Bektaşoğlu: Çocuklarımız Tehlikede…

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu bakanı göreve çağırdı

Bektaşoğlu: Çocuklarımız Tehlikede…

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, okullarda dağıtılan ve ensest ilişkiyi anlatan skandal hikaye kitabı için bakanı göreve çağırdı 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, adresleri, maddi kaynakları, kurumsal kimlikleri, yasallığı belli olmayan ‘islami dernek ve vakıfların’ Milli Eğitim’e bağlı eğitim-öğretim kurumlarındaKİ faaliyetlerine dikkat çekti.  Bu kuruluşların okullarda çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel sapkınlık dolu içeriklere sahip yayınlar dağıttıklarını belirten Bektaşoğlu, buna engel olunması için Bakan İsmet Yılmaz’ı göreve çağırdı. 
Bülent Bektaşoğlu, İstanbul Üsküdar merkezli Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün Karadeniz illerinde içinde amca-yeğen arasındaki ensest ilişkiyi özendiren ifadeler barındıran 6-10 yaş çocukları için hazırlandığı belirtilen "Peygamberimizinden dini hikayeler" adlı kitabının okullarda stant açılarak dağıtıldığını söyledi.  
CHP Milletvekili, bu konuda TBMM Başkanlığı’na Milli Eğitim BakanI İsmet Yılmaz’ın cevaplandırması istemiyle bir de önerge verdi. Bektaşoğlu önergesinde, kitabın 58-59’uncu sayfalarındaki ifadelere de yer vererek Bakandan, bu tür yayınların durdurulması ve toplatılması dışında hukiki süreç de başlatılmasını isteyerek “çocuklarımızın ruh sağlığı Milli Eğitim izniyle bu dernek ve vakıflara mı emanet edilecektir. Bunun için hangi önlemleri almaktasınız. Bu kitapların uzmanlar tarafından yeterli kontrol sürecinden geçirildiğini düşünüyor musunuz”diye sordu.  
Milletvekili Bektaşoğlu önergesinde,  “Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için  çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikaye kitabı, soru bankası, ders kitabı, vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmesi hakkında bir çalışma yapılmakta mıdır?” ifadelerine yer verdi. 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Anayasa ve meclis iç tüzüğü gereğince, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlamasını saygılarımla arz ederim.
 
Bülent Yener BEKTAŞOĞLU
Giresun Milletvekili
 
 
Adresleri, maddi kaynakları, kurumsal kimlikleri, yasallığı belli olmayan İslami dernek ve vakıf adıyla faaliyet gösteren kuruluşların yayınlarının devlet imkanları da seferber edilerek çocuklarımıza tanıtması ve ulaştırmasıyla eğitimde skandal tablolar ortaya çıkarmaktadır.
Şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel sapkınlık dolu içeriklere sahip bu yayınlar, kişiliklerinin gelişme evresindeki çocuklarımızın ruh sağlığını olumsuz etkilenmektedir. Buna seyirci kalınarak, bu tür dernek ve vakıfların, milli eğitim sistemine monte edilmesine yönelik politikada ısrar etmek suça ortak olmak anlamına gelmektedir. 
Buna sona örnek; İstanbul Üsküdar merkezli Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün Ordu'nun Perşembe ilçesindeki Atatürk İlkokulu'nda içinde, ensest ilişkiyi özendiren ifadeler barındıran 6-10 yaş çocukları için hazırlandığı belirtilen "Peygamberimizinden dini hikayeler" adlı kitabın Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ile stant açılarak dağıtılmasıdır. 
Bahsi geçen kitabın 58 ve 59.sayfalardaki hikayede "Amcamın güzel kızı vardı. Onu herkesten çok seviyordum. Ona yaklaşmak istedim. Ama bana yüz vermedi. Bir süre sonra kıtlık oldu. Amcamın kızı bana geldi. Açlık ve yoksulluk içinde olduklarını söyledi ve benden yardım istedi. Ona, kendisini bana teslim etmesi karşılığında yüz yirmi altın verdim. Kabul etmek zorunda kaldı. Arzuma kavuşacağım sırada bana: Allah'tan kork! Allah'ın yasakladığı şekilde bana sahip olma, dedi." İfadeleri yer almaktadır. 
Bu hususta:
 
1. Hangi İl ve İlçemizde, hangi okullarımızda Milli Eğitim Müdürlükleri izniyle bu kitapların tanıtımı ve satışı yapılmak üzere stant açılmıştır? alınan izin bütün Türkiye’yi mi kapsamaktadır?
 
2. Daha önce de defalarca tekrarlanan ve münferit denilerek toplatılan benzer yayınlar hatırlanınca çocuklarımızın zihnini zehirleyen bu ve diğer yayınların toplatılması ve yasaklanması kararının yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu karara varıncaya kadar kaç çocuğumuzun zehirlendiği,  psikolojisinin bozulduğunun bir önemi yok mudur?
 
3. Örnekte yer alan kitap benzeri yayınlar ardından, eğer kamuoyundan bir tepki gelmişse ilgili yayınevi özür diliyor, kitabı toplatıyor. Bunun dışında,  Bakanlığınız benzer skandal yayınlarla ilgili toplatma ve yasaklama dışında hangi hukuki süreçleri başlatmış ve hangi sonuçlara ulaşmıştır?
 
4. Çocuklarımızın ruh sağlığı Milli Eğitim izniyle bu dernek ve vakıflara mı emanet edilecektir? 
 
5. Psikologların ve uzmanların çocuklar için hazırlanan bu kitaplarda verilen mesajların çocukların bilinçaltına ekildiği, şiddete meyilli, sapkın davranışlar gösteren, ruh sağlığı bozuk bireyler olarak yetişmelerine neden olduğu ifade edilmektedir. Bu kitapların uzmanlar tarafından yeterli kontrol sürecinden geçirildiğini düşünüyor musunuz?
 
6. Çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyecek içeriğin önüne geçilmesini ve bunun için önlemlerin alınması hususunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 
7. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için  çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikaye kitabı, soru bankası, ders kitabı, vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmesi hakkında bir çalışma yapılmakta mıdır?

 

bülent yener bektaşoğlu skandal kitap bakan görev
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?