Advert

Türk Halk Oyunları

Kocaeli 2. Kademe Oyunları Antrenörü Cihan Denli yazdı

Türk Halk Oyunları

Yüzyıllardan beri halkın oynadığı geleneksel milli danslardır. Türk halk oyunları gerek hareket, gerek müzik, gerekse kıyafet olarak diğer ulusların halk oyunları arasında önemli yeri vardır. Türk Folklorunun önemli bileşenlerinden biridir. Köy ve kasabalarda oynanan yöresel oyunları ve yöresel kostümleri inceleyen bir bilim dalıdır. Ayrıca Türkiye’ye özgü  yeni  yeni  gelişmekte ve kültürel manada çıtasını yükseltmekte olan bir sanat dalıdır.

 

Türk Folklorunun temelini halk oyunları oluşturmaktadır. Bu yüzden de Folklor, Halk oyunları anlamında kullanılmaktadır. Fakat bu yanlış bir tanımlamadır. Folklor bütün halk kültürünü (yemek,efsane,türkü vb.) kapsayan bir terimdir. Halkoyunları ise sadece yöresel dans ve giyimi kapsayan bir bölümüdür. Türk Halk Oyunları çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyada en dikkat çeken folklorik olgulardan birisidir. Şu kadar ki, Türk Halk Oyunları derlemeleri hala bitirilememiştir. Fakat çalışmalar devam etmektedir. Her köyün kendine has oyunları olması ve ekonomik şartlar bunu güçleştirmektedir.

 

Türkiye, halk oyunları açısından bir labolatuvar gibidir. Türkiye, köylerde tespit edilen 4000’in üzerinde oyun ile dünya üzerindeki en zengin oyun karakterine sahip ülke olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bir kültür ve medeniyetler beşiği olan Türkiye’de, hemen hemen her yöresinde ayrı oyunlar, ayrı giysiler ve ayrı müziklere rastlanmaktadır. Bu da yurdun bu alandaki zenginliğinin bir göstergesidir. Kısacası, insanların var olduğu günden bugüne, geleneklerini, dinini, törelerini, duygularını, düşüncelerini, içinde bulunduğu günlük yaşantısını ve etkisinde kaldığı olayları, tasvir etmek için yaptığı birtakım ritmik hareketlere "Halk Oyunu" adını veriyoruz. Bu da insanoğlunun müzikle birleştirerek ortaya koyduğu bir kültür ürünüdür. Halk Oyunları içinde barındırdığı melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten Halk Oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak, uygulanacak etkinliklerle ülkemiz insanının bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır.

 

GELENEKSEL HALKOYUNLARIMIZ

 

Geleneksel Halk oyunlarımız çalan müzik eşliğiyle beraber ve danslardan oluşan oyunlardır. Halk oyunları geleneksel olarak hayat bulur ve her yörenin ruhunu yansıtan oyunlar yöresel halka oyunları olarak vücut bulmaktadır. Halk oyunları yörelere göre değişim göstererek kendi kültürlerinin geleneksel yapısını dans olarak ortaya açıkça koymaktadır. Geleneksel Halk oyunları nelerdir? Hangi yörelerin Türk Halk dansları herkesin öğrenebildiği bir dal haline gelmiştir? Türkiye dört bin üzerinde Halk oyunu oynanmaktadır. Kültürel kimliğin bir parçası haline gelen oyunlar geçmişle geleceği buluşturan, en önemli kaynaklardan biridir.

 

ZEYBEK

 

tek oynanan veya teklerden oluşan ve bir daire şeklinde bütünlük sağlanan oyunlardan biridir. Ege Bölgesine ait olan oyun Egenin efeleri olarak adlandırılır.

 

 

 

 

 

HORON

 

oyuncuların dizilerek oynadığı oyunlardan biridir. Karadeniz Bölgesine has bir oyun olan horon eğlenceli kemençe veya davul eşliğinde icra edilmektedir.

 

 

 

KAŞIK OYUNLARI

 

Ellerinde kaşık bulunduran oyuncular, ritim aracı olarak kaşıkları kullanırlar. Kulağa çok hoş gelen kaşık ritimleri eşliğinde, izleyenler hemen Akdeniz ve Güney Anadolu kesimlerine ait olduğunu anlarlar.

 

HALAY

 

toplu oynanan dizi şeklinde oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyunlardan biridir. Halaylar davul ve zurna eşliğine oynanır ve yörelere göre değişim gösterir.

 

HORA

 

Trakya çevresinde oynanan disiplinli bir şekilde dizi halinde oynanan oyunlardan biridir.

 

KAFKAS OYUNLARI

 

Bireysel  solo figürlerin çoğunlukta olduğu disiplin asalet ve gururun sergilendiği oyun türüdür.

türk halk oyunları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Nurettin Topçu ve Eğitim Felsefesi”
“Nurettin Topçu ve Eğitim Felsefesi”
Dördüncü aday Canlı mı?
Dördüncü aday Canlı mı?