TBMM’de Toki tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dünkü oturumunda Giresun’daki TOKİ arazileri üzerinden bir tartışma yaşandı

TBMM’de Toki tartışması

CHP Milletvekili Bektaşoğlu:”TOKİ rantı gözetiyor. Amacından saptı. Giresun buna örnek. Stadyuma konut, AVM değil, Ordu -Trabzon’daki gibi kentpark yapılsın…

Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Haksızlık yapıyorsunuz, işçiye, memura konut yapan TOKİ’yle iftihar ediyoruz”
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin dünkü oturumunda Giresun’daki TOKİ arazileri üzerinden bir tartışma yaşandı. 

Gündem maddeleri görüşülürken söz alan milletvekillerinden CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,“TOKİ, kuruluş ve var olma amacından tamamen uzaklaştı, rantı gözeten ticari bir kurum hâline geldi” diye konuşmasına başladı. Giresun'da deniz ile sahil yolu kenarındaki en değerli kamu arazilerinin şeffaf olmayan yöntemlerle TOKİ'ye devredildiğini, bu kuruluşunda arazileri da hiç de ihtiyaç olmadığı hâlde konut, AVM projesi yapacağını ifade eden Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Böylece inşaat sektöründe 40 bin dolayında icra işlemine tabi tutulan, siftahsız kepenk kapatan esnafımıza zaten çarkı dönmeyen kentin ekonomisine ciddi zararlar vermenin, yeni mağduriyetler yaratmanın önü açılıyor”

HÜKÜMETE VE CANİKLİ’YE ÇAĞRI: “STADYUM ARAZİSİ ORDU - TRABZON’DAKİ GİBİ KENTPARK OLSUN”
Bektaşoğlu Bakan Nurettin Canikli’ye de seslenerek “Giresun Atatürk Stadı ve SSK hastanesinin arazileri için yapılan uygulama buna bir örnektir. Halkımız bu arazilerin rant için değil, kent insanı için, çevre ve geleceğimiz için kullanılmasını istiyor. Stadyum arazisi Ordu ve Trabzon'da olduğu gibi kent park olsun istiyor. Bu talebi ilgilere, en çok da konuya vakıf Giresunlu Bakana, Sayın Canikli'ye iletiyoruz. Giresun için de iyi bir rüya görün, yazık etmeyin kentimize, o güzelim arazilere”.

BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDAĞ: “TOKİ’YLE İFTİHAR EDİYORUZ”
Konuşmalara cevap veren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ise TOKİ’yi savundu ve kurumun dar gelirli ve memurlara konut yaptığını iddia etti. “TOKİ'yle de TOKİ'nin yaptığı işlerle de biz Hükûmet olarak iftihar ediyoruz” diyen Akdağ “TOKİ’nin ülkemizde vatandaşlarımızı ev sahibi yapma konusundaki atağı, hükûmetlerimiz döneminde çok takdire şayan bir ataktır. TOKİ, elbette bazı arazileri değerlendirerek kullanmak ve bu değerlendirmeden elde ettiği gelirleri de yine vatandaşlarımıza konut yapmak üzere bir politika izliyor. Hani "TOKİ, rant için kullanıyor." dediğimiz zaman bir haksızlık yapmış oluruz TOKİ'ye ve Hükûmetimize”dedi…
Recep Akdağ, CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun ‘TOKİ stadyuma kentpark yapsın’ önerisi konusunda bir değerlendirme yapmadı. 
Tartışmaya CHP Ankara Milletvekili Haydar Akar da katıldı. Akar TOKİ’nin Türkiye’de sadece %10 sosyal konut yaptığını iddia ederek yapılan onutların işçi ve memurlar, dar gelirliler için yapılmadığını söyledi. 

bülent yener bektaşoğlu chp bekir bozdağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBB’DE Eğitim Şöleni
TBB’DE Eğitim Şöleni
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar