Advert

Yeter ki başlayalım

Endüstri Yüksek Mühendisi Yüksel Yalçın yerli otomobili yazdı

Yeter ki başlayalım

Çok fazla heyecan yaratmasa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yerli otomobil hamlesi Türkiye gündeminde yerini aldı. Gündoğumu, Türk ekonomisinin çehresini değiştirebilecek bu önemli projeyi Endüstri Yüksek Mühendisi, Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yalçın’a sordu. Yalçın, Gündoğumu okurları için yerli otomobili yazdı

İşte, çarpıcı tespitler…


TARTIŞILABİLİNİR

Yerli otomobil üretme konusunda yatırım programını bir kaç başlıkta düşünmemiz gerekiyor. 
Öncelikle eğer bir ürünün imalatı yabancı marka olarak Türkiye’de yapılıyorsa,  yine de yerli olsun diye böyle bir yatırım yapılmalı mı? 
Tartışılabilinir... 
Bana göre, Türk malı kaidesinde,  üretimin millileştirilmesi konusunda mutlaka ısrarcı olmamız gerekiyor aksi takdirde o ürünü ithal ettiğimiz ülke ile ileride yaşayacağımız herhangi bir problemde veya dış ticarette çıkabilecek bir problemle bu ürünün tedariki yapılamayacaktır. 

 

ÜRETEMEYEBİLİRMİYİZ DİYE DEĞİL ÜRETEBİLİRMİYİZ DİYE BAKILMALIDIR

Her ürün grubunun mutlaka yerli karşılığı ile bir B planı olmalıdır. Bu sebeple iptal edilen ürüne ikame olarak Türkiye’de mutlaka bir karşılığı olması esastır. Ancak bazı ekonomistler herşeyi yapmamız gerekmiyor gözü ile otomobil yatırımı gereksizdir diyebiliyorlar. 
Doğrusu ben buna katılmıyorum. 
Bir de konuya üretebilir miyiz? Üretemeyebilirmiyiz diye değil üretmelimiyiz? Yoksa üretmemelimiyiz? diye bakmalıdır. 

 

 

TÜRKİYEYE ZARAR MI GETİRECEK

Türkiye’de yaklaşık 30 yıla aşkın otomotiv endüstrisinin bir geçmişi var ve bu endüstride istihdam edilen insan kaynağının % 90’a yakın kısmı Türk çalışanlardan,  Türk mühendislerinden oluşmaktadır.  Hatta bazı fabrikalarda üretilen ürünlerin neredeyse %70 – 80’ine yakın kısmı Türkiye’de imal edilmektedir bu sebeple Türkiye’de üretilen bu otomobillerin markaları yabancı patent altında olsa da bir nevi Türk malı demek yanlış olmaz.
Ancak öte taraftan Türkiye’nin yatırımcıları ve girişimcileri tarafından Türk malı bir otomobil olması konusundaki girişim Türkiye'ye zarar mı getirecek? 
Para kazanmasa bile üretim kabiliyeti kazandırır.

 

BABAYİĞİT ÇAĞRISI
Otomobil yapamayan uçak yapabilir mi? Buradaki knowhow daha ileri teknolojik yetenekler için güç verir. Ayrıca, bu girişim sorun mu getirecek? Neye zarar verecek?
 İhracat odaklı düşünülebilir. Bu pencereden baktığımızda cumhurbaşkanının basında “babayiğit ”çağrısı ile başlayan bu girişim aynı zamanda bir endüstriyel üretici firma yetkilisi olarak bana göre doğrudur. Ancak bu çağrı sonrası oluşan bu konsorsiyum, mutlaka izlenmeli ve pozitif sonuçlanmalıdır aksi taktirde beklentileri olan çevrenin motivasyonu kırılır. 

 

KOCAELİ BURSA İSTANBUL: YETERİNCE TECRÜBE VAR

Türkiye’de artık otomotiv mühendisliği,  otomotiv meslek yüksekokulları,  otomotiv meslek liseleri yeterince vardır dolayısıyla Türkiye’nin otomotiv sektöründe yeni açılacak yatırımlarda insan kaynağı sıkıntısı yaşamayacağını düşünüyorum teknolojik birikim ve üretim kabiliyetleri açısından başta Kocaeli, Bursa ve İstanbul olmak üzere bu konuda yeterince tecrübe vardır.

Türkiye bu girişimde bana göre zorluk çekmeyecektir son derece geç kalınmış bir girişimdir ümit ederiz başarıyla sonuçlanır.

 

PİYASADA YERİNİ BULABİLİR

YETER Kİ BAŞLAYALIM

Son olarak şunu ifade eklemek isterim; mevcut markaların fiyatlarıyla rekabet etme zorluğu mutlaka olacaktır ancak yavaş yavaş oturacak sistem de Türk modelleri de piyasada yerini bulabilir yabancı ülkelerde yerli otomobillere dönük kredilerde özel avantajlar sağlanıyor, bu ürünlerde dev birtakım pozitif kayırmalar bu işin lehine olabilir dolayısıyla beklenenin üzerinde bir pozitif sonuç elde edilebilir. Mesela,  Türkiye’dekiler 100 TL’ye satıyor iken,  biz niye 105 TL’ye mal edelim? O zaman  yapmayalım bu işi !.. mantığını da ben kati şekilde katılmıyorum otomobil fiyatları ekmek fiyatları gibi her yerde aynı değil aynı segmente de olsa birbirleri arasında en az 5000 - 10.000 TL gibi bir takım farklılıklar var bunlar teknolojik geliştirmeler ve üstünlükler ile kapatılabilir. 
Türkiye’de otomotiv dizaynı çok yol almıştır bu gelişimde de yol alırız diye düşünüyorum. 
Yeter ki başlayalım...
.

yüksel yalçın yerli otomobil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir
Kelkit'in altı bağlar
Kelkit'in altı bağlar