Advert

2018 sıcak geçecek

AK Parti'de neler oluyor?

2018 sıcak geçecek

696 nolu KHK ile başlayan tartışmalara 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de katıldı. 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan; Gül’ün KHK ile ilgili görüşlerine sert yanıt verdi.

2017’nin son günlerine damga vuran bu tartışma, AK Parti içerisinde yeni bir süreç mi başlıyor? sorusunu akıllara getirdi.

24. Dönem Milletvekili, İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Prof. Özcan Yeniçeri, Gül’ün bu çıkışını, uygun zamanı bekleyen bir siyaset adamının kendi görüş ve düşüncelerini ortaya koyması olarak ifade etti.

Yeniçeri, 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün görüşlerini, iyice daralan, sıkışan ve giderek bir baskı aracına dönüşen siyaset anlayışına yerinde bir çıkış olarak gördüğünü belirti

Peki, 16 yıl sonra bile hala Gül ve Erdoğan’ın Türk siyasetinde etkin olması sorulması gereken bir soru değil mi?

Yeniçeri’ye göre bu durum muhalefetin beceriksiz, yeteneksiz ve kendi içerisindeki kimi küçük hesaplaşmalarının birer etkisi. Bir diğer husus sadece iktidarların değil muhalefetinde dengelerde tutulması yada bir başka değişle belirlenmesinde Batı ve ABD’ nin de payı var..

 

Gül, ne istiyor?

Yeniçeri’nin bu soruya yanıtı hazır:

‘Sayın Gül sözümüzün başında dediğimiz gibi uygun  zamanı bekledi. Bir defa Erdoğan’a şunu söylüyor. Sen siyasette yokken ben Başbakanıdır. Sen Başbakan oldun ben önce Dışişleri daha sonra Cumhurbaşkanı görevinde bulundum. Ben Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılınca sen Cumhurbaşkanı oldun bende Başkanlık görevini rahatlıkla yapabilirim’

 

 

Türkiye’de bir korku ortamı oluşturulmuş

Siyasetteki bir başka önemli nokta ise, konuşan ve icraat konumunda bulunan etkenler

Tecrübeli siyasetçi ve bilim adamı Prof. Yeniçeri, bu soruya da önemli bir karşılık veriyor:

‘Ülkede bir korku ortamı yaratılmış. Sayın Cumhurbaşkanı her ortamda her zaman diliminde konuşuyor. Bu hamleyle de göstermek istiyor ki, ben her konuma tarafa yöne hâkimim ve belirleyici bir konumdayım’

 

GÜL DAHA YAPICI TERCİH EDİLEN İSİM

Türkiye’de siyaset sadece isimler üzerinden yapıldığına göre halk tercih ettiği isme oy veriyorsa bunun dışarıda da bir etkisi olabilir mi?

‘Yeniçeri, ‘Batı, ABD daha ılımlı ve çalışılabilir kendi çıkarlarına uygun bir isimle çalışmak ister. Sayın Gül bu noktada daha fazla öne çıkan isim. Bir önemli nokta daha var ki, Sayın Gül, AK Parti içerisinde sanıldığı gibi geri planda da değil hala şu an çok aktif olmasa da partinin gidişatına tesir edebilecek bir yapıda dışarıdan etkin bir siyaset yapabiliyor, son çıkış bunun bir göstergesidir’.

abdulah gül erdoğan KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öksürüğü Önlemek İçin 10 Altın Kural
Öksürüğü Önlemek İçin 10 Altın Kural
İktidar milletvekillerini de görmek istiyoruz
İktidar milletvekillerini de görmek istiyoruz