Advert

Hastane açılışı neden gecikti?

Vali Memiş, o raporu kamuoyu ile paylaştı

Hastane açılışı neden gecikti?

Vali Okay Memiş, Gümüşhane’de inşaatı bitmesine rağmen yol yapım çalışmaları nedeniyle bir türlü hizmete açılamayan 200 yataklı yeni devlet hastanesi yolundaki sorun için Gümüşhane Üniversitesi Jeoloji, İnşaat ve Harita Mühendisliği bölümlerindeki bilim adamlarının hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı.
 
Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcısı Ali Arıkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan, AFAD Müdürü Mesut Bayrak ve diğer yetkililer katıldı.
 
MALİYETİ 60 MİLYON LİRA

Toplantısında konuşan Vali Okay Memiş, 60 milyon liraya mal olan yeni devlet hastanesi ve yoluyla ilgili kamuoyunda bilgi kirliliği olduğunu belirtti.
Yolda jeolojik yapıdan ve hastaneyi yapan yüklenicinin hafriyat dökmesinden kaynaklı kayma olduğunun belirlendiğini belirten Vali Memiş, 3 yada 4 farklı yere çakılacak fore kazıklarla sorunun halledileceğini, bunun için önce proje, ardından yapım işinin ihale edileceğini söyledi.
 
GEREKİRSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

200 YATAKLI BEŞ YILDIZLI OTEL GİBİ

 4 MİLYON ÖDENEKLE YOLA KOYULDUK

Raporun ardından Ankara’ya giderek AFAD Başkanıyla bizzat bu konuyu görüşeceğini ifade eden Vali Memiş, konuyla ilgili gerekirse Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, konuyu ayrıca Sağlık Bakanlığı, AFAD ve TOKİ’ye de resmi yazıyla bildireceklerini dile getirdi. Vakit kaybetmeden tüm imkânlarla hastaneyi ve yolu hizmete açmak için uğraşacaklarını kaydeden Vali Memiş, yeni hastanenin 200 yataklı ve 5 yıldızlı otel gibi olduğunu, yaklaşık 60 milyon liraya mal olduğunu, bina olarak ve diğer tıbbi araç gereçler olarak açılışa hazır vaziyette olduğunu belirterek, “Gümüşhane Valiliği görevine geldiğim andan itibaren hastanemizin bir yolu olmadığı sorunuyla karşı karşıya kaldık. Bu maksatla da hemen yolun yapımına yönelik olarak girişimlerde bulunduk. Maliye Bakanımızın destekleriyle 4 milyon lira ödenekle işe koyulduk. Maliye Bakanımız bu yolun Valiliğimiz öncülüğünde yapılmasını istediler. Dolaysıyla biz de o talimat üzerine ödenekleri Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne aktararak yolun ihalesini gerçekleştirdik” dedi.
 

AFAD BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜM

YENİ AÇTIĞIMIZ YOLUN KAYA DÜŞME RİSKİNİ ORTADAN KALDIRDIK   

Yol güzergahında bir üniversite öğrencisinin hayatını kaybettiğini anımsatan Vali Memiş “Bu bizi derin bir acıya sevk etti. Akabinde AFAD Başkanıyla görüştüm. Onlarla yaptığım görüşme neticesinde bu bölgeyi biz afet kapsamına aldık. Derhal ihaleleri yaparak o bölgenin tamamının hem hastane yolunun hem de Alemdar köyüne giden güzergâhın komple kayalıklardan temizlenmesi için ödenek temin ettik. İhalelerimizi yaptık ve işe başladık. Şu anda bizim yeni açtığımız yoldaki kaya düşmesi riskini ortadan kaldırdık. Ancak o virajdan Alemdar köyüne olan kısımda ise daha büyük bir alan var. Orda ise kaya düşmesi riskini ortadan kaldırmak için ikinci bir ihale yaparak çalışmalara başladık. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Yalnız bölgedeki çalışmalar riskli olduğu için emniyet kuvvetlerimizle, belediye ekiplerimizle ve AFAD ekiplerimizle oradaki vatandaşlarımızın gündüz saatlerinde en azından çalışma yapılırken risk olmaması için evlerinde bulunmaması gerekiyor. Muhtemelen 15 - 20 gün içerisinde oranın da kayalıklarını bertaraf edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
RAPOR DOĞRULTUSUNDA ÜÇ FARKLI YERE FORE KAZIK ÇAKILARAK SORUN HALLEDİLEBİLİNİR

Gümüşhane Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan bilimsel çalışmanın raporlaştırıldığını ifade eden Vali Memiş “Bu rapora göre teknik hususlar var. Yolda jeolojik yapıdan kaynaklı ve müteahhit firmanın oradaki hafriyat çalışmasını o güzergaha dökmesi nedeniyle bir kayma var. Ancak bu kayma önlenemez bir kayma değil. Rapor doğrultusunda 3 farklı yere kazılacak fore kazıklarla bu sorun halledilebileceğine ilişkin bir rapor. Yani bu konu çok konuşuldu. Fakat şu anda üniversiteden gelen rapora göre yerleri tespit edilmiş olan güzergâhlara yapılacak fore kazıklarla birlikte biz hem hastaneyi hem de yolu vatandaşın kullanımına açacağız. Rapor üzerine projesini yapacağız. Akabinde ihalesini yapacağız.  Yolun yapımına ilişkin olarak ekstra ödenek çıkartarak hiç gecikmeksizin fore kazık çakılmaya başlanacak” diye konuştu.
 
HASTANE BİNASI KİREÇ TAŞI DENİLEN TABAKA ÜZERİNE OTURTULMUŞ

Rapora göre buradaki zemin oturmalarını yapacakları çalışmalarla halledeceklerini vurgulayan Vali Memiş, “Hastane binası kireç taşı dediğimiz bir tabakanın üzerine oturmuş, bu tabakanın altında bir kil tabakası ve onun da altında Gümüşhane graniti dediğimiz tabaka var. Hastane binasının önünde yamaç molozu dediğimiz bir jeolojik yapı var, onun da önünde inşaatı kazdıklarında attıkları hafriyat var. Şimdi biz burada hukuki ve teknik sorumluluk neyse ceza yargılaması açısından Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Çünkü burada ihmal varsa tespit edilsin ve ortaya çıksın. Müteahhittin ihmali varsa ortaya çıksın, TOKİ yetkililerinin ihmali varsa ortaya çıksın, müşavir firmanın kusuru varsa o ortaya çıksın. Biz bu konuyu hem Sağlık Bakanlığına resmi yazıyla yazacağız hem TOKİ’ye hem AFAD’a yazacağız. Tespit aşamasında önemli olan, sorunun çözüm aşamasıdır” dedi.
 

DERDİMİZ BU KENTİN İNSANINA HİZMET ETMEK

Fore kazık tekniğiyle hem hastaneyi açacaklarını hem de yolu hizmete açacaklarını belirten Vali Memiş “Yarından itibaren, o bölgeyi en kısa sürede açmak derdindeyiz. Geldiğim günden beri Gümüşhane Valisi olarak, bütün yatırımları istişare ederek yaptık. Gizlimiz saklımız yok. Derdimiz bu kentin insanına hizmet etmek. Planlamaları iyi yapıp istişare etmemiz lazım. Bu konularda şehrin önünün açılması lazım. Eski yönetimleri eleştirerek bir yere varamayız. Bizden önceki yöneticileri sürekli eleştirirsek birileri mutlu olabilir ama ben teşekkür ederim. Bizden önceki yöneticilere teşekkür etmemiz lazım. Hepimizin eksikleri ve artıları var. Hastane neden oraya yapıldı demektense, çözüm odaklı olmamız lazım. Yol sorunu bizi geciktirdi” dedi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

 

okay memiş yeni devlet hastanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Kelkit'in altı bağlar
Kelkit'in altı bağlar