Basına ve kamuoyuna

Spor kardeşlik ve dayanışma ruhunun esasıdır

Basına ve kamuoyuna
Advert

Spor kardeşlik ve dayanışma ruhunun esasıdır. Hem bedenlerin hem de ruhların sıhhati için ve de toplumsal huzur için spor çok kıymetli bir faaliyettir.  Yöremizde spor faaliyetleri bu şuur ve motivasyonla icra edilmekte, ülkemizin birlik ve bütünlüğünün yerel ve yöresel huzurdan geçtiğinin bilinciyle gençlerimiz her daim spora teşvik edilmektedir.

Bölgesel Amatör Ligi 3’üncü Grup’ta ter döken Kelkit Belediye Hürriyetspor takımımız da aynı şuurun mütevazı bir numunesi olarak yıllardır futbol sahalarında ter dökmektedir. Anadolu insanının bariz vasıflarından olan misafirperverlik kültürünün yansıması olarak hem misafir takımlara hem de ev sahibi takımlara ve taraftarlarına centilmenliğin gerektirdiği her türlü hürmet ve nezaketi her daim göstermiştir. Kelkit’imizin ve yöremizin Türkiye’nin her tarafında bilinen alicenaplığı, misafirperverliği ve yüksek gönüllülüğü spor sahalarında ve tribünlerde de kendini her zaman göstermiştir.

Sporun ruhundaki centilmenlik bazen gençlerin anlık heyecanlarının bazen de ‘kendini bilmez’ olarak nitelendirebileceğimiz sorumluluk mevkiindeki bazı kimselerin kasti veya ihmali davranışları sonucu maalesef sekteye uğrayabiliyor. Grubumuzdaki takımlardan Hopaspor ile geçtiğimiz Kasım ayında yaşanan olaylar bu durumun misalidir.   Hopa’daki maç sonrası taraftar ve takım otobüsümüz saldırıya uğramış, 8 taraftarımız yaralanmıştı. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu olayları bütün Hopa halkına mal etmemiz mümkün değildir. Aksine bu davranış her şeyden önce yöremizin güzide ilçelerinden Hopa’nın misafirlerine yapılmış bir saldırı olarak en başta Hopalılara yapılmış bir saygısızlık olarak görülmüştür.  8 kişinin yaralandığı olaylar sırasında ev sahibi takımın sorumlu mevkilerindeki insanların tutum ve tavırları ise olaya şahit olan herkesçe malumdur.

Buna mukabil Kelkit’te 4 Mart’ta misafir ettiğimiz Hopaspor’un takım otobüsü park halinde olduğu yerde taşlara hedef olarak camları kırıldı.  Bu kesinlikle tasvip ettiğimiz bir davranış olmadı. Olaydan sonra her türlü ilgi ve alakayı göstererek bu tür bir davranışı kesinlikle men ettiğimizi en açık şekilde ifade ettik. Gerekli yaptırımlar için de harekete geçtik. Hiçbir sporcunun veya taraftarın yaralanmamış olmasından teselli bularak sporun ruhuna uygun hareket edilmesinin önemini bütün taraftar ve sporcularımıza bir kez daha vurguladık.

Buna rağmen bu olaya dair Hopaspor’un sosyal medya hesaplarından sporun centilmenlik ruhuyla asla bağdaşmayacak açıklamalar yapılmaktadır. Takımımızın başkanına ve yöneticilerine ağır hakaretler içeren ifadelerle dolu, akıl ve izan ölçülerine sığmayan ifadeler ancak ciddi bir ahlaki ve insani fukaralığın mahsulü olabilir diye düşünüyoruz. Başkan ve yöneticilerimizin yanı sıra şahsımı da hedef alan iftiralara da bu metinlerde yer verilmiştir. Hem takım yönetimini hem şahsımı hem de ilçe halkımızı zan altında bırakan, iftira, yalan ve hayal mahsulü bu beyanları kınıyoruz. Bu açıklamanın sahiplerini ve sorumlularını bu tür bir dil ve üslubun ne spor ruhuna ne de ahlaki ölçülere uygun olmadığını, sporun asli amacı olan birlik, beraberlik ve dayanışma esaslarına aykırı olduğu noktasında açık bir şekilde uyarıyoruz.

Yapılan bu açıklamalardaki uygunsuz dili ve ancak beyan sahiplerine yakışan seviyesizliği bizim şahsımızda bütün ilçemize yapılmış bir saygısızlık olarak görüyoruz. Binaenaleyh bu konuda hukuki haklarımızı kullanacağımızı, bu açıklama sahiplerinin bundan sonraki muhataplarının Türkiye Cumhuriyeti’nin vakur savcıları ve adil mahkemeleri olacağını bütün kamuoyuna saygılarımla duyurmak isterim.

Ünal Yılmaz / Kelkit Belediye Başkanı

ünal spor kamuoyu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hasan     2018-03-06 belediyelerin spor ve spor başkanlıgı yapması ve bu işleri ile ilgilenmesi yasak edilmedimi benmi yanlış biliyorum yoksa,
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne Yoğun İlgi
Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne Yoğun İlgi
Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümünde 15 Sanatçı 'Hey On Beşli' Dedi
Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümünde 15 Sanatçı 'Hey On Beşli' Dedi