25 Ekim Dünya Makarna Günü

MÜSAD’tan açlıkla mücadeleye destek!

25 Ekim Dünya Makarna Günü

25 Ekim Dünya Makarna Günü etkinlikleri kapsamında, Uluslararası Makarna Örgütü’nün (IPO) önderlik ettiği “Makarnanın Gücü” organizasyonuyla, dünya genelinde açlıkla savaşan hayır kurumlarına 3 milyon tabaktan fazla makarna bağışlandı. Türkiye makarna sektörünün önde gelen firmalarını çatısı altında toplayan Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD), organizasyon kapsamında 100 ton makarna bağışı yaptı.

Dünya Makarna Günü, dünyanın ekonomik, sağlıklı ve lezzetli yemeklerle beslenmesine olanak sağlayan makarnanın önemini vurgulamak amacıyla 1998 yılından bu yana her yıl 25 Ekim’de düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Uluslararası Makarna Örgütü (International Pasta Organization - IPO) tarafından bu yıl Brezilya’nın Sao Paolo kentinde gerçekleştirilecek Dünya Makarna Günü etkinliklerinde, Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği’ni (MÜSAD), Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bozkurt temsil edecek.

3 milyondan tabaktan fazla makarna bağışlandı

Etkinlikler kapsamında, dünya makarna üreticilerini çatısı altında toplayan IPO önderliğinde “Makarnanın Gücü” adıyla yıl boyunca yürütülen organizasyonun sonuçları da paylaşılacak. Makarnanın açlıkla mücadeledeki önemine dikkat çekildiği organizasyon ile dünya çapında açlıkla mücadele eden hayır kurumlarına 3 milyon tabaktan fazla makarna bağışlandı.

Yıl boyunca gerçekleştirilen “Makarnanın Gücü” adlı girişime ilişkin açıklamalarda bulunan IPO Başkanı Paolo Barilla, bir İtalyan geleneği olarak tanınan makarnanın dünya mutfağı açısından önemine değinerek, lezzetli ve besleyici bir yiyecek olmasının yanında gezegenimize saygılı, çevre dostu bir gıda olduğunu kaydetti.

MÜSAD’dan 100 ton makarna bağışı

IPO üyesi MÜSAD, organizasyon kapsamında 2017 yılı başından bu yana çeşitli STK’lar ile hayır kurumlarına, yaklaşık 100 ton makarna bağışladı.

BM rakamlarına göre, 2016 yılında dünya genelinde 815 milyon insanın açlık çektiğine işaret eden MÜSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, IPO önderliğinde yürütülen girişimin, dünya makarna üreticilerinin sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerinin güzel bir örneği olduğunu söyledi. Uysallı, “Makarna erişilebilir olmasının yanı sıra, zengin besin içeriğiyle de son derece besleyici bir gıda. MÜSAD üyesi firmalarımız, üyesi olduğumuz IPO’nun ‘Makarnanın Gücü’ adıyla yıl boyunca sürdürdüğü organizasyona yaklaşık 100 ton makarna bağışıyla destek verdiler. Böylece MÜSAD, Birleşmiş Milletler’ in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında en önemli başlıklardan birisi olan açlığın sıfırlanması çabalarına önemli bir katkı yapmış oldu” dedi.

Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD)

Türkiye’yi dünya makarna üretiminde üçüncü, makarna ihracatında ise ikinci sıraya taşıyan makarna sanayinin önde gelen firmalarının üyesi olduğu Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD), Nielsen verilerine göre pazarın yüzde 80’ini, marka bilinirliğinde ise sektörün yüzde 90’ını temsil ediyor. Türkiye’nin makarna ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren MÜSAD üyeleri, makarna sanayinin markalı ürün ihracatında ise yüzde 70 payla öne çıkıyorlar.

Barilla Gıda, Golda Makarna, Nuh’un Ankara Makarnası, Pastavilla ve Selva Makarna gibi sektörün tanınmış firmalarını çatısı altında toplayan MÜSAD, makarna sanayinin gelişmesi ve “Türk Makarnası” imajını daha da güçlendirerek, sanayinin katma değerli ürün ihracatını artırmak hedefi doğrultusunda çalışmalar yürütüyor.

açlıkla mücadele 25 ekim dünya makarna günü müsad
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu bir feryattır
Bu bir feryattır
Dünyada ve Türkiye'de ilk
Dünyada ve Türkiye'de ilk