Advert

Kadın dayak yiyorsa, hak etmiş midir?

“Bizi taciz edin demeyeceğimize göre oyuna gelin ne yaptığınızı görün”

Kadın dayak yiyorsa, hak etmiş midir?

Kadıköy Halk Tiyatrosu oyuncularından Canan Tuğaner katıldığı haber programında Simge Fıstıkoğlu’nun “toplumda, kadın dayak yiyorsa maalesef hak etmiştir anlayışı var” tespitine “bizi taciz edin demeyeceğimize göre oyuna gelin ne yaptığınızı görün” dedi.

Kadıköy Halk Tiyatrosu, kadınlara yönelik şiddeti tiyatro sahnesine taşıdı. Sığınma evinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayelerinin anlatıldığı “Mor” adlı oyun Simge Fıstıkoğlu’nun sunduğu haber programında konu edilirken ilginç diyaloglar yaşandı.

Gelin bizi taciz edin demeyeceğimize göre!

Fıstıkoğlu “Toplumda kadın dayak yiyorsa maalesef hak etmiştir algısı var. Herhalde ya çok konuşmuştur ya da bir namussuzluk yapmıştır görüşü hakim. Bu bakış açısı bilindiği için de birçok kadın ya polise gitmeye çekiniyor ya da toplumdan dışlanır korkusuyla bunları söyleyemiyor” tespitinde bulununca, oyuncu Canan Tuğaner, oynadıkları Mor oyuna atıfta bulunarak “Kadına ve erkeğe ulaşmak istiyoruz. Tabi ki oyuna davet etmek lazım. Duyurmak lazım. Tiyatroya her zaman her yerde yer verilemiyor maalesef. Gelin bizi taciz edin demeyeceğimize göre gelin ne yaptığınızı görün izleyin ve ne yapmamanız gerektiğini de görün.” dedi.

‘Mor’ Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde

12 Ocak 2018 Cuma günü saat 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde ilk sahnesi gerçekleştirilecek Mor adlı oyun, kadınlara yönelik şiddeti her boyutuyla gözler önüne seriyor. Yaşanmış hikayelerden uyarlanan tiyatro oyunu, fiziksel, cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal şiddete uğramış kadınları anlatıyor. 5 kadının günlük yaşamlarını, çekişmelerini, sosyal hayatlarını, alışkanlıklarını, dedikodularını, sırlarını birbiriyle ve seyirciyle paylaştıkları oyun, eğlence ve hüznü harmanlayarak kadınların yaşantılarını seyirciye aktarıyor.

Yaşanmış gerçek hikayeler

‘Mor’ oyununun yazarı ve yönetmeni Ali Yalçıner, kadınlara yönelik şiddetle ilgili bir oyunu tüm gerçekliğiyle sahneye taşımanın gerekliliğini şu sözlerle aktarıyor: “Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddeti, fiziksel şiddetin yanı sıra cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal biçimleriyle sahneye taşıdık. Yaşanmış hikayelerden yola çıkarak kurguladığımız oyunumuzda, şiddetin birçok çeşidinin olduğunu vurguluyoruz. Genelde kadınlar korku, endişe gibi sebeplerle yaşadıkları hikayeleri gizleyebiliyor. Bizler bu hikayelerin şiddete uğrayanlar tarafından tiyatro aracılığıyla topluma anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu oyunu sahneliyoruz. Toplumun her kesiminden kadının kendisinden bir şeyler bulacağı oyunumuzda, gündelik hayatı kendi doğallığında sahneliyoruz.”

Dramaturjisini Ragıp Ertuğrul’un, müziklerini Bülent Bayrak’ın, kostüm tasarımını Merih Sualp’in yaptığı oyunda; Ayşegül Yalçıner, Canan Tuğaner, Eda Özdemir, Eser Rüzgar, Hafize Balkan ve Nilsu Akman rol alıyor.

“Mor” adlı oyun,

12 Ocak 2018 Cuma günü saat 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde  

18 Ocak 2018 Perşembe günü saat 20.30’da Profilo Kültür Merkezinde

27 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 20:30 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde

25 Şubat 2018 Pazar günü saat 20.00’da Caddebostan Kültür Merkezinde

8 Mart 2018 Perşembe günü saat 20.30’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde

sahneleniyor. Biletler, biletix.com ve gişeden satın alınabiliyor.

http://www.kadikoyhalktiyatrosu.com/

bilgi@kadikoyhalktiyatrosu.com

İletişim: 0538 277 81 88

simge fıstıkoğlu kadıköy halk tiyatrosu mor adlı oyun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maraza çıkartma zamanı değil
Maraza çıkartma zamanı değil
MHP Torul belediye başkan adayı Evren Özdemir
MHP Torul belediye başkan adayı Evren Özdemir