Advert

98. DOKA toplantısında neler konuuldu?

GTSO Başkanı Akçay hangi konuya itiraz etti?

98. DOKA toplantısında neler konuuldu?

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında Trabzon’da düzenlenen 98. DOKA Toplantısı’nda yer alan GTSO Başkanı İsmail Akçay, toplantının gündemine ilişkin önemli bir ayrıntıyı hatırlattı.

Özellikle turizm odaklı yatırım programlarının ele alındığı toplantıda projeye ilişkin yaklaşık 17 trilyon tutarındaki ödeneğin her şehre eşit miktarda bölüşülmesi konusuna itiraz ettiğini belirten Akçay, Gümüşhane şehrinin daha öncelikli olması gerekliliğinin vurgusunu yaptığını söyledi.

İtiraz nedeninin sorulması üzerine konuya açıklık getirdiğini kaydeden Akçay, ‘DOKA hizmet verdiği iller bazında bize göre nüfusa göre değil kalkınma da öncelik verilmesi gereken, daha acil, çabuk göz önünde bulundurulması gereken illeri dikkate almalıdır şeklinde görüşümü bildirdim. Gümüşhane nüfus bazında o noktada geride kalıyor oysa bu şehir kalkınma da diğer illere göre öncelikli olmalıdır, bu da ayrılan ödenekten daha fazla Gümüşhane’ye pay ayrılması önceliğini göstermektedir’ dedi.

17 trilyon üzerindeki ödeneğin DOKA kapsamında bulunan illere eşit miktarda ayrılacağını hatırlatan Akçay, bu miktarın tek kalemde ödeneceğini kaydetti.

 

GÜMÜŞHANE NE VAR NE YOK?

Toplantı gündeminde öne çıkan turizm yatırımları ve Süleymaniye Bölgesi’nin öneminin daha fazla öne çıkmaya başladığının hatırlatılması üzerine GTSO Başkanı Akçay, şunları kaydetti:

‘Başta sayın valimiz olmak üzere inanılmaz bir çalışma o bölge de yapıldı. Doğalgazından yoluna kadar her şeyi o bölgeye getirdik. Hatta ben sayın valimize hızınıza yetişemiyoruz dedim, bu konudaki gayretlerine şehir adına teşekkürlerimizi sundum. Sayın Valimiz şimdi o bölgede yine en büyük eksiklik olarak görülen bir sosyal tesis konusuna önem veriyor tabi malumunuz bölgedeki özel mülkiyette birazcık Gümüşhane’yi uğraştırıyor. Gümüşhane il özel idarenin 900 metrekarelik bir sahası var, sanırız oraya bir sosyal tesis yapılacak. Valiliğimiz inşallah Süleymaniye’ye tur otobüslerini getirebilmek için çok çalışıyor, bizde artık Süleymaniye’de tur otobüslerini görmek istiyoruz’ diye konuştu.

GTSO DOKA Trabzon harun sarıfakıoğlulları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Sahne kapandı
Sahne kapandı