Advert

Gümüşhane su yatırımları ile ihya edilıyor

“Bölgesel Gelişim Projeleri’nde Çalışmalar Sürüyor’’

Gümüşhane su yatırımları ile ihya edilıyor

DSİ, Gümüşhane’ye yaptığı yatırımlarla münbit toprakları suyla buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gümüşhane’de son dönemde yapılan su yapılarının artması gerek bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine gerekse içme suyu temininde büyük rol oynuyor.
Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer alan ve kullanılabilir su miktarı açısından bakıldığında su stresi altında olan bir ülkedir. Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü bu anlayış çerçevesinde geliştirdiği projeler ile suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde planlanan yatırımları milletin hizmetine sunmaktadır.


DSİ yatırımları; tarım, endüstri, enerji ve hizmet sektörlerinde büyük önem taşımakta, gerek gıda güvenliğinin temini gerekse enerji arz güvenliğinin sağlanması hususlarında önemli bir işlev görmektedir. Bu yatırımlar aynı zamanda sel gibi afetlere karşı da vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamaktır. DSİ tarafından hayata geçirilen yatırımlar yeni iş sahaları ve gelir getirici faaliyetlere zemin hazırlayarak ekonomik ve sosyal yaşama doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmektedir.
DSİ olarak Gümüşhane ilinde son 15 yılda; 14 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 112.850 dekar araziyi sulamaya açtıklarını belirterek sulamaya açılan alanlardan Gümüşhaneli çiftçilerimize yıllık 67,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca Gümüşhane’de 35 adet derenin ıslahını tamamladı.
Gümüşhane iline, proje hazırlama çalışmaları devam eden içmesuyu tesislerinin tamamlanmasıyla birlikte yıllık toplam 6,45 milyon m³ içme suyu temin edilerek, şehrin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.


Bununla birlikte Bahçecik Barajı, Çamur Barajı ve Gümüşhane Tersun Barajı’nın da aralarında bulunduğu 19 adet barajın yapımı hızla devam ediyor.
2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 9 adet sulama tesisi ile toplam 112.850 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 67,5 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Diğer taraftan Gümüşhane için son derece önemli olan tamamlandığında 62.200 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Sadak Barajı Sulaması tesisinin yapımı da hızla devam ediyor. Gümüşhane’de tamamladığımız 35 dere ıslahı ile Gümüşhane şehir merkezi, 34 yerleşim yeri ve 5.540 dekar araziyi taşkınlardan korundu. Ayrıca 17 adet dere ıslah çalışması ise devam ediyor.

“Bölgesel Gelişim Projeleri’nde Çalışmalar Sürüyor’’
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Gümüşhane ilinin de nasibini alıyor.
Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında bulunan Gümüşhane ilinde 2003-2019 Yılları Arasında Yapılan ve Yapılacak 43 adet baraj ve gölet,  35 adet sulama tesisi,  58 adet taşkın koruma tesisi,  9 adet HES olmak üzere toplam 145 tesis açılacaktır. Tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile Gümüşhane ilimizde 338.700 dekar arazinin sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 153.000.000 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

 

 

DSİ

 

dsi gümüşhane su yatırımları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kabuğu bile şifa dolu, ancak…
Kabuğu bile şifa dolu, ancak…
CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu
CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu