'Çıkıp diyecek ki 15 Temmuz'da erken seçim var'

CHP Eski Milletvekili Berhan Şimşek, Gündoğumu’na konuştu

'Çıkıp diyecek ki 15 Temmuz'da erken seçim var'
Advert

CHP Eski Milletvekili Berhan Şimşek, Gündoğumu’na konuştu. 
Ülke gündeminin ilk sırasına yerleşen Afrin Operasyonu’na ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da erken seçimi hedeflediğini iddia etti. CHP olarak AKP’nin tüm yanlışlarına rağmen operasyona destek verdiklerini belirten Şimşek opearsyonun iç siyasete yansımalarına ilişkin soruya ise Şimşek, yine Erdoğan’ın büyük bir imar affı yasası getirmeye hazırlandığını öne sürdü
Şimşek, asgari ücret, emekliye zam, Afrin operasyonu sonrası Irak merkezi hükümeti ile anlaşılarak Sincar’ın boşaltılması başlıklarının seçim kozu olarak Erdoğan’ın masasında olduğunu söyledi.

Açıklamalarına ‘Herşeyden önce şehitlere Allah’tan rahmet dilemek gerekiyor’ diyerek başlayan CHP Milletvekili, Afrin operasyonu için ‘Bu meseleyi iki türlü değerlendirmek gerekir’.
Şimşek, ‘Tam bir keskin bıçak sırtı şu an olağanüstü bir vaziyet yaşanıyor. Ama bu olağanüstü vaziyete Türkiye’yi hangi koşullar getirdi? Onu değerlendirmek lazım’ diye konuştu.

 

İŞTE CHP ESKİ MİLLETVEKİLİ BERHAN ŞİMŞEK’İN GÜNDEMİN İLK SIRASINDA YER ALAN AFRİN OPERASYONUNA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI


Ben bir Tv’ye program yapıyordum. 2011 – 2012 – 2013, o zaman yalvarıyorduk ve şunu söylüyorduk:

ORTADOĞU ÜLKELERİNİN BİRÇOĞUNDA BU YOK

‘Ortadoğu’da Mısır’sız barış, Suriye’siz savaş olmaz, efendim biz demokrasi götüreceğiz dediler Suriye’ye. Suriye’ye demokrasi götürüyorsun o zaman Suudi Arabistan, Katar, Ürdün Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda bu yok’.
‘Bütün dertleri İhvani- müslümi oluşturmaktı. Yani Yemen’de Mısır’da, Libya’da Suriye’de ve Türkiye’de de kendileri var’.


TARİHE SORU SORMAK GEREKİR

‘Bu meseleyi çok kaşıdılar. Sandılar ki biran önce bu iş biter. Çünkü bu tür gelişmelerde tarihe soru sormak gerekir. Yani üç adım sonra beş adım sonra neler olabiliri, tarihe sorarak öğreniriz’. 

UNUTUKLARI BİR ŞEY VARDI
Unuttukları bir şey vardı. Rusya, 300 yıl Çarlık döneminde sıcak denize Akdeniz’e açılabilmek için bekledi ne zaman bekledi? Baba Esad döneminde. Lazkiye’de bi de Tarsus’da iki tane askeri üs kurdu. Şimdi Libya gibi bir kabile yapısı içerisinde hemen bir vururuz alırız Emevi Camii’nde de Cuma namazı kılarız anlayışı ile bu iş olmaz. Tuttu Ahmet Davutoğlu’nun elinden Tayyip Erdoğan’ın elinden Hıllary Clınton, götürdü Suriye’nin ortasında bıraktı. Demek ki, bu yeni Osmanlıcılık Halifecilik bekletişi hadiseleri buraya kadar getiren hadiselerdi, keşke yaşanmasaydı’!

 

BEYEFENDİ DİYORDU Kİ SİZ ANLAMAZSINIZ
Partisinin AKP’nin izlediği Suriye politikalarına ilişkin itirazlarına gelen tepkileri de hatırlatan Şimşek, ‘Biz CHP olarak dışarıdan, Ben Berhan Şimşek olarak onlarca kez bunları söylediğimizde beyefendi diyordu ki siz anlamazsınız. Hatta Cumhuriyetin en önemli, değerli birikimleri olan Dışişlerinde ne büyükelçi kaldı? Ne konsolos kaldı? Hafızasını sıfırladılar ve bütün bunlar yaşandı ve bu noktaya gelindi. Burada böyle bir durumda bu ülke Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı yaptığı bir ülke ama bu ülke onun ülkesi değil. Bu yaşananların müsebbibini ararsak resim ortada ama bu süreç içerisinde çok dikkatli laflar sözler etmek gerekir’.

