Vakıf neden önemli?

Rektör Prof. Zeybek, tek tek sıraladı

Vakıf neden önemli?

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Gümüşhane Üniversitesi adına kurulması planlanan vakfın neden gerekli olduğuna ilişkin bilgiler verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'i ziyaret eden  Gümüşhanelilerle birlikte vakfın kurulması için başlatılan çalışmalara öncülük eden Prof. Zeybek, konuya ilişkin olarak bir konuşma yaptı.

 
Konuşmasına, 'Gümüşhanemizin çok değerli işadamları çok değerli Gümüşhaneli hemşerilerim, 
Öncelikle hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum' diyerek başlayan Prof. Zeybek, şu açıklamalarda bulundu:


1.5 ay sonra bir çoğunuzla burada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti yaşıyorum. 

Şahsım ve yönetim ekibim adına başta başkanımıza, GÜSİAD Başkanımıza, sizlere nezaketinizden, bizlerle birlikte olduğunuz için çok çok teşekkür ediyorum. 

Kahvaltı programında Sayın Yüksel Hamzaoğlu beyefendinin mekanında GÜSİAD bizi ağırladı orada üniversitemizin bir yıl içerisindeki gelişimini sizlerle paylaşmıştık. 

2008 yılında Türkiye'de her ile bir üniversite kurulması projesinin beklide en iyi gelişen örneği GÜ’si.

19 bin öğrencisiyle, 7 fakültesiyle ilçeler dahil 10 meslek YO’lu ile özellikle artan lisanüstü programlarıyla, 8 yılda dört doktora programı vardı şuan sekize çıktı sayımız. Bir yıl içerisinde iki katı sayı artırmış olduk.

Bir yıl önce görevi devraldığımızda iki profesörümüz vardı şu anda 18. 

Profesörümüzün atamasını yaptık.

Sloganımızda olduğu gibi bir taraftan kendimizi geliştirirken diğer taraftan da şehrimize katkı sağlayan çok önemli kurum olmasını arzu ettiğimiz GÜ'sinin bu noktaya gelmesinde sizlerin desteklerini, morallerini, enerjisini enerjimize katmak amacıyla da başta GÜSİAD Başkanımız olmak üzere sürekli destek verdiğiniz için her birinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Üniversiteler, kamu üniversiteleri genel bütçe dışında onunda her kaleminde hangi kuruşun nereye harcanacağına dair kuruşlar vardır ve hepiniz biliyorsunuz Sayıştay denetimine tabiidir.

Bizim arzumuz üiversitemiz kurulduğu gibi kalmasın

Bizim üniversitemizin donanımları niteliklerini artırmamız gerekiyor. Onun önemli yollarından bir tanesi de genel bütçe dışında akarlarımızın oluşmasıdır.

Vakıf hazırlığımızın temel amacı da budur. 

Öğretim üyelerine yönelik hedeflerimiz var. 

Vakıfla ilgili öğrencilerimizle ilgili hedeflerimiz var. Bunların ürüne dönüşmesi, inovasyona dönüşmesi dolayısıyla bizim hedeflerimizdir.

Bizim araştırma projesine ayrılan bütçe sadece 463 bin lira. Biz üniversitelerle yarışmak durumundayız. 

Üniversitelerimizin imkanı bir değil ama sıralama yapılırken yukarıdan aşağıya bütün üniversiteler sıralanıyor. Kendi içerlerinde. Devlet, vakıf üniversiteleri 2000’den önce ve sonra kurulanlar, tıp fakültesi olanlar  olmayanlar diye sıralanıyor.

Bizim öğrencilere, şehre, ülkeye katkılarını artırabilmeleri için vakfın daha önce kurulması gerekiyordu ama böyle bir hazırlık yapılmamış belki daha önceki yöneticilerimiz fiziki anlamda yapılaşmanın tamamlanmasıyla süreci geçirdiler onlara da çok çok teşekkür ediyorum. 

Dernek aşamasından üniversitemizin buraya gelmesine kadar emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Ben hep şuna inandım bizim kendi çocuklarımız Türkiye'nin başka şehirlerinde veyahut başka ülkelerde okurken onların başta barınma, sağlık, sanat, kültür, spor bu tür etkinliklerden ne kadar faydalanmasını arzu ediyorsak bunları da yurdun dört bir tarafından gelmiş bizim çocuklarımız yine üniversitelerimizin öğrencileri onlarında asgari onlarında alması gibi bizim bir sorumluluğumuz var.

Bunu sağlama noktasında da vakfın önemli katkısı olacak. 


Bunun dışında az önce söz ettiğimi rakamlarla bizim öğretim görevlilerimizin hocalarımızın dünya ülkeleriyle yarışması mümkün değil. 


Araştırma projelerine ve yurtdışında diğer üniversitelerde diğer dünyanın dört bir tarafından gelen üniversitelerin öğretim üyeleriyle etkileşim oranın artırabilmek için  onları yurt dışına daha çok gönderme gibi hedefimiz var.

Vakıf bu manada da bize destek olabilir.

Ayrıca nitelikli öğretim üyeleri çok iyi fakültelerimiz var.

7 fakültemiz içerisinde iletişim fakültemiz ömli başarılar elde etti. GÜ iletişim fakültesi ne iş yapar diye düşünebilirisiniz? GÜ İletişim Fakültesi geçen yıl fakülteler içerisinde 4. Oldu Türkiye'de Hacettepe, İstanbul, Sakarya Üniversitelerinden sonra akademik değerlendirme de 4. İletişim fakültesi olduk


Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 22 ödül adı öğrencilerimiz 2017 yılında 2016’da bu sayı sıfırdı.

Biz nitelikli öğretim üyelerini tutabilmek için vakfı önemsiyoruz. Başka üniversitelere gidemediği için ÖÜ gelsin istemiyoruz. Bilgili donanımlı ÖÜ'lerine ihtiyacımız var. Bize katkı sağlayacak, vakıf bu sebeplede bize ciddi destek sağlayacak.


Biz ÖÜ tutamazak üniversitede baaşrı tutturamayız. Örneğin KB lojman yapımına izin vermiyor bakınız RÜ vakıf sayesinde lojman yaptırabiliyor.


Biz puanı yettiği için GÜ'ne gelen öğrenci istemiyoruz biz Türkiye'de puan türünde ilk sıralar ikibinde üçbinde öğrencileri de buraya çekebilmek istiyoruz.

Bunun yoluda yine başta burs olmak üzere ücretsiz barınma olmak üzere öğrencileri cezbedecek bir takım hizmetleri onlara sunmakta geçiyor.

Bu noktada vakfı önemsiyoruz. 

Şehir için yaptığımız etkinliklerde vakfın büyük bir katkısının olacağını önemsiyoruz. 

Şehirden aldığımız tepkilerde bu yönde. 


Üniversitenin şehirle kaynaşmasınıda önemsiyoruz üniversitenin şehirle kaynaşması demek üniversitenin ürettiği bilgilerden şehrin faydalanması demektir. Bu nedenle de vakfın kuruluşunu önemsiyoruz. Bu ekonomik destek olmaksızın da hedeflerimizi başarmanın güç olduğunu düşünüyoruz

halil ibrahim zeybek vakıf gümüşhane üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBB’DE Eğitim Şöleni
TBB’DE Eğitim Şöleni
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar