Advert

Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü

Gümüşhane'de kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü programı düzenlendi

Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü
Gümüşhane’de, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
 
Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe Vali Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Cezayir Danışan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Vali Memiş, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından yaptığı konuşmada, 21. YY’da toplumlarda ve kültürlerde bir değişimin yaşandığını, daha bireyli, bireyi ön plana alan kültür anlayışına doğru gittiğimizi söyledi. Geçmişte her şeyin devlet için olduğunu ifade eden Vali Memiş, “Artık devlet vatandaşına doğru gitmeye başladı.  Bireyin hak ve özgürlükleri artık modern anayasalarda güvence altına alınmaya başladı. Bir o kadar da kadın hakları da eş zamanlı olarak aynı şekilde, hem anayasal güvence altına alındı, hem de yasalarla güvence altına alındı. Memnuniyetle ifade etmeliyiz ki, bizim Türk Kültüründe kadın- erkek her daim yan yanadır. Hatta İslamiyet öncesinde de öyledir. Türk hakan ve Kaanlarının yanında hep sultanları vardır. Başka yerlerde değil, ötekileştirilmiş, öteleşmiş değildirler. İslamiyet’te de öyle. Hz. Ayşe, Hz. Hatice her zaman Peygamber efendimizin yanında olmuşlar, her zaman onlara değer verilmiştir” dedi.
Vali Okay Memiş, bir takım yanlış uygulamalar, erkek egemen toplumunun getirdiği bir takım kabullerin dinimizin, kültürümüzün bir gereği gibi yanlış değerlendirmeler yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti, “Hem İslam dininde hem de kültürümüzde kadın her zaman bizim için çok önemli bir yerdedir. Hem ülkemizde hem de dünyada kadına şiddet konusunda yapmamız gereken erkeği ve kadını iyi olarak yetiştirmektir. Her şeyin başında eğitim geliyor, bu çok önemli bir hadisedir. Kadınlara saygıyı sözde değil, uygulamalarımızda da göstermemiz lazım. Her şey ailede başlar. Eğer siz ailede eşinize iyi davranırsanız, çocuğunuz onu görür ve örnek alır. Herkes birbirine seviyeli davranacak. Bu tek bir taraflı sorun değil. Kadın fiziksel olarak erkeğe göre güçlü olmadığı için mağduriyet yaşamaktadır. Bunu yok farz edemeyiz. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir. Eğer güçlü olan zayıfı yenecekse, dövecekse o zaman kültürün ne önemi var? O zaman eğitimin ne önemi var? O zaman ahlakın ne önemi var? O zaman dini değerlerimizin ne önemi var. Medeniyetin ne önemi var? Medeniyet tek taraflı değildir. Bu toplumda anneyi, kadını yeterince değerlendirmezseniz, değer vermezseniz tek başına erkek bu hayatı yaşaması mümkün mü? Kadın erkek dengesini her zaman devam ettirmemiz lazım” dedi.
 
Şiddete maruz kalan bireylere yönelik olarak kanunların yenilendiğini, zaman zaman çok az da olsa kadın tarafından kocasına yönelik şiddet de uygulandığını belirten Vali, daha sonra şunları söyledi: “Gümüşhane olarak Türkiye’nin illeriyle mukayese edildiğinde daha iyi durumdayız. Kadına şiddet olayları da dahil olmak üzere ülkemizin en huzurlu üç ilinden biriyiz. Ancak kadına şiddet konusunda çok duyarlıyız. En ufak bir istismar, şiddet karşısında bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Asla müsamahalı değiliz. Bir insanın kusuru ne olursa olsun şiddet uygulanması, hatta cinayete varan eylemlerde bulunması asla kabul edilemez. Her türlü sorunun çözümü var. Kadınlarımızı sosyal alanlarda daha çok görmemiz lazım. Kadınlarımız evlerinde anne olarak, eş olarak görevlerini yapsınlar ama sokakta da olsunlar. Pazarlarda, çarşılarda olsunlar. Bir insanın mutlu olabilmesi için fiziki ve ruhi durumunun iyi olması, önce karnının doyması lazım. Onlara sosyal imkânlar sağlanmalı. Ruhi durumu için de ibadetini yapması lazım. Yaratılanı yaratandan dolayı hoş görmeliyiz. Eksiklerimiz olabilir. Eksikler giderilir” dedi.
 
Program etkinliğe katılan Osman Nebioğlu şiir dinletisinden sonra, kadına şiddete yönelik video ve tiyatro gösterimi yapıldı.
 
Selçuk Çelik eşliğinde müzik dinletisinden sonra programa katılanlar tarafından turuncu-beyaz balonların uçurulmasıyla program sona erdi.
 
 
TC Gümüşhane Valiliği
 
 
 
 
 
kadına yönelik şidet Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kargomat 7 / 24'e Övgü
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kargomat 7 / 24'e Övgü
Beklenen kanun teklifi İYİ Parti'li Yaşar'dan
Beklenen kanun teklifi İYİ Parti'li Yaşar'dan