Şiran her geçen gün emin adımlarla geleceğe ilerliyor

Vali Memiş, Şiran'da

Şiran her geçen gün emin adımlarla geleceğe ilerliyor

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, beraberindeki heyetle birlikte Şiran’da. Vali Memiş burada İl Genel Meclisi üyesi Hüsamettin Şahin’in amcasının cenazesine katıldı.

Vali Okay Memiş, Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen’le birlikte Şiran’da devlet-millet işbirliğiyle toplu açılışları gerçekleştirilen kütüphane ve atölyeler için düzenlenen törenin ardından hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi yapımı planlanan alanında incelemelerde bulundu.

Şehit Hakan Mahallesi’nde bakanlık destekli Sezer Polat’a ait ahırda incelemelerde bulunarak ahırdaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanları seven Vali Memiş, tesis sahibiyle bir süre görüştü.

Ziyaretin ardından Şiran İl Genel Meclisi üyesi Hüsamettin Şahin’in vefat eden amcasının cenaze namazına katılan Vali Memiş, ilçede faaliyet gösteren ve bölgenin en kaliteli parke ve bordür taşlarını üreten Eksen Beton - Parke tesislerinde incelemelerde bulundu.

İlçe temaslarına Tunapor Strafor Fabrikasını ziyaret ederek devam eden Vali Memiş, fabrika yetkililerden bilgi aldı.

Şiran’daki son durağı olan fabrikada gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Vali Okay Memiş, her iki tesiste de yaklaşık 100 kişilik istihdam sağlandığını belirterek, “Tebrik ediyoruz. Şiran her geçen gün yerel yönetimin önderliğinde, uyumlu bir ekiple emin adımlarla geleceğe ilerliyor. Bu hizmetler inşallah çok daha iyi noktalara gelir. Şiran’la, Kelkit’le, Torul’la, Kürtün’le, Köse’yle gurur duyuyorum. Her geçen gün gelişen bir Gümüşhane var. Allah huzurumuzu, birlik beraberliğimizi bozmasın. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İl merkezinin müşfik davrandığını, ilçeleri daha çok koruduğunu dile getiren Vali Memiş, “İl merkezi önce ilçelerine dağıtıyor, sonra kendisine alıyor. Müthiş bir kadirşinaslık. Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretlerinin manevi iklimi ile önce komşulara sonra kendisine alıyor. Şiran’da şu anda belediye tarafından yaptırılan 350 konut var. Bu çok güzel bir olay. Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak’ı kutluyorum” diye konuştu.

Gümüşhane’nin ikinci, Türkiye’nin 9.OSB’si Şiran’a

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde şehrin ikinci, Türkiye’nin dokuzuncu hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Vali Okay Memiş, arazi toplulaştırması yapılan ve çok sayıda göletin hızla yükseldiği Şiran’da daha profesyonel hayvancılık yapılmasına katkı sağlayacak olan OSB’nin yapılması planlanan alanda incelemelerde bulundu.

Bakanlık nezdinde girişimleri yapılan hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesinin Şiran için çok önemli bir potansiyel olan hayvancılığa büyük katkı sağlayacağını ifade eden Vali Memiş, Kelkit ilçesinde belirli bir aşamaya gelen OSB’nin yanı sıra Şiran ilçesinde de OSB planladıklarını söyledi.

Kelkit’te yapılacak hayvancılık ihtisas OSB’nin Türkiye’de 8. olacağını, 9. sunu da Şiran’a kazandırmak istediklerini kaydeden Vali Memiş, “Arazi toplulaştırmasını da tamamladık. Göletlerimiz hızla yükseliyor. Burada daha profesyonel bir hayvancılık yapılmasını istiyoruz. Bu havzanın geleceği var inşallah. Bereketli topraklar. İnşallah hayırlı olur. Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Kadimden gelen el emeği, göz nuru: Ala kilim

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde binlerce yıllık kültür olan ve tamamen yün ve doğal kökboyaları kullanılarak yapılan Ala Kilim SODES projesiyle yaşatılacak.

Orta Asya'dan gelen her motifi ayrı anlama gelen kilimlerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması bugüne kadar sürdürülen çeşitli projelere son olarak Vali Memiş’in desteğiyle SODES projesi de eklendi.

Şiran temasları kapsamında ilçe Halk Eğitimi Merkezinde gerçekleştirilen Ala Kilim dokumacılığı kursunu ziyaret eden Vali Memiş, burada kursiyerlerle bir süre sohbet etti, yetkililerden bilgi aldı.

Ala Kilim’in kadimden, binlerce yıldan gelen Türk-İslam kültürünün en önemli el sanatları arasında hakiki yünden ve tamamiyle el emeği göz nuru olan bir çalışma olduğunu kaydeden Vali Memiş, Ala Kilim’in hem Şiran Kaymakamlığı hem Şiran Belediyesi hem de Şiran Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün katkılarıyla günümüze kadar devam ettiğini kaydetti.

SODES projesiyle bu projenin devam etmesi yönünde destek verdiklerini kaydeden Vali Memiş, “Sadece Şiran’da değil. Ben göreve geldikten sonra il merkezinde de dokunması yönünde talimat verdim. Şuanda il merkezimizde hem Şiran Ala Kilim hem de Kelkit Zilli Kilimini dokuyoruz. Bunlar bizim çok önemli kültürel ve turistik değerlerimiz. İnşallah turizm potansiyelimizin artmasıyla birlikte Tomara Şelalesine gelen 100 bin kişi için, hatta bu rakamı 200 bine çıkarmayı hedefliyoruz, orada ve burada satacağız. Gelen turistlerle beraber bu kilimi yapan ablalarımızın ev ekonomisine katkıda bulunmasını temin edeceğiz” diye konuştu.

Vali Memiş ve beraberindeki heyet daha sonra Başbakan Binali Yıldırım’a hediye edilmek üzere dokunan Türk Bayrağı üzerine Başbakanlık forsuyla birlikte Başbakan Binali Yıldırım yazan kilimle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

vali okay memiş şiran şehit hakan mahallesi hüsamettin şahin tunapor starfor ala kilim yavuz altıpatmak ahmet vezir baycar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Vali Taşbilek KTO'nı ziyaret etti
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?
Aziz Kocaoğlu neden karar değiştirdi?