ÇYDD GOP Şubesi 3 yaşında

Gazeteci Can Ataklı'nın da yer aldığı program da ÇYDD GOP şubesi 3. yılın gururunu yaşadılar

ÇYDD GOP Şubesi 3 yaşında

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi üçüncü kuruluş yılını kutluyor.
Gazeteci Can Ataklı, program çerçevesinde ÇYDD GOP şubesinin onur konuğu olurken, İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, siyasi parti ilçe başkanları, STK Şube Başkanları, ÇYDD Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, ÇYDD GMYK Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel, GOP ÇYDD çok sayıda üye ve gönüllüsü de program da yer aldı..

Program salonu dolduran binlerce çağdaş yaşam gönüllülerinin birlikte yaptığı sabah kahvaltısı ile başladı.
ÇYDD Gönüllüsü Arzu Sancar’ın sunuş konuşmasının ardından, Şube Başkanı Özge Çamcı, kürsüye gelerek salonu dolduran davetlilere seslendi. Çamcı, şunları kaydetti:
‘Bugün Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziosmanpaşa şubesi üçüncü kuruluş yıldönümünü kutluyor. ÇYDD olarak naçizane yaşamımda görme fırsatı bulamadığım Profesör Türkan Saylan ve Atatürk’ün yolunda hizmet vermeye çalışan bir derneğiz. Her zaman Türkan Saylan gibi onun verdiği mücadeleleri, yaşadığı sıkıntıları, acıları içselleştirerek yaşamaya çalıştım. Üç yıldır sürdürdüğüm şube başkanlığında çağdaş yaşamı hedefleyerek, dik olmayı öğrenerek hedefe ulaşmayı amaç edindim. Çağdaş yaşam Mustafa Kemal’in izinde, Türkan Saylan hocamızın ışığında üçüncü yılına doldururken dördüncü yılına da bu duygu ve düşüncelerle devam edecektir. Çağdaş yaşam Gaizosmanpaşa’da üyeleriyle gönül gönüle herkesin huzur bulduğu hedefine karalılıkla ilerleyen bir mücadele ile devam edecektir. Ona gönül vermiş üyeleriyle gönüllülük esasında herkesin önemli görevler üstlendiği burada herkes üzerine düşen bir göreve hazırdır. Görevini başarıyla yapan bu yolda hizmet eden tüm çalışma arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum. Yaşanan görev değişiklikleri dışında bugün ifade etmeliyiz ki mücadelemize canla başla devam ediyoruz. Dördüncü yılımızda daha büyük hedeflerimiz var. Çağdaş yaşamlılara Atatürk’ün devrimleri ışığında yaşadığı tüm güçlüklere rağmen yine destek vermeye davet edeceğiz’. 

ÇYDD Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’da konuşmasında derneğin kurucusu Prof. Türkan Saylan’ı anlattı. Kızıl, şunları söyledi:
‘1989’da Türkan Saylan ve arkadaşları Çağdaş Yaşamı kurarken laikliğin elden gitmemesi Türkiye bir karşı devrim sürecine girildiği süreçte bir mücadele vermişlerdir. Aradan yıllar geçti, çözüm ürettiler. Türkan hoca orada çok sevildi, çok sayıldı. Türkan hoca neden çok sevildi? çok sayıldı çünkü önce Türkan hoca haktan biriydi. Halkın dertleriyle ilgilenir, halkın içinden çıkardı. Türkan hoca bir anneydi, çocuklarıyla ilgilenen, Türkan hoca bir öğretmendi, tüm öğrencileriyle ilgilenirdi. Tüm Türkiye için öğrenen, öğreten bir hocaydı. Türkan hoca bilim kadınıydı, bilim insanıydı. Dünyada adı geçen, ödüller alan Türkiye’de cüzzamla halk arasında bilinen hastalıkla mücadele etmiş bir bilim insanıydı. Köy köy dolaşan bir bilim insanıydı. Türkan hoca her zaman ulaşırdı. Onun kişiliğinde aslında çağdaş yaşamı gördüler, ilke edindiler. Türkan Saylan’da laiklik endişesi, demokrasi endişesi aydınlık endişesi vardı. Bugün bakıyoruz soruyorum size? Demokrasi var mı? Laiklik var mı? Hukuk var mı? Adalet var mı? O zaman daha çok çalışmamız gerekli. Türkan Saylan’ın en önem verdiği şey imece idi bir şeyi elbirliği ile çözmekti. Bugün bakıyorsunuz anaokullarında kız çocuklarına erkek çocuklarının ayaklarını yıkatıyorlar. Bakıyorsunuz laiklik yok, Atatürk yok. Ben yine Türkan Saylan hocamız diyorum, onun bıraktığı gibi aynı kararlılıkla aynı duyganlarla çalışmak diyorum, daha çok çalışmalıyız’.

