‘Eğitim, Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri'

Eğitimci - Yazar Mustafa Kadakal

 ‘Eğitim, Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri'
Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde en çok yıpranan konuların başında gelen eğitim konusuna Eğitimci -  Yazar Mustafa Kadakal, ‘Eğitim, Eğitim Sorunları ve çözüm önerileri başlıklı yazıyla dikkat çeken tespitlerde bulundu
İşte, Eğitimci Yazar Mustafa Kadakal’ın kaleminden dikkat çeken o tespitler
 
 
1. En önemli sorunumuz, öğretmen seçimi ve yetiştirilme sistemi.
 
Sadece Türkiye’de değil, dünyanın hiçbir ülkesinde, eğitimde taşları yerli yerine oturtmadan, kalkınmayı ve huzuru yakalamak mümkün değildir.
Peki, eğitimde başarı nasıl elde edilir?
Elbette diğer tüm sorunlar çok önemli ama biri var ki en önemlisi o.
Yani her 10 yılda bir değiştirilen öğretmen yetiştirme sistemi.
 
2. Eğitimimizde akademik başarının çok ön plana çıkması ve yaşamsal başarının bir kenara itilmesi de başka bir sorunumuz.
 
Derslerinde iyi notlar alan, sınavlarda başarılı olan çocukları herkes başarılı ve kabiliyetli görür. Akademik başarı gerekli olmakla birlikte yaşamsal başarı olmadan tek başına yetersizdir. Çünkü eğitim bir anlamda insanları hayata hazırlamaktır. İyi matematik problemi çözmek kadar kendini iyi ifade edebilme, yabancı dil bilme, insanlarla iyi ilişkiler kurma da önemlidir.
Örnek:Çevremizdeki alet ve makinaları kullanabiliyoruz. Peki bunların bir benzerini neden  yapamıyoruz.Yaparak yaşayarak öğrenme,bilgi ve becerileri geliştirme yerine, başkalarından öğrenme,başkalarının ürettiği ürünleri kullanmayı tercih edildiğinden değil mi?                                                  
 
3. Başka bir sorunumuz ise insanların yeteneklerine uygun mesleklere yönlendirilmemesi
İnsanlar mutlu olabilecekleri üniversitelere ve mesleklere değil çevresinin baskısıyla, o anki popüler meslek veya okul neyse ona yönlendiriliyor. Sonuçta insanlar ya sevmediği işi yapıyor yada okurken üniversitelerini bırakıp farklı bölümlere geçiyorlar. (Örnek verilmesi gerekirse; ses sanatçısı Emel Sayın. Diş doktoru oldu ,hayata atıldıktan sonra ses sanatçılığını,Alaattin Yavaşça, tıp doktoru,Erol Evgin Yüksek Mimar,Cüneyt Arkın Diş doktoru , oldular.Hayata atıldıktan sonra  ses sanatçılığını seçtiler.) Etkin yönlendirmeyle insanların sevdikleri meslekleri yapması daha mutlu bireyler ve daha mutlu bir toplum meydana getirir.
 
 
4. Eğitim sistemimizin en önemli sorunu sistemsizliğin kronik olarak bir sisteme dönüşmesidir.
Her şeyden önce eğitim bir sosyal bilimdir ve sosyal bilimlerde doğru kararlar almak ve onları uygulamak fen bilimlere göre daha zordur. Üstelik bugün getireceğiniz bir çözüm, bugünün sorunlarını çözmekle beraber, geleceğin sorunlarına çözüm bulmakta yetersiz kalabilir.                   
Her yıl bir Milli Eğitim bakanı yenilemek, Her Bakan kendi arzu ve isteklerine göre Müfredat programını değiştirilmesi,Vatanın ve Milletin gelecekteki sorunlarını çözülmesi kolaylaştırması yerine , çözümsüzlüğe,çaresizliğe yaşam şartlarını zorlaştırmaya götürmektedir. 
 
Çözüm önerileri neler olmalıdır?
 
a. Türk Milli Eğitim Sisteminin amaçlarını gerçekleştirecek program hazırlanarak,ebediyen uygulanmalı ve çağın özelliklerine uygun  geliştirilmelidir.
b. Milli Eğitimin amaçlarını gerçekleştirebilecek öğretmen adayları yeteneklerine göre  ihtiyaçları karşılayacak sayıda seçilmeli ve yetiştirilmelidir.
c. Eğitim kurumlarının bireylerin istidat ve kabiliyetlerini geliştirmeyi  sağlayacak  alanlar haline getirilmelidir. 
 
 
Sonuç:
Eğitim sistemimizin bazı sorunlarına kısaca değinmeye çalıştık. Özetle sorunlarımızın üzerine siyaset üstü bir yaklaşımla gidilmeli ve çözülmelidir. Herkesin bu konudaki tek ideolojisi çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlama ve onlara daha güzel bir ülke bırakmak olmalıdır. Bu sebeple herkes taşın altına elini koymalı ve sorumluluk almalıdır.
mustafa kadakal eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor Seyit Onbaşı’nın mezarını ziyaret etti
Trabzonspor Seyit Onbaşı’nın mezarını ziyaret etti
Tarihi fırsat kaçtı mı dersiniz?
Tarihi fırsat kaçtı mı dersiniz?