Advert

Köye dönene 300 koyun..

Sayı azaltılarak daha çok aileye istihdam sağlanabilir

Köye dönene 300 koyun..

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, köyüne dönen vatandaşa 300 koyun projesini açıkladı. Bakan Fakıbaba projeye ilişkin farklı anlaşılmaları düzeltme yoluna gitse de karar kırsal kesimde karşılık gördü.

Kürtün Muhtarlar Derneği Başkanı Salim Koca, projeyi desteklemekle birlikte öngörülen küçükbaş hayvan sayısının azaltılarak daha fazla aileye istihdam sağlanabilirin seçenek olarak sunulmasının değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Koca, Karadeniz Bölgesinin projeye uygunluk göstereceğini elverişli bölge başta mera olmak üzere bölgede yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

‘Henüz il, ilçe müdürlüklerine ulaşmış bir şey yok. Proje olumlu, karşılık bulur ancak aile şirketi bazlı eğilim yerine az sayıda küçükbaş hayvan dağıtımı yapılarak daha çok aileye imkan tanıyarak istihdam sağlanabilir. Örneğin 10 aileye 300 koyun verileceğine 300 koyunu 50 aileye vermek daha avantajlı bir konum sağlar. Öteden beri şahsım ben bölgemizin mikro eylem planlarıyla istihdam yaratılmak suretiyle ayakta kalabileceğini bulunduğum yerlerde yüksek sesle değerlendirdim. Örneğin 10 aile 300 koyun alacaksa devamını nasıl ayakta tutacak, yani geri dönüş ne kadar sağlıklı olacak. Sayın bakanlığımız gerekli düzeltmeleri yaparak projenin uygulanabilirliğini elbette takip edecektir ona bir itirazımız yok, oysa bireysel anlamda hareket edilen bu tür projelerde genelde kaybedilmiş pek çok örnek karşımıza çıktı’ dedi.

koyun gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı salim koca
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Sahne kapandı
Sahne kapandı