Gazeteci Can Ataklı’da ÇYDD GOP şubesinden aldığı davete teşekkür ederek yaptığı konuşmada ÇYDD’nin kendi yaşamındaki öneminden söz etti.
Ataklı, ‘Çağdaş Yaşamın en eski gönüllülerinden bir tanesi olarak teşekkür etmek istiyorum. Ne olursa olsun hangi şartlar olursa olsun ben ÇYDD’den gelen daveti her zaman bir kutsal görev olarak gördüm. Her zaman her faaliyetlerine de katılmaya çalışırım’. Dedi.
Ataklı,  TSK tarafından Afrin operasyonuna ilişkin hükümet kanadına yansıyan gelişmelere değinirken, ‘Bugün buraya Türkiye’yi konuşmak, ne oluyor? ne bitiyor anlatmak istedim, bir sohbet yapmak istedim ona göre hazırlıklı gelmek istedim ama Türk siyaseti o hale geldi ki gün değil saatler bile önemli bir hale geldi diyebiliyorum’. Diye konuştu.
Ataklı, şöyle konuştu:
‘Sizlerle hoş sohbet etmek güzel şeylerden söz etmek isterdim fakat Türkiye bugün bir siyasi partinin iktidarını sürdürdüğü bir savaşın içinde. Sabah kalktım televizyonu açtığımda 12 şehidin olduğunu öğrendim. Bugün bir başbakan toplantı halinde iken onu izleyen bir grup kalabalık bizi Afrin’e götür diye bağırıyorlar. Efendim bu bir savaştır bunlar olacak diyebiliyorlar. Bugün 3.5 milyon Suriyeli bu ülkede rahat ve huzur çerisinde yaşarken 20 -  25 yaşlarında çocuklarımız şehir oluyorlar. Bende diyorum ki, Afrin’e kim savaşa gitmek istiyorsa, derhal askere alınmalı, bir kadın gazeteci beni de askere alın diyor alın kardeşim’.
Demokrasinin sayısal fazlalık olmadığının altını çizen Ataklı, Bugün bu ülke için çalışanlar bilimle sanatla uğraşanlar sayesinde bu noktalara gelebiliyorlar. Bilim, dünya ile uğraşan insanlar bu işi böyle başarırlar. Biz sayısal fazlalığın altında kalırsak işte o zam kaybederiz. Türkiye’yi güzel aydınlık yarınlara taşımak hayal değildir. Bu gücümüzü nasıl hayata geçiririz, bu gücümüzü nasıl yaşatırız hesabını yapmak durumundayız. Türkiye’nin kaderini çizen kişilere Atatürk döneminden bu tarafa bakarsak doğuştan üstün varlıklı seçkin insanlar değil hepsinin Anadolu’nun bağrından zorluklar ve yokluklar içinde çıkmış insanlar olduğunu görürüz. Türkiye’nin gelişmesine katkı sunmuşlardır. Bu nedenle toplumun ileriye gitmesini sağlayan insanları desteklemek zorundayız bugün dayatılmak istenen başkanlık sistemine de karşı çıkmak zorundayız'
Ataklı, konuşmasının bir bölümünde ise Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği ismi üzerinden çıkarılmak istenen Türk sözcüğüne yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini de eleştirdi. TBB’nden bu yönde gelen açıklamaya destek verdi.

Gazeteci Ataklı'ya konuşmasının ardından ÇYDD adına Genel Başkan Prof. Dr. Aysel Çelikel imzalı teşekkür belgesi ve bir buket çiçek Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl ve ÇYDD gönülleri tarafından takdim edildi.

CHP Milletvekili Dursun Çiçek ve ÇYDD GOP Gençlik Kolaylaştırıcısı Selin Küçük kısa bir konşma ile salonu selamladılar.


Konuşmaların tamamlanmasının ardından Berrak Türküler korosu mini bir konser verdi. Şiir ve müzik dinletilerinin ardından ÇYDD’lilerin sahnede hep bir ağızdan söylediği İzmir Marşı ile program sona erdi.

özge çamcı çydd gop şubesi can ataklı nihal kızıl dursun çiçek prof. dr. türkan saylan gaziosmanpaşa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBB’DE Eğitim Şöleni
TBB’DE Eğitim Şöleni
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar