İYİ Partili Ok'tan zeytinyağı ithalatına ilişkin sorular

Basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerine yanıt verdi

İYİ Partili Ok'tan zeytinyağı ithalatına ilişkin sorular

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tunus ziyareti sırasında yaptığı zeytinyağı ithalatına ilişkin görüşlerini basın açıklamasıyla yanıtladı

İYİ Parti’li Ok’un açıklamaları şöyle:

Ülkemiz 170 milyon zeytin ağacı ile dünyada 2'nci sıra da, dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından dördüncü sırada yer almaktadır.

Türkiye’ de yaklaşık 320 bin zeytinci aile işletmesi mevcuttur.

Bunun yüzde 14’ü Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ve Marmarabirlik ortaklarından oluşmaktadır.

Sofralık zeytin ihracatında pazar payını hızla büyütmeye çalışan sanayici, zeytinyağında ise geçen yıl  177 bin tonla üretimini yükselten ülke olmuştur.

Bu yıl 300 bin ton olarak beklenen rekoltenin sadece 1/3 lük kısmı iç piyasada tüketilirken, diğer bölümü ise sanayicimizin ihracatla ülkemize döviz girdisi sağlama çabasındadır.

Hal böyleyken, yani Türkiye’miz ürettiği yağın 2/3 kısmını ambalajlı yahut dökme olarak ihraç etme çabasındayken, CB’nın Tunus'tan zeytinyağı ithal edeceğiz demesi hangi akla, hangi mantığa hangi milli ekonomik değerleri korumaya hizmet etmektedir?

CB bu açıklamayı yapmadan İhracatçı ve üretici birliklerim başkanlarıyla ayrıca dış ticaret müsteşarıyla görüşmüşmüdür?

Sayın CB’nın yurt dışından zeytinyağının ithalatıyla ilgili mevzuat yahut kanunlardan, uygulanan gümrük ve vergilerden haberi varmıdır?

Var ise, Tunus’tan dahil de işleme rejimiyle de olsa, zeytinyağı almanın yollarını açacak, kolaylaştıracak, gümrükleri kaldıracak olan ilgili kanun maddeleri, yeni bir KHK’yla birilerinin çıkarı için değiştirilmek mi istenmektedir?

Geçen yıllarda da iç piyasadaki fiyatı düşürmek içindir rejimiyle Tunus’tan zeytinyağı ithalatı sizin döneminizde yapılmıştı. Bunun devamımı sağlanmak isteniyor?

Zaten uluslararası borsa üzerinden alınıp satılan lakin desteklemeleri düşük zeytinyağında yeni bir oyun mu kuruluyor?

Sayın CB Türkiye'nin 2023 Türkiye zeytinyağı ihracat hedeflerini ve iş kollarının çabasını bilmektemidir ?

Dünyadan haberi, uluslararası mevcut alım - satım fiyatlarından haberi varmıdır?

 

Geçimini zeytin tarımıyla sağlayan 320 bin aile ve iş kollarında yatırım yapan ayrıca birliklere bağlı ziraat faaliyetini her türlü zorluk altında devam ettirmeye çalışan insanımızın emeklerinin karşılığı böylesi talihsiz ve özürlü bir açıklamayla manüple edilip, iç piyasa alım fiyatlarının aşağı çekilerek; sadece bir çevreye değerinin altında alım sağlama imkânımı tanınmak istenmektir?

Kimsenin görüşünü almadıysa, darbeyi ondan öğrendiğini söylediği, yakın akrabası olan ve aile şirketlerine ortaklığı bulunan emekli öğretmen eniştesi Ziya İlgen'in kardeşi ve halen Marmarabirlik Yönetim Kurulu üyesi Mustafa İlgen’den demi bilgi almamıştır?

Eminiz ki daha önce Milli Eğitim Bakanının TEOG’un kaldırılacağını televizyondan öğrendiği gibi CB’nının Tunus 'dan yaptığı bu açıklamayı da; Tarım Hayvancılık Bakanımız, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve Dış Ticaret Müsteşarımız televizyondan izlediklerinde yeni haberleri olmuştur?

KHK’larla ülke yönetmenin, alışkanlık haline getirildiği görülmektedir?

Her akla gelenin kanun yapılacağı ve hüküm sayıldığı bu yeni düzen, ülkeyi her gün onarılmaz yaralar açmaya devam etmektedir.

Bu son açıklamayla ilgili bakanların, genel başkanlarınca yok sayıldığından hareketle; sayın AKP Genel Başkanına son sorumuzu soruyoruz!

Tunus'tan zeytinyağı alacağız diyen siz, bunu  kim, hangi şirket adına söylediniz?

Öğrenmeyi arzu ettiğimiz bu şirket için kaç bin ton yağ bağlantısı yaptınız?

Ülkemizde zeytinyağ olmasına karşın şirket bu yağları nereye satacak?

Nakliye işleri kime verilecek? Türk milleti olarak merak etmekteyiz.

ismail ok İYİ Parti zeytinyağı tunus erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?