Advert

En misafirperver bölge Karadeniz

Emlakjet Ev Kullanım Alışkanlıkları Araştırması sonuçlandı

En misafirperver bölge Karadeniz

Emlakjet Ev Kullanım Alışkanlıkları araştırmasına göre misafirlere özel oda ayırma oranı azalsa da Türkiye genelinde hala misafir ağırlama geleneği sürdürülüyor.

Hanelerin %63’ünde haftada 1 veya daha fazla misafir ağırlanırken, bu oran Karadeniz’de %78’e çıkıyor.

Karadeniz’de yemekler mutfakta yeniyor. Türkiye genelinde yemek yemek için mutfağın tercih edilme oranı %45 iken, Karadeniz’de bu oran %61 seviyesinde.

Çekirdek ailenin hakimiyetini ilan ettiği günümüzde Türkiye genelinde hanelerin %14’ü, Karadeniz’de ise %27’si 5 ve üzeri kişiden oluşuyor.
Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, Türkiye’nin 7 bölgesinde ev yaşamının nasıl şekillendiğini ortaya koymak üzere Adgager araştırma şirketiyle birlikte gerçekleştirdiği Ev Kullanım Alışkanlıkları çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Karadeniz’de yaklaşık 2 haneden biri 120 metrekarenin üzerinde
Emlakjet araştırmasına göre Türkiye’de hanelerin %35’i 120 metrekareden büyük, %28’i 100-120 metrekare arası, %22’si 80-100 metrekare arası evlerden oluşuyor. Karadeniz Bölgesi’nde daha geniş ve ferah evler göze çarpıyor. Buna göre Karadeniz’de 120 metrekareden büyük evlerin oranı %45’e, 100-120 metrekare arası evlerin oranı ise %35’e çıkıyor.

Karadeniz’de evler daha kalabalık
Türkiye’de özellikle 80’li yıllardan itibaren artan şehirleşme, sanayileşme ve modernleşme sürecinin bir sonucu olarak hanehalkı büyüklükleri 2-4 kişi arasında yoğunlaşmış görünüyor. Çekirdek ailenin hakimiyetini gösteren bu tabloya göre 2, 3 ve 4 kişilik hanelerin her birinin oranı %26 olurken, 5 ve üzeri hanelerin oranı Türkiye genelinde %14 iken bu oran Karadeniz’de %27’ye çıkıyor.

Karadeniz’de her 4 evden 1’inde misafire özel salon var
En güzel odanın misafirlere ayrıldığı evler geçmişte kalıyor. Hem Türkiye genelinde hem de Karadeniz’de yalnızca misafir geldiğinde kullanılan bir salonu bulunduğunu söyleyenlerin oranı hayli düşük. Oran Türkiye’de %22, Karadeniz’de %25 seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye genelinde her 2 haneden 1’inde tüm aile bireyleri en çok salonda vakit geçiriyor.

Karadeniz’de bu oran %36’ya geriliyor ve bölgede oturma odası %45 ile salonun önüne geçiyor.
Misafirlere özel oda ayırma oranı azalsa da Türkiye genelinde hala misafir ağırlama geleneği sürdürülüyor. Hanelerin %63’ünde haftada 1 veya daha fazla misafir ağırlanıyor. Yılda 1-2 kez misafir ağırlayanların oranı %8. En misafirperver bölge ise haftada 1 veya daha sık misafir ağırlama oranının %78’e çıktığı Karadeniz.

Balkon ve bahçede sosyalleşmeyi seviyoruz
Emlakjet araştırmasına göre, balkon ve bahçeler evlerde nefes alınacak alanlar olarak görülüyor. Karadeniz’de hanelerin %95’inde balkon ya da bahçe bulunurken, bu alanları aileyle vakit geçirmek, yemek yemek, misafir ağırlamak gibi sosyalleşme amaçlı kullananların oranı toplam %54. Çamaşır asmak ve sigara içmek için kullananlar %39 iken, depo haline getirenlerin oranı yalnızca %3. Bu da bir dönem hayli yaygın olan balkonu kapatarak ev kullanım alanına katma eğiliminin gerilediğini gösteriyor.

Geceleri yatak odasına dönüşen oturma odaları geride kalıyor
Araştırma hane sakinlerinin kendi odalarına sahip olma oranının arttığını ortaya koyuyor. Oturma odasının geceleri uyumak için kullanıldığı hanelerin oranı Türkiye genelinde yalnızca %36 seviyesinde bulunuyor. Aynı oranın %38 olduğu Karadeniz’de de benzer bir eğilim gözleniyor. Aynı zamanda Türkiye genelinde hanelerin %93’ünde, Karadeniz’de %92’sinde bir odada en fazla 2 kişi uyuyor.

Karadenizliler mutfakta yemek yiyor
Ayrı bir yemek odasına sahip olma oranı Türkiye genelinde %4, Karadeniz Bölgesi’nde %6 ile çok düşük seviyede bulunuyor. Yemek yemek için en çok tercih edilen alanlar %45 ile mutfak ve %31 ile salon. Mutfakta yemek yeme oranı Karadeniz’de %61’e çıkıyor.

Tüm Türkiye evin yaşanabilir olmasında lokasyonun önemi konusunda hemfikir
Emlakjet’in araştırmasına katılanların Türkiye genelinde %74’ü, Karadeniz’de %78’i bir evi yaşanabilir kılan en önemli özelliğin lokasyonu olduğunu belirtiyor. Lokasyon tüm Türkiye’de en öne çıkan unsur olma özelliğini koruyor. Emlakjet ilanlarında aranan evin hem fiziksel hem sosyal konumu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor. İlanların yakın mesafedeki önemli yerlere uzaklığını ve ulaşım yollarını gösteren “Ulaşım Bilgisi”, evin çevresindeki sosyal ve kültürel ortam hakkında bilgi sunan “Çevrede Ne Var” ve Endeksa iş birliği ile sunulan evin bulunduğu bölgenin nüfus yoğunluğu, yaş ortalaması, eğitim düzeyi, seçim sonuçları gibi verileri içeren “Bölgesel Analiz” ev arayanların doğru lokasyonu seçmesi açısından önemli destek sunuyor.

“Herkesin yaşam tarzına uygun evleri bulması için altyapımıza yatırım yapıyoruz”
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Günümüzde ev barınma ihtiyacının çok ötesinde bir anlam taşıyor. Kendimizi yansıttığımız bir yuva; öznel ve kişisel bir alan olarak evin farklı bölümlerini nasıl, ne amaçla kullandığımız yaşam tarzımıza ilişkin ipuçları veriyor. Emlakjet olarak herkesin hayal ettiği evi bulması için teknolojik altyapımıza yatırım yapıyor, ev arayanlara yaşam tarzlarına uygun çözümler sunmak amacıyla en yaratıcı hizmetleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Ev Kullanım Alışkanlıkları araştırmamız da ülkemizde hanehalklarının yaşam alışkanlıkları ve beklentilerini ortaya koyan kapsamlı bir çalışma oldu.

Hane halklarının giderek küçüldüğü bir dönemdeyiz. TÜİK verileri de 2016 itibariyle hanehalkı büyüklüğünün ortalama 3,5 kişi olduğunu gösteriyor. Bu büyüklüğün en yüksek olduğu iller 6,7 ile Şırnak, 5,9 ile Hakkari ve 5,8 ile Şanlıurfa şeklinde sıralanırken, en düşük olduğu il 2,7 ile Çanakkale. Araştırmamızın sonuçları da bu verilerle paralel. Türkiye geneli açısından değerlendirdiğimizde misafirlere özel salonların giderek ortadan kalktığını, evin her alanının tüm ev sakinlerinin kullanımına açıldığını, oldukça geniş evlerde daha az nüfuslarla yaşadığımızı, balkonları kapatıp eve katmak yerine sosyalleşme ve nefes alma alanı olarak değerlendirdiğimizi görüyoruz. Karadeniz Bölgesi ise misafirperverliği, mutfağı daha aktif kullanması ve görece daha geniş hanehalkı sayısı ile dikkat çekiyor.”

misafirperver bölge karadeniz gizem moral kunter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkandan sporcularına övgü
Başkandan sporcularına övgü
İYİ Parti'den İş Bankası yorumu
İYİ Parti'den İş Bankası yorumu