Advert

Türk tarihinin başlangıcı

DSP Genel Başkan Yardımcısı Türk'ten Erdoğan'ın sözlerine yanıt

Türk tarihinin başlangıcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’daki bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada söylediği “Tek parti döneminin bu ülkeye en büyük kötülüğü, tarihimizi 1919’dan, 1923’ten başlatmış olmasıdır.” sözleri ile ilgili olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, açıklamalarda bulundu.
Türk, “Sayın Cumhurbaşkanının eksik bilgilendirildiği anlaşılıyor. 1919’da başlayan, Kurtuluş Savaşı; 1923’te başlayan,  Cumhuriyet tarihidir. Cumhuriyet dönemindeki tarih araştırmaları ve öğretimi ise, Türk tarihini Orta Asya’dan başlatır.’ dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Türk, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Hazretleri’nin himayesinde 1931’de  Ankara’da önce Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti olarak kurulan Türk Tarih Kurumu’nun amacı, ‘Türk tarihi ile Türkiye tarihini ve bunlarla ilgili konuları incelemek, elde edilen sonuçları her türlü yoldan yaymak’  olarak belirlenmişti.
 Okullarda tarih derslerinde kullanılan haritalar, Türklerin Orta Asya’dan çıkarak dünyanın her tarafına nasıl dağıldığını gösterir. Tarih boyunca Türkler tarafından kurulan devletler, Orta Asya’dan başlayarak Osmanlı İmparatorluğuna kadar  anlatılır. Derslerde I. Dünya Savaşı ile onu izleyen Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemine ayrı bir önem verilmesi,  yakın tarihin ışığında bugünün anlaşılması bakımından gereklidir. 
Cumhuriyet döneminin tarih anlayışı, Türk kökenli olmadıkları hâlde Milâttan önce Mezopotamya ve Anadolu’da kurulan Sümer ve Eti (Hitit) devletlerine sahip çıkacak ve 1930’lı yıllarda kurulan en büyük iki kamu iktisadî teşebbüsüne Sümerbank   ve Etibank adlarını verecek kadar geniş ufukluydu.
Cumhuriyet döneminin bütün bu çalışmalarında zaman itibariyle herhangi bir sınırlama olmamıştır.”

 

prof. dr. hikmet sami ürk dsp erdoğan konya tek parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda flaş açıklamalar
Süleymaniye ilerlerken...
Süleymaniye ilerlerken...