Advert

En önemli kalkan spordur

Prof. Öztek'ten, İzmit'te alkol, uyuşturucu ve sigara konferansı

En önemli kalkan spordur

Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek İzmit Çayırova  İmam Hatip Ortaokulu’nda “Sigara alkol ve uyuşturucuya karşı en önemli kalkan spordur” konulu konferans verdi.
    
Prof. Dr. İbrahim Öztek ve arkadaşları 21 Aralık günü Çayırova imam Hatip Ortaokulunda öğrenci ve velileri ile uyuşturucunun zararları konusunda buluştu. Öztek, burada sigara,  alkol ve uyuşturucunun zararlarını tüm yönleri ile anlattı.

Yapılan istatistiki çalışmaların sigarayı deneme yaşının 7-13 yaş arasında % 27,  sigaraya başlama yaşının 8-13 arasında % 15 olduğunu ve Türkiye’de her yıl 600 bin çocuğun sigaraya başladığını, Alkol ve esrara başlama yaşının ise 9-13 yaşları arasında  % 5 olduğunu belirtti. 


Ayrıca araştırmaları ile ilgili önemli sonuçları vurguladı ve şunları söyledi:

*Yurdumuzda her yıl sigara içimine bağlı kalp damar hastalıkları ve kanserden ikiyüz bin kişi hayatını kaybetmektedir. 

*Sigara içen hamile kadının yavrusuna kan yolu ile ulaşan nikotin, çocuğun sigara tiryakisi olarak doğmasına neden olmaktadır. 

*Nikotin damarları büzüştürdüğü için ana rahmindeki çocuğa giden kan ve dolayısı ile oksijen azalması nedeni ile doğacak çocukta beyin arazları  çokça görülür. 

*Dünyada 2 milyar kişi alkol kullanmaktadır. Bunların 76 milyonu alkol bağımlısıdır. 

*Dünyada yılda bir milyon sekizyüzbin kışı alkol kullanımı nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

*Türkiyede alkol kullanan sayısı 17 milyondur.

Türkiye’de 1 yılda sigara içimine ve sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine yaklaşık 20 milyon dolar harcanmaktadır. Bu para, nerede ise İstanbul’a yapımı süren 3. Havalimanının maliyetine yakındır.  Bu para ile aynı zamanda üç tane kanal İstanbul yapılabilinir. 

Şehirlerimizin sokaklarını kırk bin kadar başıboş çocuk doldurmaktadır. Önce kağıt mendil, su ve ciklet satan, otomobil camı silen, ayakkabı boyayan küçük çocuklar, kolaylıkla çeteleşmekte, tiner ve uyuşturucu alışkanlığına yakalanmakta, Bir süre sonra bu çocuklardan kapkaç grupları ve uyuşturucu satıcıları oluşturulmaktadır.
Ayrıca, Bonzai deniler cinayet aracını yurda sokan ve satanlar cinayete teşebbüsten yargılanmalıdır. Zira, Bonzai alışkanlık yapmaz, kullanıcısını doğrudan öldürür. 

2017 yılında yurdumuzda  yaklaşık bin kişi uyuşturucuya bağlı hayatını kaybetmiştir. AMATEM’e başvuran Bonzai tutkunu sayısı ise 6000 kadardır dedi.

Son olarak, uyuşturucu konusunda velileri uyarırken, çocuklarına gözleri gibi bakmalarını, her çocuğun kötü arkadaş etkisinde kalabileceğini, uyuşturucu konusunda; arkadaşa, aileye, öğretmene, medyaya ve devlete düşen görevler olduğunu, çocuklara spor alışkanlığının kazandırılmasını, özellikle atletizm, cimnastik, yüzme ve mücadele sporları yapmalarının sağlanmasını, folklör müzik sanat edebiyat ve kültürel faaliyetlerle ilgilenmelerinin uyuşturucuya karşı kalkan olacağını vurguladı. 

İlahiyatçı Ahmet Tekin, sigara, alkol ve uyuşturucunun dini açıdan zararlarını anlattı.

 

Anadolu Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Eğitimci Hicabi Meral’de ebeveynlerin çocukları ile bir arkadaş gibi dertleşerek problemlerin çozümüne yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

 

Konferans sonunda okul müdürü Hacı Osman Küçükgül, konuşmacılara armağanlar taktim etti.

 

prof. dr. ibrahim öztek sigara alkol uyuşturucu izmit çayırova ortaokulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Sahne kapandı
Sahne kapandı