Advert

Kadına şiddet ve kadın katliamları

CHP Gümüşhane Kadın Kolları basın açıklaması

Kadına şiddet ve kadın katliamları
CHP Kadın Kolları İl Başkanı Belgin Çakır, Kadına şiddet ve kadın katliamlarına dikkat çekmek için basın açıklamasında bulundu
 
 
Çakır, açıklamasında; ‘CHP Kadın Kolları olarak Ülkemizde Kadına Şiddet ve Kadın Katliamlarına dikkati çekmek ve halkımızda ve özellikle de kadınlarda farkındalık yaratarak bilinçlendirmek için bu açıklamayı yapıyoruz. AKP'nin tek başına meclis çoğunluğu ile iktidar olduğu, yani istediği yasayı dilediği anda meclisten çıkaracak sayısal üstünlüğe ve güce sahip olduğu son 15 yılda; ülkemizde Kadına Şiddet ve Kadın cinayetlerinde adeta patlama yaşandı.’ İfadelerine yer verdi.
 
Açıklamada şu hususlara değinildi.
 
Biz AKP'nin kadına bakışını ve toplumda kadını görmek istediği yeri biliyoruz, fakat özellikle AKP'ye oy veren kadın seçmenin ya eğitimsizlik, ya bilinçsizlik, ya da ilgisizlikten bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığını, bu nedenle de kadına reva görülen bu haller ve bu kötü uygulamaların siyasi sorumlularını fark edemediğini, fark edenlerin de bunu normal bir şey veya adeta kader gibi görüp kabullendiklerini ve bu siyasi bakış açısı ve anlayışa oyları ile destek verdiklerini üzülerek görüyoruz. 
Bu nedenle durumun vahametini; Kadına Şiddetle Mücadele gününde tekrar ortaya koymak, kadınları bilgilendirmek veya en azından sorgulamalarını sağlamak istiyoruz. Maalesef ülke olarak Kadına şiddetteki durumumuz içler acısı.
2002–2017 Ocak ayı tarihleri arasında toplam 14 bin 293 kadın cinayeti işlendi. 2017'nin ilk 10 ayında erkekler en az 240 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 77 kadına tecavüz etti, 207 kadını taciz etti, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 338 kadına şiddet uyguladı. 240 kadından en az 11'i çıkarttıkları koruma tedbir kararlarına rağmen öldürüldü. (yüzde 4,5)
Öldürülen kadınların yüzde 23'ü boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da evlilik teklifini reddettikleri erkekler tarafından öldürüldü. Yüzde 6'sı ise kızının/kız kardeşinin ya da annesinin boşanmak istediği erkekler tarafından öldürüldü.
Cinayetlerin yüzde 18’i sokak ortası, alışveriş merkezi, otel lobisi, okul, işyeri, adliye önü, otobüs durağı, pazar gibi kamusal alanlarda, herkesin gözü önünde gerçekleşti. 
Medyaya en az 286 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar olayları yansıdı. İstismara maruz kalan kız çocuklarının yüzde 4’ü engelliydi.
Kız çocuklarının yüzde 14’ü öğretmenleri ve eğitmenleri tarafından istismar edildi. Yüzde 5,6’sı erkek akrabaları, yüzde 4,5’, ise imam veya özel din öğretmenlerince tacize uğradı. Diğer çocuk istismarı failleri arasında yakın akrabaların arkadaşları, esnaf, mahalleden tanıdıklar, komşular, çocukların gittiği kurumların (okul ya da çocuk esirgeme kurumu gibi) çalışanları, sosyal medyadan tanıştıkları erkekler yer aldı.
Çocuk istismarı vakalarının yüzde 14’ü çocukların yaşananları aileleriyle paylaşması, yüzde 9’u ise öğretmenleriyle paylaşmaları ya da öğretmenlerin durumu fark etmesi sonucu ortaya çıktı. Yüzde 5’i ise tecavüze uğrayan kız çocuklarının hamile olduğunun fark edilmesiyle ortaya çıktı.
Ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39,3’tür (son on iki ayda %9,9).
 
 
● Yaşamının herhangi bir döneminde cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı %15,3’tür (son on iki ayda %7).
● Yaşamın herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma yüzdesi 41,9’dur (son on iki ayda %13,7).
● Kentte fiziksel şiddet oranı %38 iken kırsalda %43’tür. Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınları oranı %25’tir. Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı %48,5’tir.
● Şiddet yaşayan kadınların sağlık sorunları yaşama, intihar etmeyi düşünme ya da deneme olasılıkları en az iki kat artmaktadır. Her 10 kadından 1’i gebeliği sırasında fiziksel şiddete maruz kalmıştır.
● Cinsel şiddet birçok durumda fiziksel şiddet ile birlikte yaşanmaktadır; kadınların %42’si fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir.
● Sadece eğitim düzeyi düşük olan kadınlar şiddete maruz kalmamaktadır. Eğitim düzeyi daha yüksek olan kadınlar arasında bile her 10 kadından 3’ü eşleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmıştır.
● Evlenmiş kadınların hayatındaki en yaygın şiddet eşlerinden gördükleri şiddettir. Kadınların %7’si çocukluklarında (15 yaşından önce) cinsel istismar yaşadıklarını belirtmişlerdir.
 
 
Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan rapora bakıldığı zaman Türkiye'nin cinsiyet eşitliği kırıklarla dolu. Türkiye ekonomik aktiviteye katılım ve fırsat eşitliği bakımından 142 ülke arasında 132'inci sıradayken, iş gücüne katılımda 128, eğitim fırsatları bakımından 105, satın alma gücü paritesi bakımından 126'ıncı sırada. Yani Türkiye kadınlarına Nijerya'dan bile daha düşük standartlarda imkanlar sunuyor.
Türkiye'de kadınlar açıkça cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa uğruyor. Eğitim olanaklarından yoksun bırakılıyor, erken yaşta evlendiriliyor, aile içi cinsel ve fiziki şiddete maruz kalıyor. Çalışan kadınlar ucuz emek olarak adeta köle gibi çalıştırılırken, yüksek maaşlı işlerde çalışmaları engelleniyor, hem kamuda hem özel sektörde yönetici pozisyonlara geçme hakları gasp ediliyor.
Ülkemizde kadının durumu böylesine içler acısı durumda iken, tedbir alıp; kadın cinayetleri ve kadına şiddetteki bu utanç verici tabloyu ortadan kaldırmak için görevli olan ve mecliste yasa çıkarma çoğunluğu olan iktidar; bu sorunlarla uğraşmak yerine, din istismarına dönük müftülük nikahı gibi konuları gündeme getirmiştir.
Biz CHP'li kadınlar ülkemizdeki tüm kadınlar gibi; Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet yolunda Cumhuriyetin bize sağladığı kazanımlara sahip çıkmak, bu kazanımları çoğaltmak, bu ülkenin özgür ve eşit bireyleri olarak yaşamak istiyoruz. Bunun da yolu, birlikte ve doğru zeminde mücadele ile olacaktır ve bu mücadelenin tek, en güçlü ve en doğru adresi; Cumhuriyet Halk Partisidir. Tüm kadınlarımızı bu onurlu ve kutsal mücadelede bizlere destek olmaya, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
 
belgin çakır chp gümüşhane kadına şiddet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kargomat 7 / 24'e Övgü
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kargomat 7 / 24'e Övgü
Beklenen kanun teklifi İYİ Parti'li Yaşar'dan
Beklenen kanun teklifi İYİ Parti'li Yaşar'dan