Advert

Romanya’da kurultay ve Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası

Romanya, Türkiye, Bulgaristan ve Moldava katıldı.

Romanya’da kurultay ve Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası

13 - 15 Ekim tarihleri arasında Romanya’nın Köstence ve Tulça şehirlerinde 1. Romanya Kültür ve Spor Kurultayı gerçekleştirildi. 

Kurultay; Romanya Demokratik Türk Tatar Federasyonu ve Romanya Uluslararası Aba Güreşi Federasyonu Başkanlığınca düzenlendi. 

Kültür Spor ve Sosyal etkinlikler çerçevesinde yapılan kurultaya, evsahibi Romanya, Türkiye, Bulgaristan ve Moldava katıldı. 

Programın birinci gününde, Köstence ve Tulça’nın tarihi yerleri ziyaret edildi. Tulça ili sınırlarında Babadağ kasabasında Gazi Ali Paşa Camii, Sarı Saltuk Baba ve Koyun Baba türbeleri görüldü.

Türbelerde dualar edildi. Mecidiye, Omurça ve Hasança gibi Türk yurtlarına gidildi. Sokollu Mehmet Paşanın, eşi  Esmehan Sultan (II. Beyazıt’ın kızı) adına yaptırdığı cami ile Köstence’deki Kral cami incelendi. Şehir gezileri yapıldı. Akşam yemeklerinden sonra geleceğe yönelik sportif ve kültürel plan ve projeler geliştirildi. Bunlardan en önemlisi 2018 yılı içinde Romanya’da yapılacak olan Balkan Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonasıdır.

Romanya Köstence Belediye Meclis üyeleri, Judo ve Güreş Kulüpleri, Tatar güreşi kulüpleri ve en önemlisi Rusya’nın geliştirmiş olduğu “Hand to Hand Fight Federation” Silahlı Kuvvetler ve Emniyet Kuvvetleri İçin Dövüş Sanatları Federasyonu tam destek veriyor. Hatta bu federasyonun başkanı Boğdan Neagu ve Asbaşkanı Mihai Gosav Baş güreşler için mindere çıktılar. Gösterdikleri bu yüksek performans ve Uluslararası Aba Güreşine verdikleri destek için, Başkan Prof. Dr. İbrahim Öztek tarafından kendilerine birer madalya ve bayrak takdim edildi.


İkinci gün sabah deniz kenarında kumsalda atlı gösteriler ve at yarışları yapıldı. Burada tüm sporcular bir araya gelerek tanışıldı ve birlikte anı fotoğrafları çekildi. Öğleden sonra ise spor salonunda Kurultay’ın bir parçası olarak geleneksel okçuluk, ok atışları, geleneksel giysileri ile eski bahadırlar /savaşçılar gösteriler yaptılar. Bu etkinlikler televizyon ekiplerince kayda alındı ve yetkililerle röportajlar yapıldı.


Daha sonra Uluslararası Aba Güreşi yarışmalarına geçildi. Ekipler son derece güçlü ve teknik sporculardan oluşuyordu. Sporcuların yaklaşık tümü 3 Eylül günü Hatay’da yapılan 8. Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonasına katılan sporculardı. Uluslararası hakemlerimizin yönettiği yarışmalarda sonuca etki edecek bir etkende yaşanmadı. Yarışmalar; ciddi, disiplinli fakat kardeşlik havası içinde geçti. Türk takımı teknik olarak göz doldurdu. Beyazıt Kemal Halil yönetimindeki Bulgar sporcular da teknik olarak Türk takımından aşağı kalmadı.  Nitekim iki birinciliği de Bulgar sporcular kazandı.
  

  

Şampiyonada Türk takımı birinci oldu. Türkiye’nin ardından Bulgaristan ikinci, Romanya üçüncü ve Moldova/Gagauzya diğer üçüncü oldu. 

MÜSABAKA SONUÇLARI:


60Kg   Popa Iulian (1) Ro, 
            Ozadal Buniamin (2) Tr,
            Colioglo Serghei (3) R.Md, ,
             Angelev Victor (3) R.Md..; 

70kg    Martin Ivanov (1) Bg, 
             Akkuş Cuma (2) Tr, 
             Uygan Sukru (3) Tr, 
             Chelioglo Nicolai (3) R.Md.; 

80Kg    Dogru Oguz (1) Tr, 
             Franjev Alex (2) R..Md., 
             Martin Angelov (3) Bg,
             Iftodi Ion (3) Ro, ; 

 

90Kg    Ivan Stefano (1) Bg, 
             Lozovanu Gheorghe (2) Ro,
             Ţurcanu Mihai (3) Ro, 
             Karaca Selahattin (3) Tr; 

 

+90Kg  Çayirci Mahmut (1) Tr,
             Ivaylo Nanchev (2) Bg,
             Bogdan Neagu (3) Ro, 
             Mihai Gosav (3) Ro

 

TAKIM SONUÇLARI
 Turcia (1),
 Bulgaria (2), 
 Romȃnia (3)
 Bulgaria (3) 

Müsabakalar son derece ciddi, kıran kırana, fakat o derece centilmence ve kardeşçe sürdü. Herkes bir birine son derece saygılı ve hakkına riayet ederek, verilen kararları saygı ile karşıladı. 
Müsabakalar; Uluslararası Kuraş ve Uluslararası Aba Güreşi hakemimiz Aydın Öztek, Uluslararası Serbes Güreş ve Uluslararası Aba Güreşi Hakemi Florin Nistor ve Uluslararası Aba Güreşi Hakemimiz Hikmet Sabuncu tarafından yönetildi.
Sporculara madalya ve diplomaları yanı sıra aldıkları derecelere göre para ödülü verildi.

Romanya Uluslararası Aba Güreşi Başkanı ve Romanya Demokratik Türk Tatar Birliği başkanı Belgin Naim ile Romanya eski milletvekili ve Onursal başkan Necat Sali ile organizasyon komitesi üyelerinin çalışmaları ve misafirperverliği misafirlerini son derece mutlu etti.
Bundan sonra sırada 19 Kasım günü Almanya’da yapılacak olan 2. Avrupa ve 4. Almanya Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası bulunmaktadır. 2018 yılı başlarında da Balkan Şampiyonası, Macaristan, Bulgaristan, Gürcistan ve İran turnuvaları ile Uluslararası Aba Güreşi, dev adımlarla dünyaya yayılan orijinal bir Türk Sporu olarak, spor dünyasında yeni bir güneş olarak parlıyor.
Geleneksellikten modernizasyonla Dünya spor arenalarına taşınan Uluslararası Aba Güreşi sporunun basit ve kolay anlaşılır kuralları ve hakem jestleri ile çok kısa bir zaman içinde birçok güreş tipi sporun yerini alacağına kesin gözü ile bakılıyor. 
Bu sporun gelişmesinde ve yaygınlaşmasında iki bilim, spor ve kültür adamımız; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile aynı zamanda Türk sporunun duayenlerinden Türkiye Olimpian Derneği başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek’in verdikleri emek büyük önem taşıyor. 

prof. dr. ibrahim öztek romanya kurultay aba güreşi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...