Advert

Babam Hababam Sınıfını insanlar gülsün diye yazmadı

Yazar Aydın Ilgaz ÇYDD Gaziosmanpaşa şubesini ziyaret etti

Babam Hababam Sınıfını insanlar gülsün diye yazmadı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. Gazeteci Hakan Sönmez’in ardından bu kez Türk Edebiyatının ölümsüz ismi Rıfat Ilgaz’ın oğlu, Aydın Ilgaz’ı konuk etti.
Dernek merkezinde çok sayıda üye ve dernek başkanı Özge Çamcı ve çocuklar tarafından karşılanan Aydın Ilgaz, öğrencilik yaşamı, ABD’de yaşadığı öğrencilik yılları ile gündemde öne çıkan kimi başlıkları özetledi. Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı isimli hikâyesi için, ‘Babam, Hababam Sınıfı’nı insanlar gülsün diye yazmadı’ dedi.
ÇYDD’nin kurucusu Prof. Türkan Seylan’la tanıştığı günden ölümüne kadar yaşadığı acı tatlı hatıraları kendisini dinlemeye gelen ÇYDD’lilerle paylaşan Ilgaz, ‘Profesör Saylan’ın kurduğu ÇYDD sayesinde başlatılan eğitim atağı ile en az yüz bin öğrenci boğulmaktan kurtuldu’ dedi..

TÜRKAN SAYLAN BÜYÜK BİR İŞ BAŞARDI
Yazar Aydın Ilgaz, ÇYDD’nin kurucusu merhum Prof. Türkan Saylan’ın özellikle el açıp yardım isteyen bir anlayışı dışlayarak kendi çabası ve özverisiyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki çocuklara Kardelen projesi sayesinde hayat verdiğini ifade etti.
Ilgaz, ‘Bu Türkan Seylan’ı sen niye içeri atıyorsun’ diyerek merhumun Ergenekon sürecinde yaşadığı zorluklara ve haksızlığa tepki gösterdi.

BABAM HABABAM SINIFINI İNSANLAR GÜLSÜN DİYE YAZMADI
Unutulmaz yazar Rıfat Ilgaz’ın ‘Hababam Sınıfı’na ilişkin görüşlerini ifade eden Aydın Ilgaz, ‘Babam Hababam Sınıfını insanlar gülsün diye yazmadı. Orada bir haksızlığa uğrayan öğretmeni canlandırdı, haksızlığa karşı bir duruş ortaya koydu’ dedi.

Bir kız öğrencinin soru cevap bölümünde Hababam Sınıfının unutulmaz karakterlerinden Kemal Sunal ile Yazar Rıfat Ilgaz ile filminden sonra biraraya gelip gelmediğini sordu. Aydın Ilgaz bu soruya, ‘Kemal Sunal, İnek Şaban karakterinden sıkıldığını babama daha sonra ifade etti hatta başka bir senaryo da oynamak istediğini de söyledi.’ dedi.

DAMAT FERİT DİYE BİR KARAKTER YOK
Aydın Ilgaz, filmin bir diğer karakteri Tarık Akan’ın oynadığı Damat Ferit karakterinin romanda yer olmadığını bu karakteri senaristlerin yarattığını öne sürdü. Ilgaz, Merhum Tarık Akan daha sonra bir başka karaktere yine babamın yazdığı bir oyundu hayat verdi, övgüsünü aldı’ dedi.

Ziyaretin son bölümünde ise Berrak Türkülerin kurucusu Hasan Öztürk sürpriz yaparak Rıfat Ilgaz’ın bestelediği iki şiiri sazı ile okudu. Başkan Özge Çamcı, Yazar Ilgaz’a çiçek takdim etti.

aydın ılgaz hababam sınıfı rıfat ılgaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gribe meydan okuyan 10 öneri!
Gribe meydan okuyan 10 öneri!
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi