Advert

Emanet ettiğin Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yıldönümü mesajları

Emanet ettiğin Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır

 

 

Vali Okay Memiş’in, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları 

 

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 79. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Aziz Milletimizin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği var olma ve yeniden yükselme mücadelesinin muhteşem destanı olan Kurtuluş Savaşı’yla ortaya koyduğu ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşama iradesi, Cumhuriyet’in ilanıyla pekişmiş ve perçinlenmiştir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, saygın bir lider ve komutan olarak, Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa etmiş, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmıştır. Kısa bir süre önce Cumhuriyetin 94. yıldönümünü iftiharla kutlayan milletimiz, aynı inançla istikrar içinde güçlenmekte, büyümekte ve demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmektedir.

 

Bugün, çağdaş, demokratik, laik karakteri ve güçlü ekonomisiyle bölgesinde ve dünyada saygın bir ülke konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve düşünceleri ışığında, uygarlık yarışında aynı azim ve kararlılıkla yoluna devam etmektedir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kez daha şükran ve rahmetle anıyorum.” 

 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, 10 Kasım Mesajı

DSP Genel Başkanı sayın Önder Aksakal, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 79. yılı nedeniyle mesaj yayınladı.

Aksakal’ın mesajı şöyle:

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, aramızdan ayrılışının 79. yılında saygı, özlem ve minnetle anıyorum.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek eserini gençlere emanet eden ATATÜRK’ü düne kadar reddedenlerin, bugün akın akın Anıtkabir’e ziyaret programları yapıyor olmalarını görmek Cumhuriyet’in faziletini yaşamanın bir başka haz noktasıdır.

Cumhuriyet değerleri, ATATÜRK ve onun devrimleri elbette sonsuza kadar yaşayacaktır!

Rahat uyu büyük insan, emanetin sağlam ellerde!”

 

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yalçın'ın 10 Kasım mesajı

Efendiler, 
Cumhuriyetimizin ve kurucu değerlerimizin kıyamete dek yılmaz, yorulmaz bekçileriyiz. 
Bize bu ülkeyi emanet eden  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün vefatının 79. Yılında rahmetle minnetle şükranla yad ediyoruz.

 

CHP Gümüşhane İl Başkanlığı İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır'ın 10 Kasım Mesajı

Büyük Önder’in en büyük eseri Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek yücelteceğimize olan azim ve kararlılığımızı yineliyor, aramızdan ayrılışının 79’uncu yıl dönümünde O’nu bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

 

 

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ne ilişkin yayımladığı mesajı:
“Bugün; çağdaş, demokratik, laik karakteri ve küresel iktisadi yapısıyla bölgesinde ve dünyada saygın bir ülke konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, aramızdan ayrılışının 79’uncu yıldönümü. Kendisini saygı, minnet, rahmet ve özlemle andığımızı belirtmek isterim. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği İstiklal Mücadelesiyle hem vatanın kurtarılmasını sağlamış hem de kurduğu Cumhuriyetle, Türk Milleti’nin kendi devletinin sahibi olmasını ve özgüveni yüksek bir Millet olarak yücelmesinin yolunu açmıştır. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma meşalesini biz Türk Milleti’ne emanet etmiştir. Hayatını milletimize adayan, en zor şartlar da bile eşine az rastlanır başarılara imza atan Ulu Önder Atatürk, milletimizin onurlu yürüyüşünde en büyük rehberi olmuştur. O, üstün niteliklere sahip bir komutan ve lider, dahi bir devlet adamı, büyük bir fikir insanı olarak insanlık tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği ve bilimin aydınlattığı yolda gelişmesini sürdürmüş; tarihi ve kültürel değerleriyle, kahraman ordusuyla, dünya devletleri arasında hak ettiği yeri almıştır. O’nun ilke ve düşünceleri ışığında Türkiye Cumhuriyeti, medeniyet yarışında tam bağımsız bir Türkiye için aynı azim ve kararlılıkla yoluna devam edecektir. Türkiye’nin istikrar ve güven içinde büyümesi, demokrasimizin standartlarının yükselmesi ve Ulu Önder Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizin güçlenmesi için bu yolda yılmadan, yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. 
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarına, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı şükranla anıyorum.”

 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE’DİR

Mustafa Kemal, emperyalizmin sömürgeleştirmek istediği bir vatanın, köleleştirmek istediği bir milletin haklı isyanının sesidir.

Mustafa Kemal, gözü doymaz sömürgecilerin yağmalamak istediği, farklı kıtalarda aynı kaderi paylaşan  mazlumlar coğrafyasının kurtuluş simgesidir.

Mustafa Kemal, yer kürede, kendi ülkeleri dışındaki karaları ve denizleri doğal egemenlik alanı sayan kolonyalist kültüre karşı, özgürlük ve bağımsızlık savaşımının eskimeyen modelidir.

Mustafa Kemal, Şark’ın kahramanıdır.

Mustafa Kemal, askerlik sanatına, askeri stratejiye katkılarından daha fazlasını, demokrasi, hukuk, ekonomi alanlarında gerçekleştirmenin adıdır.

Mustafa Kemal, kazandığı askeri zaferleri ekonomik zaferlerle taçlandırmayı bilmektir.

Mustafa Kemal, teokrasiye karşı laik demokrasiyi, geriliğe karşı uygarlığı, saltanata karşı halk egemenliğini savunmaktır.

Mustafa Kemal, Ortaçağ karanlığına karşı aydınlanma, hurafelere karşı bilim, monarşik keyfiliğe karşı Cumhuriyet’tir.

Mustafa Kemal, kederde, tasada, kıvançta bir olmak, millet olabilmektir.

Mustafa Kemal, ülke savunması dışında savaşın cinayet olduğunu bilmektir.

Mustafa Kemal, yaşanılacak bir ülke ve dünya için tek şartın; “Yurtta ve Dünyada Barış”  olduğuna sonuna kadar inanmaktır.

Mustafa Kemal, bir olmanın, bir arada yaşamanın, ülkesini, ulusunu karşılıksız sevmenin, geleceğe güvenmenin, toplumsal kalkınmada en üst düzeyde bireysel sorumluluk duymanın adıdır.

Mustafa Kemal, en zor, en çözümsüz, en umutsuz anlarda, karamsarlığa ve umutsuzluğa teslim olmamaktır.

Mustafa Kemal, Ortaçağ’la hesaplaşmaktır.

Mustafa Kemal, eğitim ve kalkınma seferberliğidir.

Mustafa Kemal, her türlü dışlamaya ve saptırmaya karşı uygar dünyada yer almakta ısrar ve inattır.

Mustafa Kemal, Mustafa Kemal’in emaneti olan özgür vatan, bağımsız ülke, medeni millet ilke ve kazanımlarından asla taviz vermemektir.

Mustafa Kemal, kurtuluşun ve kuruluşun önderi Atatürk olabilmektir!

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı

 

 

 

Bayburt Belediye Başkanı Memiş’in 10 Kasım Mesajı

 

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Mesajında Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken hayali olan muasır medeniyetler seviyesinin üstünde bir devlet hayaline her geçen gün daha da yaklaşıldığını ifade eden Başkan Memiş şunları belirtti:

 

 “Gazi Mustafa Kemal saygın bir lider ve komutan olarak, ecdat yadigârı vatan topraklarının savunulmasında, milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır. Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi ortak bir ideal etrafında birleştirmeyi başararak aziz milletimize, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsetmiştir.

 

Onun açtığı bu yolda aziz milletimiz milli birlik ve beraberlik hassasiyetiyle birbirine her geçen gün daha da kenetlenerek, demokrasi standartlarını her geçen gün yükseltti ve dünyada da barışın, adaletin,  refah ve istikrarın kararlı savunuculuğunu yaptı. Bizlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarından aldığımız bu emaneti daha ileriye götürmek için var gücümüzle çalışacağız.

 

Bu vesile ile ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

 

 

 

 

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 79’uncu yılında saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

 

Çökmüş bir imparatorluktan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin doğmasına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş, kararlı tutumuyla emperyalizme karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

 

Ulusal egemenliğe dayalı, bağımsız bir Türk devleti kurma amacıyla Samsun’a çıkarken “Temel ilke, Türk Ulusu’nun saygın ve onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak, tam bağımsız olmakla sağlanır” sözleri ile bir ulusun bağımsızlığının, onun saygınlığı ve onuru anlamına geldiğini vurgulamıştır. Atatürk, “Tam bağımsızlık denildiği zaman elbette ki, siyasal, malî, iktisadî, adlî, askerî, kültürel ve benzeri her hususta tam bağımsızlık ve serbestlik belirtilmektedir. Bu saydıklarımın herhangi birinden yoksun olmak, millet ve ülkenin gerçek anlamıyla bağımsızlıktan yoksun kalması demektir.” diyerek “tam bağımsızlık” vurgusu yapmıştır. ... "

 

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız'ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü mesajı ekte yer almaktadır.

 

Saygılarımızla...

 

Genel Sağlık-İş Basın Bürosu

 

 

Büyük Atatürk aramızdan ayrılalı tam 79 yıl oldu. Emperyalizmi bu topraklardan defeden, en iyi yönetim şekli olan Cumhuriyeti kuran, ilke ve inkılapları ile Türkiye’yi çağdaş yarınlara taşıyan, bilim, eğitim, sanayi, teknoloji v.b. alanlarda önemli atılımlar yapılmasını sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni saygın bir konuma getiren Büyük Önder Atatürk’e minnet borçluyuz.

 

Türk milleti kurtuluş mücadelesi vermiş bir millettir. Türk milleti Atamızın emanetlerine sahip çıkan bir millettir. Türk milleti Büyük Atatürk’ün gösterdiği hedeflere yürüyen, O’nun açtığı yolda ilerleyen, her türlü zorluğa inançla göğüs geren bir millettir.

Dolayısıyla topraklarımıza, birliğimize, huzurumuza kast eden her türlü terör örgütüne, yapıya ve düşmanca tutum sergileyen ülkelere karşı mücadelemiz sürecektir. Milli şuura sahip, milli hasletlerle yoğrulmuş necip Türk milleti zorlukların üstesinden gelecek, aydınlık yarınlara yek vücut olarak yürümeye devam edecektir.

Bu vesileyle ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, Hakk’a yürüyüşünün 79’uncu yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

 

 

TÜRK ENERJİ SEN

ANKARA 2 NO’LU ŞUBE BAŞKANLIĞI

 

 

Belediye Başkanı Ünal Yılmaz'ın 10 Kasım Mesajı

 

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 79. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Bugün, çağdaş, demokratik, laik karakteri ve güçlü ekonomisiyle bölgesinde ve dünyada saygın bir ülke konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve düşünceleri ışığında, uygarlık yarışında aynı azim ve kararlılıkla yoluna devam etmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletlinin kendi devletine sahibi olmasını sağlamış bir liderdir. Ebediyete intikalinin üzerinden 79. yıl geçmesine rağmen hala Türk milletinin kalbindeki yerini ve sevgisini korumayı başarmıştır. Son nefesine kadar ülkesine ve milletine hizmet etmiş, tüm dünyanın ayakta alkışladığı, büyük bir devlet adamı ve komutan olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve şükran ile anıyoruz.

 

 

 

Başkan Çimen'den 10 Kasım mesajı

 

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Çimen, Atatürk'ün bu ülkenin ve milletimizin ortak değerlerinden biri olduğunu belirterek, "1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı İstiklal Harbimizi, 1923'te Ankara'da Cumhuriyeti kurarak zafere ulaştıran Gazi Mustafa Kemal, adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, büyük bir devlet adamıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin önderi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 79. yılında şükran ve saygıyla yad ediyoruz" dedi.

Atatürk'ün, tarihe ve insanlığa örnek olduğunu ifade eden Başkan Çimen, mesajında şunları kaydetti:

"Türk ve dünya tarihinde derin izler bırakan bir liderin aramızdan ayrılışı da milletimiz için büyük bir kayıp olmuştur. Ancak 10 Kasım'ları bir matem, bir yas günü olarak görmüyoruz. Bizler 10 Kasım'ları, onun fikirlerine ve gösterdiği hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmamız ve her zamanki gibi bir ve beraber olmamız gereken bir gün olarak gördük. Milletçe, Türkiye Cumhuriyetini çağdaş dünyanın güçlü bir devleti olarak O'nun işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmanın azim ve kararlılığını yüreğimizde taşıyoruz. Türkiye, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ilerlemesini kararlılıkla sürdürmeye davam ediyor. Aziz milletimizin 15 Temmuz'da ortaya koyduğu kutlu mücadele bunun en büyük göstergesidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Türkiye'nin istikrar ve güven içinde büyümesi, demokrasimizin standartlarının yükselmesi ve Gazi Mustafa Kemal'in 'en büyük eserim' dediği Cumhuriyetimizin güçlenmesi için yılmadan, yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikalinin 79'uncu yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, dava ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını bir kez daha şükran ve rahmetle anıyorum."

 

 

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. ORHAN FEVZİ GÜMRÜKÇÜOĞLU:

Atatürk’ün en büyük özelliği, milletine 
duyduğu sonsuz güven ve inancıdır

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Gümrükçüoğlu mesajında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır" ifadelerini kullandı.

Başkan Gümrükçüoğlu mesajında şunları kaydetti: “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 79’uncu yıl dönümünde saygıyla yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk’ü tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. Vefatının 79’uncu yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum.” 

 

 

 

BAŞKAN KASAP’TAN “10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ” MESAJI
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de aramızdan ayrılışının 79. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve devrimleriyle Türk ve dünya tarihinde iz bırakan bir liderdir. Onun ilke ve devrimleri her zaman Türk halkına güç vermeye ve yol göstermeye devam edecektir. 10 Kasım tarihi, Türk milleti için anma günü olduğu kadar, aynı zamanda sahip olduklarımızın değerini bilme ve onun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığına saygı gösterme günüdür.
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Türkiye’nin istikrar ve güven içinde büyümesi, demokrasimizin standartlarının yükselmesi ve Cumhuriyetimizin güçlenmesi için yılmadan, yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Aziz milletimiz tüm zorlu koşullara rağmen geleceğine ve iradesine sahip çıkacak azim ve kararlılığa sahiptir.
Bu düşüncelerle, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiş olan Gazi Mustafa Kemal’i ebediyete irtihalinin 79. yıl dönümünde saygıyla yâd ediyorum. Vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.” 

 

 

PALANDÖKEN, “ATATÜRK’Ü VE YAPTIKLARINI HEP ÖRNEK ALACAĞIZ”
-“CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK HER BİRİMİZİN VATANA BORCUDUR”

ANKARA- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 79. Ölüm yıldönümü sebebiyle yazılı bir mesaj yayınlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm dünyanın saygı duyduğu, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ü 79. ölüm yıldönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. Onun en büyük eseri cumhuriyete sahip çıkmak, korumak ve yüceltmek hepimizin vatan borcudur” dedi.

-“MİLLETİMİZİN 79.KEZ BAŞI SAĞ OLSUN”
Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete ve eserlerine her birimizin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Adını tarihe altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal, dünyada emsali görülmemiş zaferlere imzasını atmış ve komutanlık etmiştir. Onun ‘en büyük eserim’ diye bahsettiği cumhuriyete sahip çıkmak, yükseltmek her birimizin bu vatana borcudur. “Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için el birliğiyle çalışınız” sözünü rehber alarak biz de Türk Esnaf ve Sanatkârlar adına ülkeye hizmet etme ve sahip çıkma kararlılığımızı yineliyoruz. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar bağımsız ve özgür olarak yaşayacaktır. Zekâsı, komutası, bilgisi, karakteri ve dâhiliği ile dünyada kıskanılan ve her daim takdir edilmeyi başaran ulu öndere sahip olduğu için en şanslı millet Türk milletidir. Bir milleti uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, ayağa kaldıran ve yükselten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, Allahtan rahmet diliyorum. Milletimizin 79. kez başı sağ olsun” şeklinde mesaj yayınladı.

 

mustafa emal atatürk 10 kasım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gribe meydan okuyan 10 öneri!
Gribe meydan okuyan 10 öneri!
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi
İYİ Parti'den Bakan Turhan'a soru önergesi