Advert

Bektaşoğlu: Giresun hizmet fakiri…

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, TBMM'de genel kurulunda konuştu

Bektaşoğlu: Giresun hizmet fakiri…

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de kürsüden yaptığı konuşmada, ilin sorunlarına dikkat çekti ve beklentilerini sıraladı.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, ilin sorunlarını anlattı. Bektaşoğlu, konuşmasında ilin işsizlik, göç ve esnafların sorunlarına değinerek “AKP’ye verile oy desteği, hizmet olarak geriye dönmüyor. Kalkınan gelişen iller arasında sıkışıp kaldık. Kasaba gibiyiz” dedi

“GİRESUN’UN İSMİ TABELALARDA NEDEN YOK, SANKİ GİRESUN YOK”
Konuşmasına, Afrin şehitlerini anarak ve başsağlığı dileyerek başlayan Bektaşoğlu, “Çanakkale’de, kurtuluş savaşında, Cumhuriyet’in kurulmasında, yaşatılmasında, vatanı için can ve kan veren, en ön safta yer alan Giresunlular, terörle mücadelede de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Gönül isterdi ki böylesine kahramanlar yetiştiren şanlı bir geçmişe sahip Giresun’a, bir gazilik unvanı, bir şeref madalyası çok görülmesin. Bu konudaki talebim dikkate alınmasını diliyorum. Ama ne yazı ki ilimizin adı karayolundaki tabelalara dahi konulmuyor. Ankara’dan, İstanbul’dan giderken Giresun adını göremiyorsunuz. Böyle bir şehir sanki yok.” dedi. 
İlin hak ettiği devlet hizmetleri alamadığını söyleyen Bektaşoğlu, şöyle konuştu: “Giresun hizmet fakiri bir il konumunda, sorunlar şehri.  Bu iktidar döneminde fakir, yoksul ve yoksun bırakıldık. İlimiz, çevresindeki siyaset yoluyla kalkınan gelişen diğer iller arasında sıkışıp kaldı, adeta kasaba görünümüne büründü. En çok veren iliz. Göçün tek nedeni işsizlik. İlimizde halen 29 bin 816 kayıtlı işsiz mevcut. 100 bin dolayında hemşerimiz, aynı ve nakdi yardımlarla yaşıyor.15 yılda neredeyse bütün kamu özel sektör kuruluşları kapandı ve yerine yenileri açılmadı.  Dolayısıyla yaklaşık 12 bin kişi çalışmaktan mahrum kaldı” 

 

“15 YILDIR YAPILAMAYAN YOLLAR VAR GÜNEY ÇEVRE YOLU NEDEN İHALE EDİLMİYOR”
Karadeniz’in Eğribel tüneli üzerinden standartları yüksek ticaret yolu ile İç Anadolu’ya, Güneydoğu’ya, Akdeniz’e bağlanmasını istediklerini söyleyen CHP milletvekili Bektaşoğlu, Görele- Çanakçı, Dereli, Batlama, Güce-Kovanlık-Aydındere yollarının 15 yıldır tamamlanamadığını belirterek” herhalde bir dahaki seçimde de üzerinde vaatlerde bulunmak için bekletiliyor. Karayolu ağında olduğu halde bu kadar uzun süredir yapılamayan başka bir yol var mı acaba?” diye sordu.    
Giresun’un Güney Çevre Yolu’nun ihalesinin neden yapılmadığını soran Bektaşoğlu “nedense beş yıldır bir türlü ihaleye çıkarılamıyor. 45 kilometre yolu bile bize çok görüyorlar” diye konuştu. Bülent Bektaşoğlu, Torul-Tirebolu-Trabzon demiryolu projesinin iptal edilmesini de eleştirerek “demiryolunu istemeye ve bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu bizim en doğal hakkımızdır” ifadesini kullandı. 

 

“BÜTÜN ARAZİLER ŞAİBELİ YÖNTEMLERLE TOKİ’YE DEVREDİLİYOR”
CHP milletvekili Bektaşoğlu, ilin sağlık hizmetlerin de de mahrumiyet yaşadığını, ilçelerde bazı önemli branşların doktorlarının bulunmadığını ifade ederek “üniversitesine ait araştırma ve uygulama hastanesi olmayan bir iliz. Bununla birlikte 30 bin üniversite öğrencimizin10 binini dahi yurtlarda barındıramıyoruz. Oysa bu iktidar döneminde ilimizde kamu arazileri;  Şaibeli, tartışmalı yöntemlerle TOKİ’ye devredildi. İhtiyaç olmadığı halde oralara konut yapıldı, AVM’ler planlanıyor.  Yurt işinde rant olmayınca yapmayı da düşünen olmuyor sanırım” dedi.
 “15 yıldır hazırlanan bütçelerden diğer illere göre en az payı alan bir ildir Giresun” diyen Bektaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “sürekli kepenkler kapanıyor. 40 bin dolayında esnaf icra takibinde, Banka, kredi borcu kıskacında.  İş hacmi çok olduğu için üçüncü icra mahkememiz de kuruldu. Elektrik üretimi adı altında 94 HES projesiyle, dereleri, su kaynakları işgal ve talan edilen ama elektrik iletim ve dağıtım hatları 35 yıldır yenilenmeyen, yirmi santim karda, ortaçağı yaşayan bir ildir Giresun.  32 taşeron firması iş bıraktığı için 9 yıldır doğalgaz bekleyen, bir ildir Giresun. AKP’ye her dönem yüzde 65’lere varan oy desteği veren, ancak bu desteğinin karşılığını hizmet olarak alamayan bir ildir Giresun.  Hiçbir dönemde işgal edilmediği için kurtuluş günü olmayan Giresun’un kurtuluşu,  galiba 2019’da Türkiye’nin AKP’den kurtulmasına bağlıdır”. 

 

BAKAN EROĞLU CEVAP VERDİ 
Bektaşoğlu 5 dakika süren konuşmasını CHP milletvekillerinin alkışlarıyla tamamlarken, Bakan Veysel Eroğlu cevap vermek üzere kürsüye geldi. Bakanlığının ilimizdeki sulama ve gölet yatırımlarını anlatan Eroğlu, “Giresun'a gerçekten çok büyük yatırım yaptık, bizzat kendim de takip ediyorum. Şu ana kadar… Hükûmetimiz geçen yıl sonuna kadar -bazı hesaplar daha çıkmadı- 14 milyar TL yatırım yaptı, muhteşem bir yatırım yani Giresun, Giresun olalı böyle bir yatırım görmedi” dedi. 

 

bülent yener bektaşoğlu TBMM giresun veysel eroğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Firmalar yok olup gidiyor!
Firmalar yok olup gidiyor!
“Beni Ödülle Cezalandırma”
“Beni Ödülle Cezalandırma”