Advert

‘O Kazanın’ arka planında ne var?

CHP Milletvekili Bektaşoğlu TBMM'ye taşıdı

‘O Kazanın’ arka planında ne var?

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, Cumhurbaşkanı korumalarını ve özel eğitimli köpekleri taşıyan aracının karıştığı trafik kazasıyla ilgili iddiaları TBMM’ye taşıdı

‘O Kazanın’ arka planında ne var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rize, Gümüşhane ve Bayburt gezisi programında görev yapan koruma ekibindeki görevlileri ve arama köpeklerini Ankara’ya götüren minibüsün Giresun’un Görele ilçesinde yaptığı kaza TBMM’ye taşındı. CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde, kaza ile ilgili iddialara yer verdi.  

Korumaları taşıyan aracın çarptığı otomobilin sürücüsü Cenk Ulusoy’un, boyun kırığı ve ödem teşhisi ile tedavi gördüğünü hatırlatan Bektaşoğlu, kaza tutanağında hangi bilgilerin yer aldığını ve görgü tanıklarının ifadelerinin olup olmadığını sordu. Milletvekili, koruma aracının geçiş üstünlüğü kullanarak kırmızı ışık ihlali yaptığı ve yeşil ışıkta geçen otomobile çarptığı iddialarına da önergesinde yer verdi.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu,  Başbakana şu soruları yöneltti:

 

1-Kazaya karışan koruma aracı geçiş üstünlüğüne sahip midir, sahipse bunu gösteren ve diğer araçlar tarafından fark edilmesini sağlayan ışıklı ve sesli uyarıcı sistemi mevcut mudur?   

 

2-Araçta bulun kişiler hangi kurumun görevlileridir, kimliklerinin basında yer almamasının özel bir nedeni var mıdır, bulundukları sivil plakalı araç hangi kuruma aittir, sürücüsü koruma aracı kullanma özelliği, deneyim ve yeterliliğine sahip midir? Araç özel eğitimli köpeklerle birlikte uzun yolculuğa uygun mudur?

 

3-Kaza sonrasında trafik ekipleri tarafından kaza tespit tutanağı hazırlanmış mıdır? Tanıkların bilgisine başvurulmuş mudur? Soruşturma hangi aşamadadır? 

 

4- Kazanın oluş nedeni ile ilgili ilk tespitler hangileridir? Korumaları taşıyan aracın kaza sırasında şehiriçinde öngörülen hız limitini aştığı ve diğer güzergahlarda da kaza riski taşıyan hareketlere maruz kalındığı yönündeki iddiaları ve kırmızı ışıkta geçerken otomobilin yeşil ışıkta geçtiği sırada çarpma meydan geldiği bilgileri doğru mudur?

 

5-Her türlü silah, araç ve gereçle birlikte yolculuk yapan ekibin geçtiği yol güzergahları il ve ilçe emniyet müdürlüklerine bildirilerek gerekli yol güvenliği önlemi alınmakta mıdır?

 

6-Cumhurbaşkanını koruma gibi önemli bir görevi ifa eden bu ekibin, saatler süren görevleri sonrası neden aynı gün dinlendirilmeden karayolu ile ve tek tek ve kontrolsüz şekilde merkezlerine sevk edilmektedirler?

 

 

 

bülent yener bektaşoğlu tbmm cumhurbaşkanı erdoğan giresun görele trafik kazası başbakan yıldırım soru önergesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kabuğu bile şifa dolu, ancak…
Kabuğu bile şifa dolu, ancak…
CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu
CHP'li Tığlı'dan Bakan Pakdemirliye TMO ve Fiskobirlik sorusu