerinde birkaç gündür süren soğuk hava yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışıyla özellikle Zigana Dağı olmak üzere yüksek kesimler beyaza büründü. Artvin'in Şavşat ilçesi yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkisini artırdı. Bu yüzden ilçede bazı karayolları ulaşımında aksamalar yaşandı.

EKİPLER OVİT'TE 4 ARACI KURTARDI

Rize'nin İkizdere ilçesinin 2 bin 640 rakımlı Ovit Yaylası kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Etkili olan yağış ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Rize-Erzurum karayolu Ovit Geçidi'nde 4 araçta mahsur kalan 6 kişi karayolları ekiplerince kurtarıldı. Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı bölgede karayolunda 4 araçta mahsur kalan 6 kişi karayolları ekiplerini arayarak yardım istedi. Bunun üzerine bölgeye iş makineleriyle ulaşan ekipler yolu açmak için çalışma başlattı. Ancak kar yağışı ve tipi nedeniyle yol ulaşıma açılamadı. Mahur kalanlar ise araçlarını bırakarak karayolları ekiplerinin de yardımıyla güvenli bölgeye geçti. Ekipler tipinin etkisini azaltmasıyla çalışmalara yeniden başladı ve yolu açarak mahsur kalan araçların geçişini sağladı.

 

Yeni Asır

karadeniz beyaz örtü gümüşhane trabzon rize
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Kelkit'in altı bağlar
Kelkit'in altı bağlar