 


ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ: ‘BAY KEMAL DİYE KONUŞMAYA BAŞLADI’
Şişmek, CHP’nin Afrin Operasyonuna verdiği desteği olumlu bulurken Erdoğan’ın tepkisine şaşırdıklarını ifade ederek şunları kaydetti:
‘CHP en olumlu şekliyle biz destek görüyoruz iç politika malzemesini aşan bir konudur bir fiili durum ortadadır. Ve bir siyasi parti olarak, bu ülkeyi kurmuş bir siyasi parti olarak sorumluluğumuz yerine getirmemiz ve destek vermemiz gerekirdi aynı gün beyefendi çıktı konuşmasında Bay Kemal diye konuşmaya başladı’. 

 

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NUN TESPİTİ
OBAMA’DAN EMİR ALIYORDUN

‘Çok doğru Kemal beyin tespiti, şundan rahatsız oluyor? çünkü bu meseleyi kendi muzafferiyeti ile getirerek bakın ben gittim işte bir milletvekili de gazilik için kanun teklif verdi, şimdi bunu oya tahvil etmek istiyor. Yani bakın gittim aldım da; ben şimdi buradan soruyorum bu kadar gün niye bekledin’? Bu önemlidir Kobani’yi DAEŞ kuşattığında peşmergeler geldi, 29 Ekim günü bizim topraklardan geçti, lahmacun parasını da biz verdik. O zaman peşmergelerin geçişine izin vereceğine şöyle yapsaydın; sen bizim silahlı kuvvetleri Türk Ordusu’nu Kobani’ye soksaydın DEAŞ’ı dağıtsaydın? Doğru mu? defacto olarak Kobani’den bugün PYD’nin bulunduğu yerleri sen hâkimiyet altına almazmıydın? Alırdın niye yapmadın! Çünkü o zaman Obama’dan emir alıyordun’.

 

FIRAT KALKANINI YAPARKEN AFRİN’E DE GİRERDİN, ONU DA YAPMADIN

‘Bugün geldiğimiz nokta da şu tarihi de hatırlayalım; Fırat Kalkanını yaparken ABD PYD’ye 4900 tır silah mühimmat göndermişmiydi? göndermemişti! Fırat Kalkanını yaparken Afrin’e de girerdin, onu da yapmadın. Şimdi ABD adamları silahlandırdı, her bişeyi tamam ve bu harekâta başladı’.

 

BÜTÜN YAPTIKLARI YANLIŞLARA RAĞMEN EVET
‘Sonuçsal olarak hareket doğrumudur? bütün yaptıkları yanlışlara rağmen evet. Afrin’e böyle bir terör koridoru olması Ortadoğu’nun özellikle Irak petrolünü İsrail’le beraber İsrail’den çıkacak petrolü Afrin’e indirmek istiyorlar ve Türkiye’yi bypass edip oradan damarı kullanmak istiyorlar’.

 

YAPILMASI GEREKEN ESAD’LA EL SIKIŞMAK
BÜROKRASİ GÖRÜŞÜYOR

‘Bundan sonrası yapılması gereken mutlaka ve mutlaka Esad’la el sıkışmak şuan alttan bürokrasi görüşüyor’. 

 

ASTANA’DAKİ GÖRÜŞTÜĞÜ İDDİALARI
‘Recep Tayyip Erdoğan büyük harflerle birisiyle ilgili konuşmaya başlıyorsa kısa zamanda el sıkışacaktır. Düne kadar düşman olan Hollanda seni destekliyor, Hani düşmandın, Seçim dönemi düşman yaratıyor Recep Tayyip Erdoğan sonra herkesle dost olabilmek için takla atar. Aynı hadise burada yaşanıyor. Yapılması gereken Esad güneyden sen buradan müdahale edersen Suriye’nin toprak bütünlüğünü korursun.’


AKP’NİN SEÇİM KARTI
ÇANTADA NELER VAR

Şimşek, AKP’nin operasyonu baskın seçime konu yapıp yapmayacağına ilişkin sorumuza ise şu karşılığı verdi:
‘Bugün işte açıkladı yedi sekiz şehit var inşallah sayı artmaz’
‘Yandaşı candaşı medyası gazi yapacak ve bu arada tahmin ediyorum uzun zamandır yapılmayan bi şey olacak imar affı getirecek’. 
‘İmar affı yasa tasarısı taslak olarak var.  50 ila 60 milyar dolar arası para çıkacak, dönecek emekliye 5.9 zam verdim seyyanen de zam yaptım diyecek, asgari ücreti 1603 TL’den 1700’‘e getirecek. Ve çıkacak Temmuz ayının 15’de de diyecek ki seçime gidiyoruz’.

Şişmek, 15 Temmuz tarihini erken seçim için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in duyurduğuna ilişkin soruya ise
‘Meral hanımın tespitinden öncede ben bunu söylüyorum neyi bekiyordum? ya Kandil’e gidecek, ya Sincar’a gidecek, Irak merkezi hükümetle el sıkışacak Kandil’den Murat Karayılan’ı getirecek. Mesela Afrin olayı erken biterse Irak merkezi hükümeti ile anlaşıp Sincar’ı boşalttırabilir bunu da bir kenara yazın’.

berahn şimşek chp afrin operasyonu erken seçim 15 temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'a moralli gideceğiz
Haziran'a moralli gideceğiz
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray